مهریه زن خیانتکار

مهریه زن خیانتکار

مهریه زن حقی است بر گردن مرد که از زمانی که عقد انجام می‌شود قابل مطالبه است. در این مقاله از دادنیک به بررسی پرداخت مهریه زن خیانتکار، شیوه پرداخت آن و مجازات زن خیانتکار می‌پردازیم. برای پاسخ به پرسش‌های حقوقی تان می‌توانید از مشاوره رایگان دادنیک کمک بگیرید.

حق مهریه زن

هنگامی که عقد بین زوجین خوانده می‌شود زن مالک مهریه است و هر زمان که خواست و در هر شرایطی می‌تواند آن را مطالبه کند. پس از خواندن عقد نکاح زوجه حق هر گونه تملکی در مهریه دارد. اگر خواست می‌تواند آن را ببخشید،‌ آن را بخواهد یا اگر عین معین مانند خانه یا زمین بود می‌تواند در آن هر تصرفی داشته باشد. در ماده 1082 قانون مدنی آمده است:

«به مجرد عقد زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن داشته باشد.»

حق مهریه زن

مهریه زن خیانتکار به چه صورت است؟

مهریه زن پس از عقد متعلق به اوست و در صورتی که خیانت کند همچنان مالک مهریه است. مرد این حق را دارد که در صورت خیانت زوجه از او شکایت کند. اما در هر زمان که زن مطالبه کند موظف است آن را پرداخت کند. در نتیجه از زمان عقد نکاح زوجه مالک مهریه است و خیانت کردن او این اصل را از باطل نمی‌کند.

هرچند راه‌های فرعی برای پرداخت نکردن مهریه وجود دارند برای مثال در صورتی که مرد به دلیل خیانت همسرش از او شکایت کند و زن نیز مهریه خود را به طور کامل ببخشد تا مرد از شکایت خود صرف نظر کند، در این صورت دیگر نیازی به پرداخت مهریه وجود ندارد. البته زوج باید بتواند خیانت همسر خود را ثابت کند.

اگر بین دو نفر عقد خوانده شود اما رابطه زناشویی آغاز نشده باشد و زن به شوهرش خیانت کند و این اتفاق منجر به طلاق شود مرد موظف است نصف آن مهریه را بپردازد. نکته مهم آنکه دلیل نصف شدن مهریه نداشتن رابطه زناشویی است و ربطی به خیانت کردن زوجه ندارد.

مهریه زن خیانتکار به چه صورت است؟

شیوه پرداخت مهریه زن خیانتکار

مواردی مانند خیانت، عدم انجام وظیفه زناشویی توسط زوجه، داشتن دوست پسر، زنا یا رابطه نامشروع هیچ کدام موجب سلب مهریه نمی‌شوند. از همین رو شیوه پرداخت مهریه زن خیانتکار نیز تفاوتی با شرایط عادی پرداخت ندارد.

در صورتی که زوج از خیانت همسر خود آگاه باشد و بتواند آن را در دادگاه اثبات کند این امکان را دارد که از همسر خود در دادگاه شکایت کرده و درخواست مجازات کیفری کند. در نتیجه این شکایت زن مجازات می‌شود و زوج می‌تواند زوجه را طلاق دهد.

در صورتی که طلاق توافقی باشد زوجه می‌تواند از همسر خود تقاضا کند که خیانت او را در دادگاه مطرح نکند و او نیز مهریه را خود ببخشد. تمکین نیز هیچ ارتباطی با پرداخت مهریه ندارد و تنها پرداخت نفقه را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

مجازات خیانت زن به شوهرش

مجازات خیانت با توجه به شواهد می‌تواند متفاوت باشد. اگر مرد از زن خود به دلیل خیانت شکایت کند باید بتواند ادعای خود را ثابت کند. اگر مرد در نهایت توانست خیانت همسر خود را با زنا ثابت کند و مدارک کافی را به دادگاه ارائه دهد ممکن است در انتها مجازات اعدام، تبعید یا تراشیدن سر برای زن از سمت دادگاه صادر شود.

اگر مرد ادعا کند که زن زنا کرده و از این طریق به همسر خود خیانت کرده است اما در نهایت نتواند آن را اثبات کند زن می‌تواند اعاده حیثیت کرده و در این صورت مرد با توجه به قانون مجازات خواهد شد.

مجازات خیانت زن به شوهرش

جمع بندی

توجه داشته باشید که تنها راه شکایت کردن به دلیل خیانت اثبات زنا نیست، بلکه اعمال نامناسب و غیر اخلاقی نیز می‌توانند دلیل بر خیانت باشند و مجازات آنها تا 90 ضربه شلاق باشد. ادعای خیانت زن به مرد نباید تنها بر اساس حدس گمان یا حساسیت‌های شوهر باشد. بلکه حتماً باید با شواهد و مدارک کافی در دادگاه ثابت شود.

برای پیدا کردن تمامی سؤالات حقوقی و مشاوره رایگان می‌توانید با وکیل مهریه و یا کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید. مشاوران حقوقی مجرب این مجموعه در خدمت شما هستند.

سؤالات متداول

در صورت عدم تمکین زن آیا همچنان مهریه باید پرداخت شود؟

بله، عدم تمکین نیز مانند پرداخت مهریه زن است و حق مهریه را از زوجه سلب نمی‌کند.

نفقه زن خیانتکار چگونه است؟

نفقه نیز مانند مهریه در صورت خیانت همچنان باید پرداخت شود.

شکایت مرد از همسرش به علت خیانت باعث پرداخت نکردن مهریه می‌شود؟

خیر در صورت شکایت کردن مرد از همسرش و حتی مجازات شدن او مهریه زن خیانتکار همچنان باید پرداخت شود.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (12 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

گرفتن مهریه بعد از ازدواج مجدد
مهریه بعد از ازدواج مجدد
مهریه همسر دوم
مهریه همسر دوم
مهریه در طلاق بائن غیر مدخوله
قانون مهریه 110 سکه
قانون مهریه 110 سکه

4 پاسخ

  1. مجازات کیفری زن خیانتکار چقدر هست؟ من خانمی رو میشناسم که متاهله و با یک آقای دیگه هم توی رابطست

    1. درود
      برای اطلاعات کامل با مشاورین تیم دادنیک تماس بگیرید.

  2. ولی من شنیده بودم مهریه به زن خیانتکار تعلق نمیگیره اگر علت طلاقشون خیانت باشه.

  3. اما به صورت عامیانه اغلب فکر میکنن زن خیانتکار مهریه نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *