ثبت شرکت در دبی

ثبت شرکت در دبی

ثبت شرکت در دبی نه فقط فرصتی برای دریافت اقامت این کشور بلکه موقعیتی جدی برای راه‌اندازی کسب‌وکاری سودآور با مزایایی بی‌نظیر در این کشور است. همه چیز توسط امارات آماده شده تا ایده‌های تجاری شما در بستری مناسب برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار شکوفا شود.

قوانین تنظیم شده برای راه‌اندازی کسب‌وکار و ثبت شرکت در امارات ساده و صریح در نظر گرفته شده است. تنوع مجوز‌ها، روش‌ها و حوزه‌های قابل ورود برای شروع تجارت در دبی نیز به قدری مناسب است که با یک انتخاب درست می‌توان علاوه بر استفاده از این فرصت بین‌المللی تجاری، به سادگی اقامت این کشور را نیز برای مدت محدود و قابل تمدید بدست آورد.

در این مطلب زیر و بم ثبت شرکت در امارات را بررسی کرده و راه را برای دریافت اقامت از این طریق برایتان روشن می‌کنیم.

اهمیت داشتن کفیل در امارات

یکی از مهم‌ترین دلایل استقبال سرمایه‌گذاران و کارآفرینان بین‌المللی از کشور امارات متحده عربی، مناطق استراتژیک تجاری با عنوان مناطق آزاد (Free-Zone) در این کشور است.

مناطقی اقتصادی که در آن کالا و خدمات با نرخ‌های مالیاتی و گمرکی بسیار پایین یا حتی صفر مبادله شده و امکان تجارت آزاد با سرتاسر جهان وجود دارد. سرمایه‌گذاران خارجی در این ۴۵ منطقه‌ی آزاد امارات می‌توانند ۱۰۰٪ مالکیت کسب‌وکار خود را حفظ کنند و نیازی به داشتن «کفیل» نیز برای اخذ اقامت این کشور نخواهند داشت.

کفیل فردی‌ست تبعه کشور امارات و نماینده‌ی شرکت شما در این کشور. دریافت روادید امارات از هر نوعی نیازمند داشتن کفیل در امارات است. نام کفیل شما برای ثبت شرکت در دبی در قراردادها ذکر می‌شود اما مالکیت شرکت الزاما با وی مشترک نیست و حتی به حساب‌های شرکت شما نیز دسترسی نخواهد داشت.

اهمیت داشتن کفیل در امارات

انواع مجوز ثبت شرکت در امارات

برای تاسیس شرکت در کشور امارات لازم است به صورت توریستی به این کشور سفر کنید تا أمور مربوط به ثبت شرکت را از طریق سازمان توسعه اقتصادی این کشور دنبال کنید. این سازمان برای ثبت شرکت در دبی چندین نوع مجوز را در صادر می‌کند که باید متناسب با نوع فعالیت مورد نظرتان برای ثبت شرکت نسبت به اخذ آن اقدام کنید.

مجوز حرفه‌ای، تجاری، صنعتی، فریلنسینگ، گردشگری، کشاورزی و صنعتگری أنواع مجوزهای موجود هستند که از میان آن‌ها سه گزینه‌ی زیر رایج‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین گزینه‌ها برای شروع کسب‌وکار در امارات بحساب می‌آیند.

مجوز صنعتی (Industrial License)

همانطور که از نام این مجوز برمی‌آید؛ تاسیس شرکتی که فعالیت‌های تولیدی را در نظر دارد با در اختیار داشتن این مجوز ممکن خواهد بود. با این مجوز می‌توانید در زمینه‌ی تولید مواد صنعتی، غذایی، دارویی، نفت و گاز، پوشاک یا هر نوع تولیدی دیگر فعالیت کنید.

از محدودیت‌های این نوع مجوز باید به شرط سنی ۱۸ تا ۶۰ سال، مالکیت ۴۹٪ (موسس) و ۵۱٪ (کفیل) در کسب و کار و در نتیجه صدور ویزای پارتنر امارات برای متقاضی اشاره کنیم. از طرف دیگر به دلیل نوع فعالیت این مجوز امکان ثبت شرکت مجازی در امارات با این مجوز را نخواهید داشت و داشتن دفتر اداری یا کارخانه در امارات ضروری‌ست.

مجوز تجاری (Commercial License)

با داشتن این نوع از مجوز درواقع شما امکان راه‌اندازی هرگونه تجارت کالا و خدمات را در امارات خواهید داشت. طیف وسیع کالا و خدمات قابل ارائه توسط این مجوز از پوشاک و تجهیزات گرفته تا املاک، کار تجارت در سطح جهانی از طریق ثبت شرکت در دبی را بسیار ساده می‌کند.

ویزای قابل صدور برای متقاضی این نوع از مجوز نیز ویزای پارتنر امارات خواهد بود. درواقع مالکیت شرکت ثبت شده با این روش نیز ۴۹٪ – ۵۱٪ در اختیار متقاضی و کفیل خواهد بود. نکته مثبت اما درمورد این نوع از مجوز امکان مالکیت ۱۰۰٪ با ثبت شرکت در مناطق آزاد و همینطور امکان ثبت شرکت و دفتر مجازی در امارات از این طریق است که می‌تواند هزینه‌های شما را تا حدودی کاهش دهد.

بازه سنی مجاز برای دریافت این نوع از مجوز ۱۸ تا ۶۰ سال بوده و امکان مهاجرت به دبی و دریافت اقامت ۲ تا ۳ ساله را نیز برای متقاضیان فراهم می‌کند.

انواع مجوز ثبت شرکت در امارات

مجوز حرفه‌ای (Professional License)

یکی از جذاب‌ترین مجوزهای موجود برای ثبت شرکت در امارات، مجوز حرفه‌ای است. این مجوز مختص مشاغلی‌ست که پیش‌زمینه علمی یا آکادمیک در آن‌ها پررنگ بوده و احتمالا نیازمند مهارت‌های ذهنی برای ارائه خدمات هستند.

از مهم‌ترین مشاغلی که با این مجوز قابل ارائه‌اند می‌توان به مشاوره‌های معماری و طراحی، حقوقی و وکالت، حسابداری و مالی، مدیریت، مشاوره کسب‌وکار، خدمات فناوری اطلاعات، چاپ و نشر، خدمات اینترنتی، آموزشی و حتی پزشکی اشاره کرد.

شروط لازم برای اخذ این مجوز داشتن کفیل در امارات، داشتن یک سرمایه‌گذار و مدرک تحصیلی مرتبط است. امکان ثبت شرکت مجازی با این مجوز وجود دارد اما برای ثبت مجازی هم به داشتن یک آدرس و مکان حقیقی در کشور امارات نیاز خواهید داشت.

انواع شرکت برای ثبت در امارات

با در اختیار داشتن یکی از مجوزهای بالا امکان ثبت شرکت در دبی برای شما فراهم می‌شود. حالا نوبت به انتخاب یکی از أنواع قانونی شرکت برای ثبت و راه‌اندازی کسب‌وکار است. در کشور امارات بیش از ده نوع شرکت حقوقی را می‌توان ثبت کرد اما از میان آن‌ها تنها چند گزینه انتخاب‌های بهتری برای ایرانیان است.

شرکت مشارکت عمومی (General Partnership) : راه‌اندازی کسب‌وکار با مشارکت دو یا چند نفر از طریق این نوع شرکت مجاز خواهد بود.

شرکت مشارکت محدود (Limited Partnership) : در این نوع شرکت، یک نفر مدیریت کسب‌وکار را برعهده داشته و نفر/ات بعدی صرفا نقش سرمایه‌گذار را ایفا می‌کنند و مسئولیتی در قبال آن ندارند.

شرکت با مسئولیت محدود (Limited Liability Company) : یکی از رایج‌ترین أنواع ثبت شرکت است که در ایران نیز بیشتر مورد استقبال قرار دارد. در این نوع شرکت‌ها حداقل دو شریک در پروژه لازم است که هرکدام مسئولیتی متناسب با میزان سرمایه‌گذاری خود خواهند داشت.

شرکت سهامی خاص (Private Joint Stock Company) : سرمایه وارد شده به این نوع شرکت‌ها، به تعداد سهام مشخصی تقسیم شده و سهامداران می‌توانند آزادانه سهام خود را واگذار کنند.

شرکت سهامی (Civil Company) : این نوع از شرکت برای مشارکت تجاری متخصصان (پزشکان، وکلا، مهندسان و …) بوده و ۱۰۰٪ آن متعلق به شرکای حرفه‌ای خواهد بود.

شعبه شرکت‌های محلی (Local Company Branch) :‌ با ثبت این نوع از شرکت می‌توان نمایندگی کسب‌وکارهایی که در مناطق آزاد امارات فعالیت می‌کنند را در داخل کشور امارات تاسیس کرد.

شعبه شرکت‌های حوزه خلیج فارس (GCC Company Branch)‌‌ : شورای همکاری‌های خلیج فارس (ٓGCC) مجموعه‌ای از ۵ کشور عربی هستند که با این نوع از شرکت‌ها می‌توان شعبه شرکت‌های تاسیس شده در این کشورها را در امارات نیز راه‌اندازی کرد.

شعبه شرکت‌های خارجی (Foreign Company Branch) : افتتاح شعبه شرکت‌های خارجی در امارات و دبی با این ثبت امکان‌پذیر است.

شعبه شرکت‌ها در مناطق آزاد (Free-Zone Company Branch) : اگر شرکتی در حوزه قضایی خاصی تشکیل شده باشد می‌توانید از طریق ثبت این نوع شرکت‌ها در شهر دبی شعبه جدیدی از آن را راه‌اندازی کنید.

شرکت غیر سهامی (Sole Establishment) : این نوع از شرکت درواقع مجوز تجارت شخصی در امارات بوده و کلیه مسئولیت‌های آن متوجه شخص متقاضی‌ست.

هولدینگ (Holding Companies) : هولدینگ‌های اشخاصی حقوقی هستند که با سهام و دارایی‌هایی از شرکت‌های مختلف و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی متعدد تشکیل شده‌اند.

از میان این گزینه‌های معرفی شده با توجه به قوانین و البته تجربه کارشناسان سه نوع شرکت سهامی، غیرسهامی و شرکت با مسئولیت محدود گزینه‌های بهتری برای انتخاب توسط ایرانیان هستند.

انواع شرکت برای ثبت در امارات

هزینه ثبت شرکت در دبی

برای ثبت شرکت در دبی هزینه‌های مختلفی پیش روی شماست. چهار موضوع هزینه‌ای شامل هزینه‌های اداری برای ثبت شرکت، هزینه‌ی مجوز، هزینه‌های اجرایی و سرمایه شرکت در کنار هزینه اقامت دبی اصلی‌ترین مخارج شما در این رابطه هستند.

ثبت دفتری شرکت بطور میانگین با توجه به نوع شرکت مد نظر شما برای ثبت مبلغی در حدود ۱۰هزار درهم تخمین زده می‌شود. از طرفی برای دریافت مجوز نیز حداقل ۱۰ و حداکثر ۵۰هزار درهم پول نیاز خواهید داشت. هزینه‌های اجرایی نیز شامل هزینه اجاره دفتر کار و نیروی انسانی‌ست که کاملا وابسته به نوع کسب‌وکار شما و اندازه‌ی آن خواهد بود.

امکان اجاره دفتر مجازی نیز در کشور امارات وجود دارد که برای برخی از کسب‌وکارها می‌تواند هزینه‌های شما را تاحدودی کاهش دهد. برای شروع فعالیت شرکت ثبت‌شده‌تان نیز حداقل ۱۰هزار درهم سرمایه لازم خواهید داشت که جزوی از هزینه ثبت شرکت در دبی خواهد بود.

بطور تخمینی برای ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود ()که انتخاب اغلب ایرانیان برای اخذ اقامت دبی است چیزی در در حدود ۳۵هزار درهم را در نظر بگیرید.

مراحل ثبت شرکت در دبی

پس از انتخاب یک فعالیت تجاری، اولین اقدام شما باید یافتن یک «کفیل» در کشور امارات باشد. درصورتی که قصد داشته باشید در مناطق آزاد این کشور فعالیت کنید نیازی به داشتن کفیل نخواهید داشت. سپس نوع شرکت را تعیین کرده و برای ثبت شرکت یک نام انتخاب کنید. انتخاب نام‌های غیرعربی هزینه‌های جانبی برای شما خواهد داشت اما محدودیت‌های انتخاب نام شرکت در این کشور اندک است.

در این مرحله لازم است با یک ویزای توریستی دبی وارد خاک امارات شده و مراحل اداری ثبت شرکت را در این کشور دنبال کنید. پس از کسب تاییدیه‌ها و مجوزهای لازم و انتخاب یک مکان حقیقی برای شرکت‌تان صدور مجوز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در طول تمامی این مسیر کارشناسان حقوقی دادنیک پیگیر پرونده شما بوده و تا زمان اقامت در دبی در کنار شما خواهند بود. برای دریافت مشاوره ثبت شرکت در دبی می‌توانید بصورت رایگان از طریق واتساپ و تلفنی با مشاوران دادنیک در ارتباط باشید.

مراحل ثبت شرکت در دبی

مدارک ثبت شرکت در دبی و امارات

برخلاف تصور، ثبت شرکت در دبی روند قانونی سنگین و پیچیده‌ای ندارد. این موضوع حتی در ارتباط با مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت نیز صدق می‌کند. پاسپورت معتبر و زمان‌دار، شناسنامه و کارت ملی و همینطور توان پرداخت مبالغ گفته شده شروط اصلی برای به جریان افتادن پرونده شما خواهد بود. با این وجود پیشنهاد می‌کنیم مدارک تکمیلی زیر را برای بدون نقص پیش رفتن کار توسط کارشناسان ما، آماده کنید:

 • تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت در امارات
 • تهیه یک طرح کسب‌وکار (Bussiness Plan)
 • پاسپورت معتبر تمامی سهامداران یا شرکای شرکت
 • گواهی عدم اعتراض (NOC) از طرف اسپانسر برای اجازه کار در امارات
 • پاسپورت کفیل شما در امارات
 • تنظیم اساسنامه‌ی شرکت
 • تنظیم وکالت‌نامه شرکا به مدیر
 • معرفی‌نامه بانکی سهامداران
 • اجاره‌نامه مکان شرکت (درصورت داشتن مکان فیزیکی)

مزایا و معایب ثبت شرکت در امارات

ثبت شرکت به منظور دریافت اقامت دبی و امارات یکی از بهترین راه‌ها برای مهاجرت به این کشور است چرا که این نوع از ویزای امارات مزایای متعددی برای متقاضیانش به‌همراه دارد.

 • امکان اشتغال و تحصیل همسر و فرزندان به همراه بیمه سلامت امارات
 • عدم نیاز به مدرک تحصیلی
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • فاقد محدودیت سنی دست‌وپاگیر
 • عدم نیاز به حضور مستمر و نیاز به یک بار ورود به امارات در هر ۶ ماه
 • بالا بردن شانس دریافت ویزای کشورهای غربی و اروپایی
 • امکان تمدید نامحدود اقامت
 • معافیت مالیاتی شرکت‌های فعال در مناطق آزاد دبی (۴۵ منطقه)
 • معافیت مالیاتی کامل برای عوارض واردات و صادرات
 • معافیت مالیاتی عایدی سرمایه
 • سیستم مالی ساده و شفاف
 • امکان مالکیت ۱۰۰٪ شرکت
 • امکان افتتاح حساب در بانک‌های امارات
 • عدم نیاز به سوددهی شرکت برای تمدید اقامت
 • امکان ثبت شرکت با دفاتر مجازی
 • عدم نیاز به استخدام نیروهای بومی و کارمندان بیمه‌ای
 • امکان صدور جاب آفر برای نیروی کار خارج از امارات (ازجمله ایران)
 • امکان تجارت آزاد در بازارهای جهانی و کشورهای GCC
 • فاصله اندک با کشور ایران و پروازهای منظم

در کنار این موارد البته هزینه‌های بالا برای ثبت شرکت و اقامت در دبی و همچنین محدودیت‌هایی مثل الزام به داشتن کفیل برای برخی از فعالیت‌ها از معایب اقامت این کشور با ثبت شرکت است. بعنوان آخرین نکته نیز بهتر است هوای گرم و شرجی دبی و امارات را همواره در نظر داشته باشید.

سوالات متداول

هزینه ثبت شرکت در دبی چقدر است؟

ایرانیان در کشور امارات می‌توانند سه نوع شرکت ثبت کنند که بطور میانگین هزینه‌ای در حدود ۳۵هزار درهم را بدنبال خواهد داشت.

ثبت شرکت بهتر است یا اقامت دبی با خرید ملک؟

هرکدام از این روش‌ها مزایای مختلفی را برای متقاضیان به‌همراه دارد. بطور کلی خرید ملک هزینه‌ی بیشتری داشته اما ثبت شرکت در دبی مزایای مختلفی از جمله امکان صدور ویزا برای خانواده متقاضی و امکان اشتغال و تحصیل آن‌ها را داراست. کارشناسان دادنیک می‌توانند روش مناسب برای شما را با توجه به وضعیت پرونده‌تان به شما پیشنهاد کنند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (7 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

استخدام کار در دبی
استخدام کار در دبی
پیدا کردن شغل در دبی
پیدا کردن شغل در دبی
گرفتن اقامت دبی با خرید ملک
اقامت دبی با خرید ملک
هزینه ویزای کار دبی
هزینه ویزای کار دبی

2 پاسخ

 1. ثبت شرکت در دبی بهترین روش برای مهاجرت به امارات هستش. مرسی بابت مشاتوره خوبتون. ایشالا خدمت میرسم.

  1. سلام، وقت شما بخیر
   ممنون از همراهی شما 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *