طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی

طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی

یکی از دلایل مهمی که در بیشتر اختلافات منجر به طلاق میان زوجین می‌شود، عدم برقراری رابطه جنسی است. به طور کلی می‌توان اینطور گفت که مشکلات جنسی و عدم توانایی در برقراری رابطه زناشویی، ممکن است اختلافات بسیار زیادی در زندگی مشترک ایجاد کنند.

به همین دلیل است که این موضوع به عنوان یکی از بزرگ ترین دلایل برای طلاق در نظر گرفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم به موضوع طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی بپردازیم.

واژینیسموس چیست؟

یکی از بیماری‌هایی که در برخی از خانم‌ها وجود دارد، بیماری واژینیسموس است. این بیماری باعث می‌شود عضلات واژن به هنگام دخول به طور غیر ارادی، دائم و یا موقت دچار انقباض شوند. این موضوع باعث می‌شود دخول برای زن اتفاق نیفتد. یا با درد شدید همراه باشد. به طور کلی واژینیسموس در اصطلاح پزشکی واژینیسم نیز نامیده می‌شود.

این اختلال که ناشی از ترس از رابطه جنسی بوده و منجر به طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی می‌شود، به دو شکل اولیه و ثانویه در خانم‌ها رخ می‌دهد. شکل اولیه آن به گونه ‌ای است که زن قبل از مقاربت و بدون هیچ آگاهی از رابطه جنسی، بر اساس دلایلی همچون ترس زیاد به این اختلال دچار می‌شود.

در حالت ثانویه زن در گذشته تجربه رابطه جنسی داشته است. اما بعد از آن بر اساس دلایلی همچون تجاوز و یا زایمان به این اختلال دچار شده است. نکته حائز اهمیت درباره این بیماری آن است که انقباض عضلات به طور کاملاً غیرارادی اتفاق می‌افتد. در واقع زن هیچ کنترلی بر روی این اتفاق نخواهد داشت.

واژینیسموس چیست؟

دلایل واژینیسموس یا ترس از رابطه جنسی در خانم‌ها

ایجاد اختلال واژینیسموس در خانم‌ها دلایل متعددی دارد. به عنوان مثال اضطراب در حین رابطه جنسی، اجبار در رابطه، فشار کاری زیاد و موارد دیگر در طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی تأثیرگذار باشند.

داشتن فوبیای جنسی نیز از دلایل واژینیسموس و ترسیدن از مقاربت جنسی شناخته می‌شود. این موضوع ممکن است باعث شود زوجین تا سال‌ها پس از ازدواج رابطه جنسی برقرار نکنند. ریشه این امر بیشتر به تجربیات گذشته یا شنیدن خاطرات جنسی ناسالم بر می‌گردد.

احساس درد شدید در ناحیه واژن به هنگام دخول نیز از دلایل ترس از رابطه و در نتیجه طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی است. در صورتی که مرد و زن اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشند و از روش‌های غلط در برقراری ارتباط استفاده کنند، میزان درد وارده بیشتر خواهد بود که باعث ایجاد تأثیرات منفی در خانم‌ها خواهد شد.

دلایل واژینیسموس یا ترس از رابطه جنسی در خانم‌ها

طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی

همانطور که در بخش‌های ابتدایی مقاله گفته شد؛ یکی از عمده ترین دلایل طلاق، عدم وجود رابطه جنسی میان مرد و زن در نظر گرفته می‌شود. حال سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا هنگامی که زن به اختلال واژینیسموس دچار می‌شود، مرد می‌تواند درخواست طلاق داشته باشد یا خیر؟

طبق ماده 1133 قانون مدنی حق طلاق با مرد است. از این بابت مرد می‌تواند به هر دلیل قابل قبولی درخواست طلاق خود را ثبت کند. در زمانی که صحبت از طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی مطرح باشد، مخالفت زن هیچ تأثیری در حکم دادگاه نخواهد داشت.

در این شرایط حتی نیاز به ارائه اسناد معتبر از جانب مرد نیز نخواهد بود. تنها کافی است که طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی و عدم وجود رابطه میان زن و مرد در دادگاه بیان شود. در این شرایط زن نیز باید رأی دادگاه مبنی بر طلاق را پذیرا باشد.

البته لازم است عنوان کنیم اخیراً دادگاه رویه جدیدی را پیش گرفته است. آن هم این است که جلسات مشاوره ‌ای را تنظیم می‌کند تا شاید اختلافات و مشکلات میان مرد و زن بر طرف گردد. در واقع از همان ابتدا حکم طلاق را صادر نمی‌کند.

طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی

فسخ نکاح به دلیل واژینیسموس

همانطور که گفته شد فسخ نکاح به علت واژینیسموس از جانب مرد امکان پذیر است. اما قوانین در رابطه با مهریه به چه شکل خواهد بود؟ طبق قوانین مدنی اگر مرد در دادگاه ثابت کند که هیچ رابطه‌ ای میان مرد و زن اتفاق نیفتاده است و زن باکره است؛ مهریه زن نصف خواهد شد.

اما در حالتی که درخواست طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی و یا همان واژینیسموس باشد، زن مستحق آن است که تمام مهریه خود را دریافت نماید. در واقع عدم توانایی زن در این زمینه، تأثیری در مهریه او ایجاد نخواهد کرد. البته باید عنوان کنیم در این شرایط، شرط تنصیف یا نصف کردن دارایی برای زن انجام نخواهد شد.

به طور کلی برای تنظیم دادخواست طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی و واژینیسموس به همراهی یک وکیل طلاق با تجربه نیاز دارید. مؤسسه حقوقی دادنیک این امکان را برایتان فراهم کرده تا با وکلای حقوقی این مؤسسه در ارتباط باشید و از آن‌ها کمک بگیرید.

طلاق به دلیل عسر و حرج از دیگر دلایل انواع طلاق لحاظ می‌شود. که در این مورد نیز افراد نیاز به رهنمایی‌های یک وکیل با سواد و کار درست دارند. از این رو می‌توانید از طریق مراجعه به مؤسسه حقوقی دادنیک و برقراری تماس با مشاوران حقوقی این مؤسسه، روند طلاق خود را به شکل بهتر و مناسب ‌تری پیش ببرید.

پرسش‌های متداول

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس اختلالی است که در آن عضلات واژن هنگام دخول منقبض می‌شوند. این اختلال مانع برقراری رابطه جنسی میان مرد و زن می‌شود.

دلایل ایجاد واژینیسموس در خانم‌ها چیست؟

فشار کاری، داشتن درد شدید هنگام رابطه، فوبیای جنسی، اضطراب در حین رابطه و اجبار در رابطه جنسی از دلایل ایجاد واژینیموس در خانم‌ها به شمار می‌آیند.

اگر زن باکره باشد و طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی اتفاق افتد، تکلیف مهریه زن چه می‌شود؟

در طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی اگر ثابت شود که زن باکره است، مبلغ مهریه پرداختی از جانب مرد، نصف مبلغی است که در عقدنامه تأیید شده است.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (3 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

جلوگیری از ملاقات فرزند
جلوگیری از ملاقات فرزند
دادنامه طلاق
دادنامه طلاق
برای طلاق توافقی به کجا باید مراجعه کرد؟
برای طلاق توافقی به کجا باید مراجعه کرد
آیا زن بعد از طلاق می تواند صیغه شود؟
آیا زن بعد از طلاق می تواند صیغه شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

خانم شادمهری

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)