شکایت چک برگشتی چقدر طول میکشد؟

شکایت چک برگشتی چقدر طول میکشد

هنگامی که دارنده چک نمی‌تواند مبلغ چک را دریافت کند، این امکان را دارد که به شیوه‌های کیفری، ثبتی و حقوقی شکایت چک برگشتی را پیگیری کند. این نوع شکایت مراحلی دارد که زمانی را به خود اختصاص می‌دهند. در این مطلب از وبسایت مؤسسه حقوقی دادنیک شما را با مدت زمان شکایت از چک برگشتی آشنا خواهیم کرد.

مهلت شکایت چک برگشتی چقدر است؟

چک برگشتی در یکی از دو دسته کیفری و حقوقی قرار می‌گیرد. همین امر باعث می‌شود که مهلت شکایت از آن متفاوت باشد. اما بر اساس ماده ۱۱ قانون جدید چک «مهلت برگشت زدن چک از تاریخ صدور آن 6 ماه است. اگر دارنده چک در این مدت برای برگشت زدن چک و دریافت گواهی عدم پرداخت اقدام کند، 6 ماه نیز فرصت دارد تا شکایت کیفری را علیه صادر کننده آن مطرح نماید.»

شکایت برای چک برگشتی چقدر طول می‌کشد؟

شکایت چک برگشتی بی توجه به نوع چک، فرآیندی زمان بر است. به نحوی که دارنده چک اگر طبق روال عادی شکایت را انجام دهد، 1 یا 2 هفته درگیر مراحل برگشت زدن چک خواهد بود. اما اگر با چالش‌هایی همراه شود، این فرآیند در 2 تا 3 ماه انجام خواهد شد.

شکایت چک برگشتی چقدر طول می‌کشد

مدت زمان انواع چک

همانطور که پیش از این اشاره شد، چک در دو دسته کیفری و حقوقی قرار می‌گیرد. اما مدت زمان شکایت برای هر دو نوع چک مشابه است. با این وجود باید توجه داشت که مدت زمان شکایت از چک حقوقی هیچ محدوده زمانی مشخصی تعیین نشده است.

مدت زمان شکایت از چک برگشتی صیادی

یکی از کاربردی ترین نوع چک‌ها در معاملات مختلف، چک صیادی است. مدت زمان شکایت از چک صیادی به مهارت شاکی در پیگیری شکایت چک برگشتی و حضور یا عدم حضور وکیل چک بستگی دارد. اگر تبحر فرد کافی و وکیل چک نیز حاضر باشد، فرآیند شکایت در مدت زمان کوتاهی انجام خواهد شد. در غیر این صورت، باید مدت زمان زیادی را صرف انجام این شکایت و دریافت حکم جلب کرد.

مدت زمان تسویه شکایت چک برگشتی

هنگامی که دارنده چک اقدامات لازم برای شکایت خود را انجام می‌دهد، باید با در اختیار داشتن مدارک لازم، پیگیر امور مختلف باشد. در این حالت به متشاکی 10 روز مهلت داده می‌شود که چک را تسویه کند.

مدت زمان گرفتن حکم جلب چک برگشتی

مدت زمانی که دارنده چک برای شکایت چک برگشتی صرف می‌کند، در مدت زمان گرفتن حکم جلب این سند تأثیر دارد. اگر شاکی فرآیند شکایت را در مدت زمان کوتاهی انجام دهد، حکم جلب متشاکی را نیز بعد از مدت زمان کوتاهی دریافت خواهد کرد. در غیر این صورت بعد از مدت زمانی طولانی حکم جلب صادر خواهد شد.

مدت اعتبار حکم جلب چک برگشتی

هنگامی که حکم جلب صادر کننده چک آماده می‌شود، مدت زمان مشخصی اعتبار خواهد داشت. شاکی باید به این تاریخ اعتبار توجه کند. اگر فرآیند کار به درستی پیش نرفت، باید برای تمدید اعتبار این حکم جلب پیش از منقضی شدن اقدام کند.

مدت زمان شکایت چک برگشتی با وکیل

در انجام مراحل چک برگشتی، مطالعه و کسب راهنمایی با مشاوره رایگان تلفنی یا واتس اپی باعث می‌شوند که مدت زمان شکایت از چک برگشتی به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. اما اگر وکیل چک همراه فرد باشد و علاوه بر راهنمایی، انجام امور مختلف را نیز بر عهده داشته باشد، کارهای مربوط به شکایت در زمان کوتاهی انجام خواهند شد.

