تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق

تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق

به طور کلی جهیزیه مجموعه ‌ای از وسایلی است که زن و مرد به طور توافقی پیش از شروع زندگی خریداری می‌کنند تا آن را در منزل خود قرار دهند. تقسیم خرید این وسایل قانون خاصی ندارد و بر اساس رضایت طرفین است.

حال سؤالی که به وجود می‌آید این است که تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق چه می‌شود؟ در واقع وسایلی را که مرد آن‌ها را خریداری کرده است، مشمول چه قانونی می‌شوند؟ از این رو در این مقاله قصد داریم به توضیح این مورد بپردازیم.

استرداد جهیزیه چیست؟

طبق قانون مدنی استرداد جهیزیه به معنی برگرداندن یا پس دادن جهیزیه‌ای است که خانم در زمان ازدواج خود خریداری کرده است. استرداد جهیزیه قوانین متعددی دارد که سعی می‌کنیم در ادامه مقاله به بررسی آنها بپردازیم.

دادنیک در زمینه تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق همواره توصیه می‌کنند حتماً پس از خریداری تمامی وسایل مورد نظر خود، لیستی از آنها تهیه کنید. در این لیست مشخصات تمامی ابزار و وسایل خریداری شده را یادداشت نمایید. به این لیست تهیه شده سیاهه گفته می‌شود.

سیاهه باید توسط خانواده داماد و خود مرد امضا شود. تا از این طریق اعتبار پیدا کند. داشتن چنین لیستی باعث می‌شود استرداد جهیزیه با مشکل و دعوا انجام نشود و فرایند و مراحل قانونی خود را طی کند.

استرداد جهیزیه چیست؟

روش‌های قانونی استرداد جهیزیه

به طور کلی پس از آن که زن و مرد تصمیم به جدایی می‌گیرند، موضوع استرداد جهیزیه همواره مورد توجه دو طرف قرار می‌گیرد. همچنین این موضوع می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را ایجاد نماید.

به همین دلیل بهتر است پیش از خرید جهیزیه و آوردن آن به خانه مشترکتان، روش‌های مختلفی را در نظر بگیرید تا در دوران طلاق دچار مشکل نشوید. حال این روش‌ها شامل چه مواردی می‌شوند؟

همانطور که در بخش قبل عنوان کردیم یکی از بهترین روش‌ها جهت جلوگیری از مشکلات ناشی از استرداد جهیزیه نوشتن لیست سیاهه است. در رابطه با این لیست باید عنوان کنیم در صورتی که لیست سیاهه در دفتر اسناد رسمی نوشته و امضا شود؛ طبیعتاً اعتبار آن بیشتر خواهد بود. همچنین می‌توان از آن به عنوان یک سند ارزشمند و قابل پیگیری یاد کرد.

نگه داشتن فاکتور وسایل خریداری شده نیز می‌تواند از روش‌های مؤثر در زمینه استرداد جهیزیه شناخته شود. علاوه بر فاکتور وسایل، رسید دستگاه پوز فروشگاه نیز اعتبار لازم را جهت اثبات مالکیت لوازم خانه دارد.

تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق چیست؟

در بخش‌های مختلف ایران، رسم است که بعضی از وسایل جهیزیه توسط شوهر خریداری می‌شود. این ابزار و وسایل نیز باید در لیست سیاهه گنجانده شوند.

حال سؤال این است که تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق چیست؟ در جواب باید عنوان کنیم در صورتی که مرد بتواند ثابت کند که وسایل مورد نظر توسط خودش خریداری شده است، زن دیگر نمی‌تواند آن‌ها را جزء لیست جهیزیه خود در نظر بگیرد. از این رو مرد صاحب آن بخش از وسایل خواهد بود.

تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق چیست؟

بنابراین در صورتی که مرد نتواند ثابت کند که برخی از وسایل را خود تهیه کرده است؛ نمی‌تواند صاحب آن باشد و به استرداد آن روی آورد. در برخی موارد ممکن است زن جهیزیه را تهیه نکرده باشد و مدرکی برای اثبات آن به دادگاه نیز نداشته باشد.

همچنین مرد مدعی باشد که تمامی جهیزیه را خریداری کرده و در ازای این ادعای خود مدارکی به دادگاه ارائه دهد. در چنین شرایطی بهتر است زوجین از یک وکیل طلاق توافقی کمک بگیرند. چراکه اطلاعات وکلای حقوقی در این زمینه بسیار کامل‌ تر و بیشتر است.

تکلیف وسایلی که پس از ازدواج خریداری می‌شود چیست؟

بسیاری از ابزار و وسایل منزل پس از ازدواج خریداری می‌شوند یا ممکن است برخی از وسایلی که در ابتدای زندگی مشترک خریداری شده‌اند؛ خراب شده و مرد در طول زندگی مشترک آنها را با ابزار و وسایل جدید جایگزین کند.

در چنین شرایطی فاکتور وسایل خریداری شده به نام هر کدام از طرفین باشد، وسایل برای همان طرف در نظر گرفته می‌شود. در واقع طرف مقابل نمی‌تواند ادعایی نسبت به مالکیت وسایل مورد نظر داشته باشد.

در واقع حکم این شرایط، همانند تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق و زمانی است که ثابت می‌کند ابزار مشخصی در جهیزیه را خود تهیه نموده است.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم پیرامون موضوع تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق صحبت کنیم. همچنین نکات مفیدی را در رابطه با آن برایتان عنوان سازیم. شما می‌توانید از طریق مشاوره واتساپی رایگان یا مشاوره تلفنی رایگان برای مشکلات حقوقی متفاوت خود راه حل پیدا کنید.

سؤالات متداول

در چه زمانی جهیزیه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

در صورتی که در زمان تهیه جهیزیه، برخی از وسایل را مرد تهیه کرده باشد و بتواند مدارک مالکیت خود را در دادگاه اثبات کند،  آن بخش از جهیزیه به زن تعلق نخواهد گرفت.

مدت زمان استرداد جهیزیه چقدر است؟

این فرایند به این موضوع بستگی دارد که مدارک زن در زمینه مالکیت خود به جهیزیه چقدر دقیق و کامل باشند تا بتوانند با سرعت بیشتری روال حقوقی و قضایی خود را پشت سر گذراند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (6 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

جلوگیری از ملاقات فرزند
جلوگیری از ملاقات فرزند
عده چیست؟
عده چیست؟
طلاق در ترکیه
شرایط و مراحل طلاق در ترکیه
فروش طلا بدون اجازه شوهر
فروش طلا بدون اجازه شوهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)