مفقودی چک

مفقودی چک

چک یکی از اسناد مهمی به حساب می‌آید که در معاملات به کار می‌رود. با توجه به اینکه اطلاعات مختلفی روی چک نوشته می‌شوند، مفقودی چک مسئله بسیار مهمی است و باید طبق مراحل و قوانین موجود گم شدن این سند را گزارش داده و پیگیری کرد.

در این مطلب از مؤسسه حقوقی دادنیک، شما را با مراحل مرتبط با اعلام مفقودی چک آشنا خواهیم کرد. با مشاوره تلفنی یا واتس اپی رایگان هم می‌توانید اطلاعات کاملی به دست آورید.

مراحل اعلام کردن مفقودی چک

اگر در شرایطی قرار گرفته اید که چک به دلایلی مانند سرقت چک، جعل، کلاهبرداری یا گم شدن چک، در اختیار دارنده چک نیست و نگرانی درباره سوء استفاده از آن وجود دارد، باید مفقودی چک را با مراحل زیر اعلام کنید:

  1. به بانک مراجعه کرده و فرمی با عنوان «درخواست دستور عدم پرداخت از سوی بانک» را پر کنید. این درخواست یک هفته اعتبار دارد.
  2. در همان هفته به مراجع قضایی ذیصلاح مراجعه نمایید. سپس برای گرفتن یک گواهی مربوط به مفقودی چک و درخواست رسیدگی به این مسئله اقدام کنید. ثبت این درخواست در دفتر خدمات الکترونیکی قضایی امکان پذیر است.
  3. شما باید در این مرحله به ارائه گواهی مفقودی چک صادره از مراجع قضایی صالح بپردازید. علاوه بر این، ارائه برگه اعلام شکایت به بانک، به منظور تمدید مهلت دستور عدم پرداخت در انتهای اعلام مفقود شدن چک انجام می‌شود.

توجه کنید که شاید شما هنگام وصول چک برگشتی با مفقود شدن این سند مواجه شوید. اگر در مهلت برگشت زدن چک، آن را گم کنید، باز هم برای اعلام مفقودی آن باید از مراحل فوق بهره مند شوید. در صورت پیدا نشدن آن، شکایت برای چک برگشتی با مشکل مواجه خواهد شد.

هرچند وکیل چک می‌تواند شما را در مراحل مختلف دریافت گواهی و توقیف اموال برای چک برگشتی راهنمایی کند یا انجام تمام امور را بر عهده بگیرد.

مراحل اعلام کردن مفقودی چک

نکات مهم درباره دستور عدم پرداخت به بانک

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، صاحب چک مفقودی باید به بانک مراجعه کرده و درخواستی مبنی بر دستور عدم پرداخت به بانک ارائه دهد. در این حالت، بانک درخواست را بررسی کرده و پس از تأیید، اگر کسی چک را برای دریافت وجه به بانک بیاورد، بانک از پرداخت کردن چک خودداری می‌کند.

صدور گواهی عدم پرداخت بر اساس علت یا علل ارائه شده، انجام می‌شود. اگر صاحب چک بخواهد این مدت زمان را تمدید کند، باید به مراجع قضایی صالح رجوع کرده و گواهی مفقودی چک را با هدف ارائه به بانک، از این مراجع دریافت کند.

شیوه ارائه گواهی به بانک

نهایتاً در مدت یک هفته از دستور عدم پرداخت، گواهی ارائه شده از سوی مرجع قضایی، به بانک تقدیم شود. زیرا بانک بعد از پایان یک هفته (مهلت اعلام شده در گواهی)، وجه نوشته شده در چک را به ارائه دهنده این سند تحویل می‌دهد. اما اگر شما گواهی صادره از مرجع قضایی را به بانک بدهید، بانک این بازه زمانی را تمدید خواهد کرد.

جالب است بدانید با ارائه گواهی مفقودی چک مرجع قضایی به بانک، تا زمانی که تکلیف پرونده مشخص نشده، بانک موظف است که وجه را در حساب مسدود نگه دارد و آن را پرداخت نکند. البته با روی کار آمدن سامانه صیاد، الزامی شدن ثبت چک‌ها در آن و ممنوعیت صدور چک در وجه حامل، این مشکلات کاهش یافته اند. در حقیقت چک صیادی امنیت بیشتری در معاملات به وجود آورده است.

شیوه ارائه گواهی به بانک

2 مستند قانونی درباره اعلام مفقودی چک

تا اینجای مقاله مراحل و نکاتی را بیان کردیم که باید برای اعلام مفقودی چک مورد توجه قرار بگیرند. اگر بدانید چک تضمینی چیست، متوجه خواهید شد که این نوع چک از سوی بانک صادر می‌شود و مطابق با بند 4 ماده 24 قانون اصلاحی صدور چک، صادر کننده و گیرنده، هر دو باید به بانک صادر کننده مراجعه کرده و نسبت به تکمیل و امضای برگه اعلام مفقودی چک تضمین ‌شده اقدام نمایند. سپس تعهدنامه عدم ادعا را نسبت به چک مفقود شده امضا کنند تا بتوانند نسخه المثنی آن را از بانک درخواست کنند.

ماده ١۴ قانون صدور چک اعلام کرده «صادر کننده چک یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آنها با تصریح به اینکه چک مفقود با سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل گردیده، می‌تواند کتباً دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد. بانک پس از احراز هویت دستور دهنده، از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارائه چک بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر تسلیم می‌نماید.»

جمع بندی

در این مطلب نحوه اعلام چک مفقودی و نکات و مستندات قانونی مرتبط با آن را ذکر کردیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات کامل از مشاوره واتساپی رایگان مؤسسه حقوقی دادنیک استفاده کرده و پاسخ سؤالات خود را به دست آورید.

سوالات متداول

گواهی صادر شده بانک برای مفقودی چک چه مدت اعتبار دارد؟

مدت زمان گواهی برای چک مفقودی از سوی بانک یک هفته است.

گواهی مرجع قضایی درباره چک مفقودی تا چه زمانی قابل اجراست؟

تا زمانی که پرونده به نتیجه نرسیده، بانک اجازه وصول چک را ندارد.

نحوه درخواست گواهی چک مفقودی برای چک تضمینی چگونه است؟

صادر کننده و گیرنده چک، هر دو باید به بانک صادر کننده مراجعه کرده و نسبت به تکمیل و امضای برگه اعلام مفقودی چک تضمین ‌شده اقدام نمایند. سپس تعهدنامه عدم ادعا را نسبت به چک مفقود شده امضا کنند تا بتوانند نسخه المثنی آن را از بانک درخواست کنند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.9/5 - (22 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *