مالیات بر ارث ملک چقدر است؟

مالیات بر ارث ملک

هر فردی برای ادامه حیاتش نیاز به فراهم کردن امکاناتی مانند مسکن دارد. چون تنها خانه است که می‌تواند یک پناهگاه امن برای زندگی یک خانواده و آرامش و آسایش آن‌ها باشد؛ اما با توجه به اینکه طول عمر عناصر طبیعی از انسان بیشتر است، پس از فوت هر فردی خانه و ملکی که متوفی داشته از او به یادگار می‌ماند. جهت استفاده مجدد از این ملک یا ارزش مالی آن، طبق قانون ملک به عنوان ارث بین خویشاوندان متوفی تقسیم خواهد شد.

اما قبل از اینکه برای تقسیم ماترک متوفی اقدام کنید، باید این موضوع را در نظر بگیرید که اموال به جا مانده از متوفیان مشمول پرداخت مالیات می‌شوند؛ بنابراین پس از تحریر ترکه و مشخص کردن لیست اموال متوفی، باید مالیات هر کدام از اموال ماترک مانند ملک را بپردازید. چون بدون پرداخت مالیات قانون اجازه تقسیم ترکه را به بستگان متوفی نخواهد داد.

در این مطلب از مووسه حقوقی دادنیک درباره نحوه محاسبه مالیات بر ارث انواع ملک اطلاعاتی که لازم است بدانید را ارائه کرده‌ایم. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره انحصار وراثت متوفیان از طریق واتساپ با مشاورین دادنیک در ارتباط باشید.

نحوه محاسبه مالیات بر ارث ملک

برای محاسبه مالیات بر ارث ملک باید ابتدا نوع ملک مشخص شود. اگر ملک تجاری است مالیات متفاوتی برای آن در نظر گرفته می‌شود. برای املاک مسکونی و اداری یا زمین‌های زراعی هم مبلغی که به عنوان مالیات تعیین می‌شود متفاوت است. در ادامه نحوه محاسبه مالیات بر ارث را برای املاک گوناگون ارائه کرده‌ایم.

مالیات بر ارث املاک مسکونی و تجاری و اداری

اگر اموال به جا مانده از متوفی شامل ملک مسکونی باشد، میزان مالیات بر ارث ملک که باید پرداخت شود برابر با 7.5 درصد ارزش معاملاتی ملک خواهد بود. در واقع، ارزش معاملاتی که برای املاک مسکونی توسط اداره مالیات تعیین می‌شود از ارزش واقعی ملک کمتر خواهد بود؛ بنابراین میزان مالیاتی که وراث برای املاک مسکونی به جا مانده از متوفی باید بپردازند نسبت به سایر اموال و املاکی که از فرد به جا مانده کمتر است.

نحوه محاسبه مالیات بر ارث ملک

مالیات بر ارث املاک تجاری

اگر از متوفی املاک تجاری به جا مانده باشد، بستگان و خویشاوندان او موظف هستند که مالیات تعیین شده برای املاک تجاری را بپردازند تا بتوانند ملک را تقسیم کنند. میزان مالیاتی که برای املاک تجاری در نظر گرفته شده برابر با 3 درصد ارزش واقعی و قیمت روز ملک است. با توجه به اینکه قیمت املاک تجاری نسبت به املاک مسکونی و اداری بیشتر است، مبلغی که باید وراث به عنوان مالیات این املاک بپردازند عدد قابل توجهی خواهد بود.

مالیات بر ارث املاک اداری

برای محاسبه مالیات بر ارث املاک اداری هم باید 3 درصد ارزش واقعی و قیمت روز ملک را بپردازید. قیمتی که برای املاک اداری تعیین می‌شود معمولاً کمتر از املاک تجاری است، بنابراین مبلغی که به عنوان مالیات این املاک در نظر گرفته می‌شود نسبت به املاک تجاری کمتر است.

مالیات بر ارث ملک زراعی، باغ و زمین بایر

در صورتی که املاک باقی‌مانده از متوفی جزء زمین‌های بایر، املاک زراعی و باغات باشد، میزان مالیات آن‌ها مانند املاک مسکونی برابر با 7.5 درصد ارزش معاملاتی ملک در نظر گرفته می‌شود.

مالیاتی که برای طبقات مختلف ارث در نظر گرفته شده متفاوت است؛ و  وراثت طبقات دوم و سوم ارث باید مالیات بیشتری نسبت به طبقه اول بپردازند.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقاله نحوه محاسبه مالیات بر ارث طبق قانون جدید را از بلاگ دادنیک مطالعه کنید.

عواقب فرار از مالیات بر ارث ملک

پس از فوت هر فردی بستگان او تا مدت زمان مشخصی می‌توانند تحریر ترکه و تقسیم ترکه را انجام دهند. در صورتی که در این بازه زمانی وراثی برای تنظیم گواهی انحصار وراثت و تقسیم ماترک متوفی اقدام نکند، اموالی که از فرد به جا مانده به دولت خواهد رسید.

بنابراین وراث برای اینکه تقسیم ترکه را انجام دهند محدودیت زمانی دارند؛ اما برای انجام این کار در قدم اول لازم است که لیست ماترک متوفی تحریر و مالیات آن‌ها پرداخت شود. در غیر این صورت قانون اجازه تقسیم ترکه را به بستگان متوفیان نخواهد داد.

عواقب فرار از مالیات بر ارث ملک

نکات مهم محاسبه مالیات بر ارث ملک

  • اعدادی که در این مطلب برای مالیات بر ارث ملک تعیین شده برای وراث طبقه اول است. در صورتی که اموال متوفی به وراث طبقه دوم برسد، میزان مالیات پرداختی 2 برابر خواهد بود. همچنین برای وراث طبقه سوم مبلغ این مالیات برابر با 4 برابر خواهد شد.
  • در صورتی که ارزش‌گذاری قیمت ملک توسط سازمان مالیاتی انجام شود، مبلغی که برای مالیات در نظر گرفته می‌شود برابر با ارزش معاملاتی ملک است و نسبت به ارزش واقعی آن کمتر خواهد بود.
  • این مبالغ برای متوفیانی اعلام شده که تاریخ فوت آن‌ها بعد سال 95 است. در صورتی که متوفی در سال 94 و قبل از آن از دنیا رفته باشد، میزان مالیاتی که باید وراث بپردازند برابر با 35%، 45% درصد و 55% برای هر طبقه ارث خواهد بود.
  • میزان مالیات املاک مسکونی با مالیاتی که برای سایر دارایی‌های متوفی در نظر گرفته می‌شود متفاوت است، به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از پرداخت مالیات با یک وکیل انحصار وراثت مشورت کنید. همچنین ایرانیان ساکن خارج از کشور نیز می‌توانند با وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور مشورت کنند.

سوالات متداول

  • آیا مالیات بر ارث املاک مسکونی برابر با ارزش روز آن‌ها است؟

مالیات املاک مسکونی توسط دولت برآورد می‌شود و برابر با ارزش معاملاتی ملک است. این رقم معمولاً از ارزش واقعی ملک کمتر است.

  • آیا مالیات املاک اداری بیشتر از تجاری است؟

با توجه به اینکه املاک تجاری ارزش بیشتری دارند و قیمت روز آن‌ها بالاتر است، مبلغی که به عنوان مالیات این املاک تعیین می‌شود بیشتر خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (17 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

تحریر ترکه چیست؟
تحریر ترکه چیست؟ مراحل و شرایط تحریر ترکه
قانون جدید تقسیم ترکه چیست؟
قانون جدید تقسیم ترکه چیست؟
وکیل انحصاروراثت
وکیل انحصار وراثت
ارث مرد بدون فرزند
ارث مرد بدون فرزند

6 پاسخ

  1. اگر مالیات بر ارث یک مغازه رو ندیم چی میشه؟ آخه درامدی نداره اون مغازه چرا مالیات میخوره

  2. یه باغ از پدرخانمم ارث رسیده بابت مالیات بر ارث این باغ باید میزان محصول و عایدی رو هم محاسبه کنیم یا فقط ارزش زمین باغ مالیات داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *