اگر زنی عده نگه ندارد چه عواقبی دارد؟

اگر زنی عده نگه ندارد چه عواقبی دارد؟

خانم‌ها بعد از طلاق نمی‌توانند تا مدت زمان مشخصی با فرد دیگری ازواج کنند و باید عده نگه دارند. در صورتی که طلاق رجعی باشد، دلیل تعیین زمان برای عده این است که امکان دارد که دوباره زن و مرد به برگردند و رابطه داشتن زن با فرد دیگری جایزی نیست. همچنین در طلاق بائن امکان دارد که زن پس از طلاق باردار باشد و موضوع اختلاط نسل مطرح شود.

به همین خاطر طبق قانون زن پس از طلاق یا فوت شوهرش برای یک مدت زمان مشخص باید عده نگه دارد؛ و با فرد دیگری ازدواج نکند و وارد رابطه زناشویی نشود. برای اینکه تمام زنان مقید به رعایت این قانون باشند، قانون‌گذار شرایط خاصی را برای رعایت عده در نظر گرفته است.

در این مطلب از دادنیک درباره شرایط عده و عواقب نگه نداشتن عده توسط زن اطلاعاتی که لازم است بدانید را در اختیارتان قرار داده‌ایم. اگر نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر در این رابطه دارید با وکلای موسسه حقوقی دادنیک از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

عواقب نگه نداشتن عده چیست؟

نگه داشتن عده برای خانم‌هایی که از همسرشان جدا می‌شوند یا همسرشان را از دست می‌دهند الزامی است و در شرع این موضوع ذکر شده است. البته جهت ضمانت اجرایی این موضوع، نگه داشتن عده به لحاظ قانونی هم ضمانت اجرایی پیدا کرده است.

عده برای زن شامل عده طلاق، عده وفات شوهر، عده بذل و انقضای مدت نکاح و عده فسخ نکاح می‌شود. هر کدام از زنانی که ازدواج کرده‌اند و از همسرشان به دلیل طلاق یا فوت همسر جدا شده‌اند مشمول یکی از انواع عده می‌شوند؛ و باید ظرف مدت زمانی که مشخص شده عده را نگه دارند.

در صورتی که زن با وجود علم به قانون و شرع نگه داشتن عده بلافاصله بعد از طلاق یا فوت همسرش با فرد دیگری ازدواج کند، عقد و نکاحی که بین آن‌ها جاری شده باطل خواهد بود و زن و مرد به هم حرام ابدی می‌شوند؛ یعنی بعد از تمام شدن مدت عده هم این دو نفر نمی‌توانند با هم ازدواج کنند.

عواقب نگه نداشتن عده چیست؟

عواقب نگه نداشتن عده در نکاح دائم

برای زنانی که در عقد دائم هستند سه قانون مشخص برای نگه داشتن عده در نظر گرفته شده است. اگر بعد از عقد دائم مرد فوت کند، زن باید به مدت 4 ماه و 10 روز عده نگه دارد. برای نگه داشتن عده بعد از فوت شوهر در عقد دائم تفاوتی بین زنان باکره یا کسانی که رابطه زناشویی داشته‌اند وجود ندارد.

در صورتی که نکاح دائم بین زن و مرد به هر دلیلی فسخ شود، زن باید به مدت سه مرتبه از عادت ماهیانه تا پاک شدن عده نگه دارد. برای افرادی که به هر دلیلی عادت ماهانه نمی‌شوند، مدت عده بعد از فسخ نکاح دائم 3 ماه تعیین شده است. همچنین، در صورتی که زن باکره باشد یا اینکه زن یائسه باشد، نیازی به نگه داشتن عده بعد از فسخ نکاح وجود ندارد و زن می‌تواند طبق قانون بعد از فسخ نکاه بلافاصله با فرد دیگری ازدواج کند.

در صورتی که زوجین از هم طلاق بگیرند قوانینی که برای نگه داشتن عده وجود دارد مانند زمان فسخ نکاح است؛ و زن‌ها باید طبق قانونی که برای این شرایط در نظر گرفته شده بعد طلاق عده نگه دارد.

بر اساس ماده 1050 قانون مدنی ازدواج با زن شوهردار ممنوع است. با توجه به اینکه در طول مدت زمان عده بعد از طلاق زن همچنان به عنوان یک زن شوهردار شناخته می‌شود، نکاح جاری شده بین او و فرد دیگری باطل خواهد بود و آن زن و مرد تا ابد به هم حرام می‌شوند.

تمام زنانی که در عقد دائم یا عقد موقت هستند بعد از طلاق یا فوت همسرشان باید تا مدت زمان مشخصی عده نگه دارند و سپس ازدواج کنند.

 عواقب نگه نداشتن عده در نکاح موقت

اگر زن و مرد برای مدت موقتی با هم ازدواج کرده باشند و نکات بین آن‌ها دائمی نباشد هم زن باید عده نگه دارد. اگر در طول مدت زمانی که عقد موقت بین زن و مرد معتبر است زوج فوت کند، زوجه در صورتی که باکره باشد یا رابطه زناشویی با زوج داشته باشد موظف است که برای 4 ماه و 10 روز بعد از فوت همسرش عده نگه دارد.

در صورتی که در طول صیغه یا عقد موقت مرد اقدام به بذل مدت صیغه کند و باقی‌مانده زمان صیغه را به زن ببخشد، زوجه باید عده بذل مدت صیغه را نگه دارد. خانم‌هایی که عادت ماهانه می‌شوند لازم است در این شرایط به فاصله دو بار عادت ماهانه و پاک شدن عده نگه دارند. اگر زن عادت ماهانه نمی‌شود مدت عده برای بذل مدت صیغه 45 روز در نظر گرفته شده است. دختران باکره و زنان یائسه نیز از نگه داشتن عده بعد از بذل مدت صیغه معاف هستند.

اگر مدت زمان صیغه موقت به پایان برسد، زن باید مانند قوانینی که برای بذل مدت صیغه در نظر گرفته شده عده نگه دارد؛ و نمی‌تواند قبل از مدت تعیین شده برای عده با فرد دیگری وارد رابطه شود.

قوانینی که برای عواقب نگه نداشتن عده در نکاح دائم وجود داشت برای نکاح موقت هم وجود دارد. اگر مرد و زن با علم به شرایط نگه داشتن عده زودتر از مدت تعیین شده وارد رابطه شوند، عقد آن‌ها باطل بوده و بر هم حرام ابدی می‌شوند.

سؤالات متداول

اگر زن بعد از عقد دائم عده نگه ندارد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در صورتی که زن و مرد بعد از طلاق یا فسخ نکاح یا فوت همسر اول زن بدون نگه داشتن عده دارد رابطه شوند به هم حرام ابدی خواهند شد و نکاح بین آن‌ها باطل است.

آیا شرایط نگه داشتن عده برای عقد موقت هم وجود دارد؟

زن در عقد موقت هم باید عده نگه دارد و زمان تعیین شده برای نگه داشتن عده عقد موقت با عقد دائم یکسان است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (4 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

شرایط اخذ پروانه ی کار برای اتباع
شرایط اخذ پروانه ی کار برای اتباع
طلاق خلع چه مدت طول میکشد؟
طلاق خلع چه مدت طول می‌کشد؟
وکیل طلاق توافقی در شیراز
وکیل طلاق توافقی در شیراز
طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد
طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

7 پاسخ

  1. بذل مدت صیغه هم عده باید نگهداره… نکات حقوقی مفیدی داره سایتتون . مرسی

    1. درود
      عده مختص خانم هست برای جلوگیری از اختلاط نسل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)