در حقیقت تنظیم شکایت نامه و ثبت دادخواست در مدت زمان کوتاهی صورت می‌گیرند. وصول چک برگشتی نیز بعد از صدور حکم جلب، با حضور وکیل سریع‌ تر انجام خواهد شد.

مدت زمان شکایت چک برگشتی با وکیل

مدت زمان شکایت چک برگشتی بدون وکیل

با توجه به توضیحاتی که دادیم، باید به اهمیت حضور وکیل چک در سهولت شکایت و پیگیری دادخواست پی برده باشید. در حقیقت، مردم اطلاعات کافی از قوانین و مواد مختلف آن برای شکایت چک برگشتی ندارند. از طرفی مشاوره‌های رایگان باعث سهولت تمام و کمال فرآیند شکایت از صادر کننده چک نمی‌شوند.

در نتیجه بدون حضور وکیل، چالش‌ها و دردسرهای مختلفی پیش روی دارنده چک وجود دارند و زمان بیشتری به آن اختصاص خواهد یافت.

مراحل شکایت چک برگشتی

برای اینکه شکایت از چک برگشتی را به طور دقیق انجام دهید، باید مراحلی را طی کنید که عبارتند از:

 1. برگشت زدن چک در بانک: هنگامی که متوجه عدم موجودی در حساب صادر کننده چک و بی محل بودن این سند می‌شوید، اولین قدم، برگشت زدن چک است.
 2. دریافت گواهی عدم پرداخت از بانک: متقاضی در گام بعدی از بانک درخواست کند که گواهی عدم پرداخت را برای شما صادر کند. این گواهی سند معتبری است که برای شکایت از هر یک از روش‌های کیفری، ثبتی و حقوقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. پر کردن فرم شکایت از چک برگشتی: در این مرحله باید فرم لازم را برای ثبت دادخواست و تنظیم شکایت نامه پر کرد و به دادسرا تحویل داد.
 4. تهیه تمبر: برای اینکه دادخواست کامل باشد باید تمبری را تهیه کرده و به آن بچسبانید.
 5. ضمیمه کردن مدارک به شکایت نامه چک برگشتی: اکنون باید فتوکپی چک برگشتی، فتوکپی گواهی عدم پرداخت و مدارک شناسایی دارنده چک را به فرم شکایت الصاق کنید.
 6. پیگیری و دریافت ابلاغیه: اکنون دادسرا باید بررسی‌های لازم را انجام دهد. پس از پیگیری، حکم جلب صادر شده و فرد ارائه دهنده چک به مدت 10 روز مهلت دارد تا چک را پرداخت کند.

در این مطلب شما را با مدت زمان شکایت چک برگشتی آشنا کردیم و توضیح دادیم که باید چه مراحلی برای شکایت از چک برگشتی طی شوند. در ضمن درباره اهمیت وکیل چک صحبت کردیم. شما با اخذ مشاوره وکیل چک برگشتی از مؤسسه حقوقی دادنیک می‌توانید فرآیند شکایت را در کوتاه مدت و بدون دردسر پیش ببرید.

سوالات متداول

مهلت شکایت چک برگشتی چقدر است؟

هنگامی که متوجه بی محل شدن چک و عدم تسویه می‌شوید، تنها 6 ماه فرصت دارید تا از چک برگشتی شکایت کنید.

مدت زمان تسویه چک بعد از صدور حکم جلب چقدر است؟

بعد از صدور حکم جلب، تنها 10 روز به صادر کننده چک وقت داده می‌شود تا چک خود را تسویه کند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.9/5 - (11 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

توقیف اموال برای چک برگشتی
توقیف اموال برای چک برگشتی
مهلت برگشت زدن چک
مهلت برگشت زدن چک
چک صیادی چیست؟
چک صیادی و همه چیز درباه آن
چک بین بانکی چیست
چک بین بانکی

2 پاسخ

 1. برای شکایت از چک برگشتی حتما باید وکیل داشته باشم؟ مبلغ چک 1 میلیارد تومان هست. چقدر حق الزحمه وکیل خواهدبود؟

  1. درود
   بهتر هست وکیل داشته باشید.
   برای مبلغ
   با مشاورین تیم حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *