طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

به طور کلی یکی از شایع ترین اختلافات میان زن و شوهر که منجر به طلاق می‌شود؛ نداشتن رابطه جنسی است. در واقع رابطه زناشویی مناسب، از عوامل استحکام رابطه زن و شوهر در نظر گرفته می‌شود.

در مقاله پیش رو قصد داریم در رابطه با طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی مطالب و نکاتی را توضیح دهیم. از این رو در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این مسئله، می‌توانید تا انتهای این مقاله با وب سایت دادنیک همراه باشید.

دلایل طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

به طور کلی دلایل طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی متفاوت هستند. همچنین فرضیات متعددی را متصور می‌شود. در این بخش از مقاله قصد داریم به هر کدام از این فرضیات بپردازیم. همچنین شرایط پیرامون هر کدام از موارد را با هم بررسی کنیم.

عدم توانایی نعوظ توسط مرد

در صورتی که مردی عنن نباشد یا به عبارت دیگر توانایی نعوظ نداشته باشد، طلاق یا فسخ نکاح صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی زن می‌تواند درخواست طلاق خود را در دادگاه ثبت کند. لازم است عنوان کنیم عدم توانایی نعوظ تنها به زمان وقوع عقد محدود نمی‌شود.

در واقع حتی اگر پس از عقد هم عدم وجود این توانایی برای مرد ثابت شود، زن می‌تواند به فسخ نکاح اقدام نمایند. در این شرایط طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد صورت می‌گیرد. خانم‌ها می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره از وکیل طلاق از طرف زن کمک بگیرند.

سرد مزاج بودن مرد

از دیگر دلایل طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی، سرد مزاج بودن مرد است. در این شرایطی مرد توانایی نعوظ دارد اما سرد مزاج است. لازم است عنوان کنیم میل جنسی در بین اشخاص مختلف، متفاوت است.

بعضی از افراد وجود دارند که به دلیل بیماری‌های جسمی، روحی و یا دلایل ارثی سرد مزاج هستند. در صورتی که زن بتواند در دادگاه این موضوع را ثابت نماید می‌تواند به فسخ نکاح و طلاق اقدام کند.

سرد مزاج بودن مرد

زود انزال بودن مرد

یکی از مواردی که همواره منجر به طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی می‌شود، زود انزالی مرد است. این موضوع هم برای مرد و هم برای زن ناخوشایند است.

در بسیاری از موارد افراد می‌توانند با مراجعه به پزشک متخصص این مشکل را درمان کنند. اما در شرایطی که مرد در پی درمان خود نرود و زن بتواند این موضوع را ثابت کند، خانم می‌تواند درخواست طلاق دهد.

داشتن رابطه جنسی غیر متعارف

یکی از دلایلی که منجر به طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی می‌شود، داشتن رابطه جنسی غیر متعارف است. در چنین شرایطی میل جنسی زوج بیشتر از حد نرمال است. طوری که در طول روز چندین بار میل به داشتن رابطه زناشویی دارد.

در چنین شرایطی اگر زن این وضعیت را غیرقابل تحمل در نظر داشته باشد، می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

داشتن رابطه جنسی مقعدی

فارغ از مباحث پزشکی مرتبط با این موضوع و مشکلات شرعی آن، در صورتی که زن بتواند در دادگاه ثابت نماید که این موضوع برای او غیر قابل تحمل است می‌تواند به طلاق اقدام نماید. در این موارد دادگاه معمولاً زن را به پزشکی قانونی معرفی می‌کند تا معاینات لازم  برای صدور حکم انجام گیرد.

فسخ نکاح از طرف زوج به دلیل نداشتن رابطه جنسی

در صورتی که مرد به دلیل عیوب جنسی زن، درخواست فسخ نکاح دهد و بتواند این ادعای خود را با مدرک به دادگاه اثبات کند؛ پس از طلاق از طرف مرد و در صورت عدم نزدیکی، نیازی به پرداخت مهریه زن نخواهد بود. اما در صورت نزدیکی باید مهریه زن پرداخت شود. لازم است عنوان کنیم مهریه زن در چنین شرایطی مهرالمثل خواهد بود.

فسخ نکاح از طرف زوج به دلیل نداشتن رابطه جنسی

در صورتی که مرد به دلیل عدم تمکین خاص و عام زن، درخواست طلاق و فسخ نکاح دهد، مهریه زن بر اساس دوشیزه بودن و یا نبودن آن تعیین می‌گردد. در واقع در صورتی که در این شرایط زوجه دوشیزه باشد و رابطه جنسی بین زن و مرد برقرار نشده باشد، مهریه زن نصف خواهد شد.

این در حالی است که اگر مرد به دلیل عدم تمکین زن درخواست طلاق دهد و بین زن و مرد حداقل یک بار رابطه زناشویی کامل برقرار شده باشد، زن مستحق آن است که تمام مهریه خود را دریافت نماید و عدم تمکین او با مهریه ‌اش ارتباطی نخواهد داشت. البته در صورتی که عدم تمکین زوجه ثابت شود، مهریه و نفقه به او تعلق نخواهد گرفت.

نکات مهم طلاق به خاطر نداشتن رابطه زناشویی

به طور کلی طبق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی، هرگاه شوهر از نزدیکی با همسر خود امتناع کند، زن می‌تواند درخواست طلاق خود را صادر کند. در واقع در چنین شرایطی طلاق از طرف زن انجام می‌شود که دلیل این طلاق، طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی است. 

دادگاه پس از شنیدن دفاعیات شوهر و رسیدگی به این پرونده حکم خود را صادر می‌کند. در صورتی که برای دادگاه ثابت شود که مرد در آینده نیز حاضر به انجام این تکلیف نخواهد بود، حکم طلاق زن صادر خواهد شد.

بنابراین زمانی حکم طلاق از طرف زن صادر می‌شود که برای دادگاه ثابت شود مرد نمی‌خواهد و یا توانایی این را ندارد که این خواسته زن را محقق سازد. البته لازم است عنوان کنیم اگر مرد به دلیل زندانی بودن نتواند با همسر خود رابطه زناشویی داشته باشد، مشمول این موضوع نخواهد بود.

جمع بندی

در این مطلب درباره شرایط طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی توضیح دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مسائل مربوط به طلاق می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

در چه شرایطی زن می‌تواند برای فسخ نکاح اقدام نمایند؟

در شرایطی که سرد مزاج بودن مرد، زود انزال بودن مرد، عدم توانایی نعوظ توسط مرد، داشتن رابطه جنسی غیر متعارف و داشتن رابطه جنسی مقعدی در دادگاه ثابت شود، زن می‌تواند به فسخ نکاح اقدام کند.

در چه شرایطی مرد موظف به پرداخت مهریه زن نخواهد بود؟

در صورتی که مرد به دلیل عیوب جنسی زن درخواست فسخ نکاح دهد و بتواند این ادعای خود را با مدرک به دادگاه اثبات کند، پس از طلاق از طرف مرد و در صورت عدم نزدیکی، نیازی به پرداخت مهریه زن نخواهد بود.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (5 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

سامانه تصمیم
سامانه تصمیم و همه چیز درباره آن
راهنمای ثبت نام در سامانه ثنا
راهنمای ثبت نام در سامانه ثنا
طلاق در سوئد
شرایط و مراحل طلاق در سوئد
فدیه در طلاق
فدیه در طلاق

2 پاسخ

  1. طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی رو تو اطرافیانمون زیاد دیدم. متاسفانه شایع شده.

  2. خدس می زنم طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی اصلی ترین و مهم ترین دلیل طلاق در کشور ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)