نحوهٔ شکایت از پمپ‌بنزین

شکایت از پمپ بنزین

تخلفات خلاف قانون و عرف، در تمامی اصناف وجود دارد و جایگاه‌های بنزین نیز از این مسئله مستثنی نیستند. بر اساس گزارش‌های مختلف جایگاه‌های بنزین در سراسر ایران مرتکب تخلفات متعددی شده‌اند.

این امر منجر به دغدغه بسیاری از مصرف‌کنندگان نسبت به پیگیری حقوقی این تخلفات شده است؛ بنابراین آگاهی از نحوهٔ شکایت از پمپ بنزین اهمیت بیشتری یافته است. راه‌های شکایت از جایگاه بنزین شامل اقدام از طریق سازمان تعزیرات، سامانه ۰۹۶۲۷ و انجمن جایگاه‌داران بنزین است.

برای تنظیم و طرح شکایت از پمپ بنزین باید مجموعه‌ای از شرایط قانونی رعایت گردد که بدون استفاده از وکلا باتجربه روند رسیدگی عملاً دشوار و طولانی خواهد شد. برای شروع رسیدگی، فقط کافی است که با کارشناسان ما در ارتباط باشید، وکلای مؤسسه حقوقی دادنیک در ادامه روند شکایت در کنار شما خواهند بود.

روش‌های طرح شکایت از پمپ بنزین

روش‌های مختلفی برای شکایت از جایگاه سوخت وجود دارد که هر یک دارای ویژگی‌ها و شیوه رسیدگی خاصی هستند. با توجه صلاحیت رسیدگی متنوع هریک از این مراجع و تفاوت روش ثبت شکایت بهتر است پیش از اقدام به شکایت، از وکلای متخصص، مشاوره حقوقی دریافت کنید.

روش های شکایت از جایگاه سوخت

به‌طورکلی برای شکایت از پمپ بنزین سه راه‌حل وجود دارد:

سازمان تعزیرات

یکی از مراجع رسیدگی‌کننده به شکایت از پمپ بنزین سازمان تعزیرات حکومتی است. این سازمان اغلب به شکایات ناشی از کم‌فروشی و گران‌فروشی رسیدگی می‌کند.

بنابراین، در صورت عرضه بنزین با قیمتی بالاتر از قیمت مصوب می‌توانید از طریق سازمان تعزیرات اقدام به طرح شکایت از جایگاه سوخت نمایید.

در این مرجع، ابتدا تخلف گزارش شده مورد بررسی قرار می‌گیرد و نظارت‌های لازم از طریق ارسال تیم تحقیقاتی به محل انجام می‌شود. در نهایت با اثبات تخلف، اعلام نظر نهایی صورت می‌گیرد که باتوجه‌به روند بررسی و کارشناسی ممکن است طول بکشد. از ضمانت اجراهای این شیوه از شکایت، پرداخت جریمه توسط جایگاه‌داران بنزین است.

انجمن جایگاه‌داران سوخت

هر گروه شغلی، دارای یک صنف و مرجع رسیدگی به تخلفات داخلی است. عرضه‌کنندگان بنزین نیز از این قاعده مستثنی نیستند. تمامی جایگاه‌های سوخت سراسر کشور تحت‌نظر انجمن جایگاه‌داران سوخت فعالیت می‌کنند؛ بنابراین این انجمن اختیار رسیدگی به تخلف آنها را نیز دارد.

در صورت عدم رضایت از خدمات جایگاه‌های بنزین می‌توانید شکایت و نارضایتی خود را از طریق این انجمن ثبت کنید.

رسیدگی در این انجمن پروسه طولانی‌ای دارد و شاکی باید مراحل مشخصی را برای نتیجه‌گرفتن از شکایت انجام دهد.

از ضمانت اجراهای رسیدگی در این انجمن جریمه‌شدن جایگاه بنزین و توقف فعالیت به مدت محدود است.

سامانه ۰۹۶۲۷

یکی از ساده‌ترین روش‌های شکایت از جایگاه بنزین ارتباط با سامانه ۰۹۶۲۷ است. درصورتی‌که از خدمات جایگاه سوخت ناراضی هستید؛ می‌توانید طیف مختلفی از شکایات را از طریق این سامانه پیگیری کنید.

با تماس با این سامانه با شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ارتباط خواهید داشت و شکایت خود را باتوجه‌به موضوع به واحد مربوطه ارجاع می‌دهید.

این سامانه باتوجه‌به ثبت شکایت به‌صورت غیرحضوری می‌تواند برای مصرف‌کنندگان مختلف مطلوب تلقی شود.

دلایل طرح شکایت از پمپ بنزین

دلایل طرح شکایت از پمپ بنزین

برای اقدام به شکایت از پمپ بنزین باید تخلفی از سوی آنها انجام شده باشد، تا شاکی یا متضرر بتواند از طریق مراجع قضایی اقدام کند.

دلایل و تخلفات متعددی منجر به شکایت از جایگاه سوخت می‌شود. برخی از رایج‌ترین دلایل شکایت از پمپ بنزین شامل موارد زیر است:

  • اجبار شهروندان توسط مسئول جایگاه برای بنزین‌زدن: گاهی اوقات کارکنان جایگاه شهروندان را مجبور به زدن بنزین بیش از میزان دلخواهشان می‌کنند تا درآمد بیشتری داشته باشند. چنین اقدامی، مصداق تخلف است و قابل‌پیگیری خواهد بود.
  • مغایرت مبلغ پرداختی با میزان بنزین دریافتی: درصورتی‌که میزان بنزین دریافت شده با مبلغی که مشتری پرداخت کرده باشد، مغایرت داشته باشد به‌نحوی‌که مبلغی بیشتر از بنزین دریافتی اخذ شده باشد، می‌توان از این تخلف شکایت کرد.
  • فروش مکمل بنزین: قانوناً هیچ یک از جایگاه‌های بنزین حق فروش مکمل سوخت ندارند. از طرفی باتوجه‌به اثر منفی این مکمل‌ها روی وسیله نقلیه و سلامت شهروندان استفاده از آنها ممنوع است.
  • عرضه بنزین با قیمتی بیش از نرخ مصوب: یکی از شکایت‌های رایج پمپ بنزین‌ها فروش بنزین با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب است.
  • تفاوت نوع بنزین ارائه شده با بنزین مصرف شده: به طور معمول در جایگاه‌های سوخت، دو نوع بنزین معمولی و بنزین سوپر عرضه می‌شود. جایگاه‌های مخصوص هر یک از این بنزین‌ها باید مشخص و قابل‌تشخیص باشد. درصورتی‌که به علت عدم تمایز این جایگاه‌ها مصرف‌کننده بنزین معمولی دریافت کرده باشد و هزینه بنزین سوپر را بپردازد؛ این تخلف قابل‌پیگیری خواهد بود.

برای دستیابی به نتیجه بهتر و پیگیری مستمر روند شکایت، می‌توانید از کمک وکیل پایه یک دادگستری برای تنظیم شکواییه استفاده کنید.

شکایت از جایگاه CNG و گاز

شکایت از جایگاه‌های گاز نیز روندی مشابه جایگاه‌های بنزین دارد. درصورتی‌که کارکنان جایگاه‌های گاز در روند خدمت‌رسانی مرتکب تخلف شوند، می‌توانید باتوجه‌به موضوع تخلف و شیوه رسیدگی یکی از سه روش زیر را برای حل‌وفصل اختلاف خود انتخاب کنید.

  • شکایت از طریق سازمان تعزیرات
  • شکایت از جایگاه سوخت با مراجعه به انجمن جایگاه‌داران سوخت
  • شکایت از طریق سامانه ۰۹۶۲۷

شما می‌توانید در تمامی مراحل طرح شکایت از پمپ بنزین و جایگاه سوخت CNG از دادنیک کمک بگیرید.

جمع‌ بندی

پمپ بنزین هم مانند سایر اصناف فعال در ایران ممکن است مرتکب تخلف شود. فروش بنزین بیش از قیمت مصوب، فروش مکمل‌های بنزین و مغایرت قیمت پرداختی و نوع بنزین دریافتی از رایج‌ترین تخلف‌های جایگاه‌داران است. برای شکایت از پمپ بنزین سه روش وجود دارد.

از جمله شکایت از طریق سازمان تعزیرات، شکایت از جایگاه سوخت با مراجعه به انجمن جایگاه‌داران سوخت و در نهایت شکایت از طریق سامانه ۰۹۶۲۷.است

گروه حقوقی دادنیک آماده است شما را در تمامی مراحل تنظیم و طرح شکایت، راهنمایی و همراهی کند.

سؤالات متداول

ضمانت اجرای تخلفات جایگاه‌داران بنزین و گاز چیست؟

درصورتی‌که پس از بررسی و کارشناسی توسط مرجع صالح، پمپ بنزین متخلف شناخته شود، در وهله اول به جایگاه‌دار، تذکر جدی داده می‌شود و در صورت سرپیچی به پرداخت جریمه یا توقف فعالیت به مدت معین محکوم می‌گردد.

آیا سامانه ۰۹۶۲۷ محدودیت رسیدگی به شکایات مردمی دارد؟

این سامانه به‌صورت شبانه‌روزی به همهٔ شکایات مردم دررابطه‌با جایگاه بنزین رسیدگی می‌کند؛ به صورتی که شکایت مختلف را به واحدهای مرتبط برای رسیدگی ارجاع می‌دهد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (1 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

پاک کردن نام همسر از شناسنامه
حذف نام همسر از شناسنامه
قرار کارشناسی در آیین دادرسی ایران
قرار کارشناسی در آیین دادرسی ایران
وکیل در همدان
وکیل در همدان
اجرت‌المثل نگهداری از پدر و مادر
اجرت المثل نگهداری از پدر مادر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *