فروش طلا بدون اجازه شوهر

فروش طلا بدون اجازه شوهر

طلا یکی از کالاهایی است که در طول زندگی مشترک، خانم از جانب همسر خود دریافت می‌کند. گاهی خانم‌ها با فرض اینکه چون طلا به آنها داده شده، پس حق فروش آن را هم دارند،  بدون اجازه از همسر خود اقدام به فروش طلا می‌کنند که همین مسئله گاهی سبب ایجاد مشکل بین زوجین می‌شود.

در فروش طلا بدون اجازه‌ شوهر، چند حالت پیش می‌آید که تنها در صورتی که این طلا هدیه‌ای از سمت مرد باشد، فروش آن هیچ مشکل و عواقب حقوقی را برای خانم در پی ندارد. در موارد دیگر نظیر زمانی که طلا صرفاً به‌عنوان استفاده خانم در اختیار وی قرار گرفته و موارد دیگری که مالکیت طلا به خانم داده نشده، فروش طلا بدون اجازه شوهر برای خانم عواقب حقوقی را در پی دارد.

بهتر است برای مواجه نشدن با عواقب قانونی این مسئله با مشاوران سایت دادنیک تماس بگیرید تا باتوجه به شرایطتان، راه مناسب و قانونی را برای فروش طلا به شما پیشنهاد دهند.

حق زن در فروش طلا

پیش از بررسی عواقب حقوقی فروش طلا بدون اجازه شوهر، باید پاسخ چند سوال اساسی مشخص شود؛ اول اینکه این طلاها توسط چه کسی به خانم داده شده، دوم اینکه با چه هدفی به خانم واگذار شده است. با توجه به این دو سوال، دو حالت پیش می‌آید:

حق زن در فروش طلا

مالک بودن خانم بر طلاها

اگر این طلاها را خانم از قبل از ازدواج داشته یا از خانه پدری خود آورده است، جزء اموال اختصاصی خانم محسوب شده ودر این حالت فروش طلا، هیچگونه عواقب حقوقی را برای خانم در پی نخواهد داشت.

دریافت طلا از همسر

در این حالت که خانم طلاها را از همسر خود دریافت کرده است، آنچه اهمیت می‌یابد هدفی است که مرد از دادن این طلاها  به خانم داشته است. در این حالت، چند فرض پیش می‌آید:

  1. اگر مرد طلاها را به خانم خود هدیه داده باشد، فروش این طلاها مشروط به اجازه‌ی مرد نیست و فروش طلا بی اجازه شوهر، عواقب حقوقی خاصی را برای خانم در پی ندارد.
  2. در برخی از موارد، مرد طلا را به نیت پس انداز خریداری می‌کند ولی در عین حال به خانم اجازه استفاده از آنها را هم می‌دهد. در این حالت چون طلا به خانم تعلق نگرفته و صرفاً اجازه‌ی استفاده از آن به خانم داده شده، خانم حق فروش آنها را ندارد و فروش طلا بدون اجازه همسر برای وی عواقب حقوقی در پی خواهد داشت.
  3. اخرین حالت هم این است که مرد مقداری طلا به‌عنوان پس انداز خریداری کرده و اجازه استفاده از آنها هم به خانم داده نشده؛ در این حالت زن نه تنها اجازه استفاده از طلاها را ندارد که فروش طلا هم عواقب حقوقی جدی‌تری را برای وی در پی دارد.

باتوجه به آنچه بیان شد، در دو حالت، یعنی زمانی که خانم طلاها را پیش از ازدواج داشته و از خانه پدری خود آورده و زمانی که این طلاها را از همسر خود هدیه گرفته است، فروش طلا بدون اجازه شوهر ممکن است؛ زیرا این طلاها از اموال خود خانم محسوب می‌شود، در نتیجه هیچ عواقب حقوقی برای وی در پی نخواهد داشت. اما در دو حالت بعدی، فروش طلا بی اجازه همسر ممکن نیست، که پیامدهای حقوقی آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

پیامدهای حقوقی فروش طلا بدون اجازه شوهر

در دو حالت، یعنی زمانی که طلای خریداری شده از جانب مرد به نیت پس انداز بوده و اجازه استفاده از آن هم به خانم داده نشده و زمانی که مرد طلا را به خانم هدیه نداده و صرفاً اجازه استفاده از آن به خانم داده شده، فروش طلا برای خانم عواقب حقوقی در پی دارد. این عواقب عبارت‌اند از:

