هزینه پزشکی قانونی برای طلاق

هزینه پزشکی قانونی برای طلاق

برای اینکه پیگیری دادخواست طلاق انجام شود، انجام کارهای اداری مختلف الزامی است. یکی از این کارها انجام آزمایش‌هایی است که دوشیزه بودن یا باردار بودن و نبودن خانم را تعیین می‌کنند. بنابراین پرداخت هزینه پزشکی قانونی برای طلاق الزامی است.

در این مقاله از مؤسسه حقوقی دادنیک شما را با علل مراجعه به پزشکی قانونی و هزینه‌های مربوط به این آزمایش‌ها آشنا خواهیم کرد. در ضمن برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

علل معاینه زنان در پزشکی قانونی برای طلاق

هزینه پزشکی قانونی برای طلاق با توجه به آزمایشاتی که زنان انجام می‌دهند، متفاوت خواهد بود. به همین دلیل باید این نکته را در نظر داشته باشید که چرا زنان به علت دادخواست انواع طلاق مورد معاینه قرار بگیرد.

تعیین دوشیزه بودن

اولین موردی که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، تعیین دوشیزه بودن یا همان بکارت زن است. این مورد به خصوص برای طلاق در دوران عقد کاربرد دارد.

تعیین بارداری یا عدم بارداری

معاینه پزشک قانونی برای طلاق عمدتاً برای تعیین این مسئله استفاده می‌شود که آیا خانم‌هایی که برای پیگیری طلاق توافقی، غیابی و سایر انواع طلاق اقدام کرده اند، باردار هستند یا خیر. بدون دریافت گواهی عدم بارداری، طلاق امکان پذیر نخواهد بود.

بررسی آثار ضرب و شتم

یکی از عللی که باعث پیگیری طلاق از طرف زن می‌شود، بد رفتاری مرد با زن و آسیب وارد کردن به زن است. زن برای اینکه بتواند علت دادخواست خود را ثابت کند باید نامه معاینه پزشک قانونی را در ارتباط با وجود آثار ضرب و شتم روی بدن خود (زن) به دادگاه تقدیم کند. در نتیجه زن مستلزم به پرداخت هزینه پزشکی قانونی برای طلاق خواهد بود.

هزینه پزشکی قانونی برای طلاق در سال جدید

بررسی عیوب زن برای طلاق

یکی از عللی که باعث ارائه دادخواست طلاق از سوی مرد می‌شود، وجود بیماری‌های سخت در زن است که ادامه زندگی مشترک را برای مرد دشوار می‌کند. در این حالت برای پیگیری دادخواست طلاق، باید آزمایش‌هایی روی زن انجام شود و پرداخت هزینه‌های پزشکی قانونی در این شرایط الزامی خواهد بود.

تعیین دقیق حقوق مادی و معنوی زن

علاوه بر مواردی که پیش از این ذکر کردیم، دادگاه برای اینکه بتواند برای پرداخت میزان مهریه، نفقه، تعیین مدت زمان عده طلاق از نوع رجعی یا ارائه یا سلب مادر از حضانت فرزند را تعیین کند، انجام آزمایش‌های پزشکی قانونی را الزامی می‌داند.

هزینه پزشکی قانونی برای طلاق

هزینه پزشکی قانونی برای طلاق در سال جدید کمی بیشتر از سال‌های قبل است. در سال 1399 این هزینه در حدود 75 هزار تومان بود اما در سال 1402 به مبلغ 100 هزار تومان رسید. انتظار می‌رود که در سال 1403 نیز این هزینه افزایش داشته باشد.

طلاق بدون پرداخت هزینه پزشکی قانونی

همانطور که توضیح دادیم، گواهی عدم بارداری زن یکی از مدارک اصلی ضمیمه شده به دادخواست طلاق است. بنابراین اگر بخواهیم طبق جدیدترین نسخه قوانین برای طلاق به این سؤال پاسخ دهیم که آیا می‌توان بدون پرداخت هزینه پزشکی قانونی پیگیری طلاق را انجام داد، باید بگوییم خیر.

در واقع دادگاه‌های خانواده با توجه به اهمیتی که به حقوق زنان و سلامتی آنها می‌دهند و توجه خاصی به شرایط تولد یک نوزاد در حالی که زندگی مشترکی وجود ندارد، به لزوم گواهی عدم بارداری تأکید دارند. در ضمن برای تعیین حق و حقوق زنانی که برای پیگیری درخواست طلاق حضور دارند، باید به بکارت زنانی که مدعی می‌شوند که دوشیزه هستند، اطمینان داشته باشند. در نتیجه پرداخت هزینه پزشکی برای طلاق الزامی خواهد بود.

عدم پرداخت هزینه پزشکی قانونی برای طلاق

عدم پرداخت هزینه پزشکی قانونی برای طلاق

ارائه حکم طلاق بدون نامه عدم بارداری یا نامه بکارت زن توسط برخی شعب انجام می‌شود. اما این به معنای نادیده گرفتن گواهی عدم بارداری یا نامه بکارت زن نیست. بلکه دادگاه‌های خانواده ای که چنین رویه ای را طی می‌کنند به دفتر اسناد رسمی که حکم طلاق را جاری می‌کنند، اعلام می‌نمایند که این گواهی‌ها را پیش از ثبت محضری و جاری شدن حکم طلاق دریافت کنند.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود برای طلاق نیازی به پرداخت هزینه پزشکی نباشد، شرایط زن است. اگر زن یائسه باشد یا قبل از این که برای طلاق اقدام کند، توبکتومی کرده باشد یا به دلایل پزشکی دیگری قادر به تولد فرزند نباشد، با پیوست مدارک پزشکی به دادخواست طلاق می‌تواند بدون پرداخت هزینه پزشکی قانونی برای طلاق اقدام کند.

جمع بندی

در این مطلب از وب سایت مؤسسه حقوقی دادنیک، شما را با علل مختلفی آشنا کردیم که زن را به انجام آزمایش و پرداخت هزینه پزشکی قانونی برای طلاق ملزم می‌دارند. شما برای کسب اطلاعات کامل می‌توانید از راهنمایی مشاوران حقوقی دادنیک بهره مند شوید.

سوالات متداول

هزینه پزشکی قانونی برای طلاق چقدر است؟

با توجه به هزینه‌های اعلام شده از سوی پزشکی قانونی آخرین هزینه اعلام شده برای پزشکی قانونی به منظور طلاق 100 هزار تومان است.

آیا ممکن است برای طلاق نیازی به پرداخت هزینه پزشکی قانونی نباشد؟

بله اگر زن یائسه باشد یا به دلایلی مانند بیماری‌هایی که موجب نازایی زن می‌شوند یا عمل توبکتومی نتواند باردار شود، می‌تواند با ارائه مدارک پزشکی، هزینه پزشکی قانونی را پرداخت نکند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.9/5 - (10 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

هزینه داوری طلاق
هزینه داوری طلاق
طلاق بخاطر بچه دار نشدن زن
طلاق بخاطر بچه دار نشدن زن
مراحل طلاق با داشتن حق طلاق
مراحل طلاق با داشتن حق طلاق
عده چیست؟
عده چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

خانم شادمهری

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)