  • در حالت اول که خانم حتی اجازه استفاده از طلا را هم ندارد، فروش حکم سرقت را برای خانم دارد.
  • در حالت دوم که خانم صرفاً اجازه استفاده از طلا را دارد، در صورتی که خانم بدون اطلاع مرد طلاها را بفروشد، با مجازات خیانت در امانت روبرو خواهد شد.
پیامدهای حقوقی فروش طلا بدون اجازه شوهر

شکایت از خانم به‌دلیل فروش طلا بدون اجازه شوهر

اگر این مسئله در خانواده به‌صورت مسالمت آمیز حل نشد و قصد شما شکایت به مراجع قانونی است، می‌توانید به سایت ثنا مراجعه کنید. ابتدا حساب کاربری خود را ایجاد کنید و سپس تمام مدارک لازم نظیر تصویر شناسنامه خود، مشخصات خانم و تمام مدارکی که فروش طلا را به اثبات برساند، نظیر فاکتور و موارد این چنینی را در سایت بارگذاری کنید.

با ثبت این مدارک در سایت، می‌توانید درخواست رجوع از هبه یا استرداد طلا را به مراجع قانونی داده و به همان میزان طلا، از خانم پولش را دریافت کنید.

جمع بندی

فروش طلا بدون اجازه شوهر در صورتی که این طلاها را خانم از همسر خود هدیه گرفته باشد یا این طلاها را پیش از ازدواج داشته و از خانه پدری خود آورده باشد، هیچ پیامد قانونی برای خانم در پی ندارد.

اما اگر مرد طلایی را خریداری کند و اجازه استفاده از آن را به خانم ندهد فروش طلا ، حکم سرقت و اگر اجازه استفاده بدهد اما مالکیت آن را به خانم منتقل نکند، فروش طلا بدون اجازه مرد حکم خیانت در امانت را خواهد داشت.

اگر قصد فروش طلای خود را دارید برای جلوگیری از روبرو شدن با عواقب حقوقی فروش طلا بدون اجازه همسر می‌‌توانید با وکیل پایه یک دادگستری و یا مشاوران سایت دادنیک تماس بگیرید تا شما را در این حوزه با توجه به شرایطتان راهنمایی کنند.

سوالات متداول

در چه صورتی فروش طلا بدون اجازه شوهر عواقب حقوقی در پی ندارد؟

زمانی که خانم طلاها را پیش از ازدواج داشته و از خانه پدری خود آورده و زمانی که این طلاها را از همسر خود هدیه گرفته است، فروش آن ممکن است.

حکم طلای که مرد برای زنش می خرد چیست؟

زمانی که طلای خریداری شده از جانب مرد به نیت پس انداز بوده و اجازه استفاده از آن هم به خانم داده نشده و زمانی که مرد طلا را به خانم هدیه نداده و صرفاً اجازه استفاده از آن به خانم داده شده، فروش طلا بدون اجازه شوهر برای خانم عواقب حقوقی در پی دارد.

اگر مرد اجازه استفاده از طلا را به خانم ندهد و خانم بدون اطلاع مرد آنها را به‌فروش برساند، حکم آن چیست؟

در این حالت که که خانم حتی اجازه استفاده از طلا را هم ندارد، فروش آن نیز حکم سرقت را برای خانم دارد.

اگر مالکیت طلا به خانم داده نشده و وی تنها اجازه استفاده از آنها را دارد، فروش آنها بدون اجازه مرد چه حکمی دارد؟

در این حالت که خانم صرفاً اجازه استفاده از طلا را دارد، فروش طلا مجازات خیانت در امانت را دارد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.9/5 - (12 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

مراحل طلاق توافقی بدون وکیل
مراحل طلاق توافقی بدون وکیل
طلاق توافقی چیست؟
طلاق توافقی و همه چیز درباره آن
داوری در طلاق چیست؟
داوری در طلاق چیست؟
وکیل طلاق توافقی در شیراز
وکیل طلاق توافقی در شیراز

4 پاسخ

  1. برای شکایت از خانم به علت فروش بدون اجازه سکه هایی که برای پس انداز خریدم حتما باید فاکتور موجود باشه؟

  2. شوهر من حدود 8 سال پیش یه سرویس طلا خریده بود که توی یه مهمونی بهم داد اما بعدا گفتش که برای پس انداز و سرمایه خریدتش من هم دیگه ازش استفاده نکردم. الان برای خریدن ماشین به پولش نیاز دارم میخوام بفروشمش غیر قانونیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)