مهاجرت به دبی

مهاجرت به دبی

اگر صحبت از مهاجرت به یک کشور توسعه یافته با فرصت‌های شغلی کم‌نظیر، شرایط رفاهی و اقتصادی ایده‌آل و موقعیت‌های سرمایه‌گذاری متعدد شود به چه مقصدی فکر می‌کنید؟ معمولا اولین گزینه‌های انتخابی ایرانیان یکی از کشورهای اروپایی یا آمریکایی‌ست؛ درحالیکه در همسایگی ایران یک قطب سرمایه‌گذاری اقتصادی و تجاری و کشوری توسعه‌یافته با محیطی چند فرهنگی و دیدنی‌هایی جذاب قرار گرفته است.

مهاجرت به دبی و کشور امارات یکی از گزینه‌هایی‌ست که به دلایل مختلفی می‌تواند یک مقصد مهاجرتی خوب برای ایرانیان باشد. اگر با پایان مطالعه این مطلب علاقمند کسب اطلاعات بیشتر درمورد مهاجرت به امارات باشید، می‌توانید از کارشناسان دادنیک برای یافتن پاسخ سوالاتتان و بررسی پرونده مهاجرتی خود به این کشور مشاوره واتساپی یا تلفنی رایگان دریافت کنید.

مهاجرت به دبی چگونه است؟

از میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، امارات به دلایل مختلفی پرآوازه و خوش‌نام‌تر است. شاید در نگاه اول صرف شرایط اقتصادی این کشور دلیل محبوبیت جهانی آن بنظر برسد اما بدون شک نمی‌توانیم مدیریت صحیح منابع و استفاده درست از فرصت‌های جغرافیایی و فرهنگی در رشد این کشور طی ۵۰ سال گذشته را انکار کنیم.

امارات با جمعیتی کمتر از ۱۰ میلیون نفر، کشوری با ساختار سیاسی پادشاهی مشروطه فدرال است که از هفت ایالت شیخ نشین تشکیل شده است. ابوظبی (پایتخت)، دبی، شارجه، عجمان، راس‌الخیمه، ام‌القوین و فجیره ایالت‌های این سرزمین گرم، شرجی و نفت‌خیز هستند.

اگرچه همچنان مهم‌ترین منبع درآمد کشور امارات نفت است اما طی سال‌های گذشته سیاست واضح این کشور از بین بردن اتکا به نفت و سرمایه‌گذاری عظیم روی گردشگری و جذب سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی با ثبت شرکت در دبی و خرید ملک در دبی است. امارات از لحاظ جمعیتی نود و چهارمین کشور دنیاست اما از لحاظ اقتصادی توانسته جایگاه سی و یکم را در میان بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا از آن خود کند.

مهاجرت به دبی چگونه است؟

مهاجرت به دبی و کشور امارات، یکی از ثروتمندترین کشورهای حوزه خلیج فارس البته آسان نیست. امارات قدرتمندترین پاسپورت را در میان تمامی کشورهای دنیا دارد. شرایط رفاهی و کیفیت سطح زندگی مهاجران کاری به این کشور در کنار محدود بودن فرصت‌های شغلی و عدم ارائه آسان اقامت دائمی امارات، گواه سخت‌گیری‌های این کشور درباره اقامت در دبی و سایر شهرهای این کشور است.

شرایط اقامت در دبی

همانطور که گفتیم اخذ اقامت دبی با توجه به شرایط این کشور و قوانین مهاجرتی حاکم بر آن چندان ساده نیست. درواقع کشور امارات علاوه بر اینکه شرایط مهاجرت به دبی و سایر شهرهای این کشور را سخت‌تر کرده است، اخذ اقامت دائمی و تابعیت این کشور را نیز تبدیل به رویایی ۲۵ ساله کرده است.

برای مهاجرت به دبی می‌توانید بصورت تحصیلی، شغلی، سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت یا توریستی اقدام کنید اما هیچ یک از این روش‌ها شرایطی را برای دریافت اقامت دائمی یا بلندمدت را برای شما فراهم نمی‌کنند. درواقع دریافت اقامت دائمی امارات فقط و فقط با تمدید دوره‌های کوتاه اقامت و حداقل ۲۵ سال زندگی در این کشور ممکن است.

البته شرایط مهاجران در کشور امارات شرایط ایده‌آلی برای زندگی‌ست. اگر با یک پیشنهاد شغلی به امارات مهاجرت کنید در هفته با ۴۰ تا ۴۸ ساعت کار می‌توانید از تمامی مزایای یک شهروند اماراتی بهره ببرید.

امکان تمدید اقامت با تمدید قرارداد کاری نیز امر محالی نیست. با این شرایط اگر بدانید که بیش از ۸۰ درصد ساکنان این سرزمین افراد مهاجر هستند احتمالا گزینه‌ی مهاجرت به دبی پررنگ‌تر و منطقی‌تر نیز بنظر می‌رسد. سیاست‌های دولت این کشور به گونه‌ایست که شرایط اقامت در دبی برای متخصصین و سرمایه‌گذاران کاملا ایده‌آل و وسوسه‌کننده است.

در ابتدا از میان روش مهاجرت به امارات، گزینه متناسب با شرایط خودتان را انتخاب کنید و سپس درباره مدارک اولیه و هزینه‌های مهاجرت به این سرزمین آینده‌دار صحبت می‌کنیم.

راه‌های مهاجرت به امارات

اگرچه راه‌های دریافت اقامت در دبی متعدد هستند اما خبر بد اینکه طولانی‌ترین زمان اقامت صادر شده برای این روش‌ها، اقامت ۱۰ ساله است که اخذ آن نیز با پیچیدگی‌های مختلفی همراه بود و تنها با داشتن شرایط ویژه‌ای قابل دستیابی‌ست. رایج‌ترین راه‌هایی که ایرانیان برای مهاجرت به دبی بکار می‌گیرند مهاجرت از طریق کار، سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت است. در ادامه نگاهی کنیم به شرایطی که برای هر یک از روش‌های مهاجرت به امارات وجود دارد.

راه‌های مهاجرت به امارات

مهاجرت به امارات از طریق کار

شرایط بی‌نظیر شغلی در کشور امارات یکی از مهم‌ترین دلایل تقاضای بالا ویزای کاری امارات و کمیابی فرصت‌های شغلی در این کشور است. اولین موضوع برای مهاجرانی که قصد اقامت کاری در این کشور را دارند حقوق و مزایای دریافتی در موقعیت‌های شغلی موجود در امارات است. حداقل حقوق در امارات ۴۹۰۰ درهم و بیشترین حقوق دریافتی ۱۰۰هزار درهم تعیین شده که با توجه به نرخ ارز و ارزش پول ملی امارات رقمی قابل توجه برای ایرانیان است.

تمرکز کشور امارات بر جذب متخصصان و فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های برتر دنیا و اختصاص فرصت‌های شغلی به نخبگان است اما امکان اشتغال با مهارت‌های مختلف نیز وجود دارد

امارات دو نوع ویزای کاری را برای مهاجران به این کشور در نظر گرفته است. ویزای جاب آفر (پیشنهاد شغلی) و ویزای جاب سیکر (جستجوی شغلی). درصورتی که موفق شوید کارفرمایی را در این کشور پیدا کنید که نیازمند مهارت و حرفه شما باشد امکان دریافت ویزای جاب‌آفر امارات وجود خواهد داشت. شرکت‌های کاریابی دولتی و خصوصی مختلفی در این کشور می‌توانند فرصت‌های شغلی متناسب با تخصص شما را یافته و برای دریافت ویزای پیشنهاد شغلی به شما کمک کنند.

یکی از پرتقاضاترین مشاغل در کشور امارات مشاغل حوزه سلامت همچون پزشکان، متخصصان پزشکی، پرستاران و کارشناسان آزمایشگاهی‌ست. مهاجرت پزشکان به امارات به دلیل حمایت‌های این کشور از این افراد طی سال‌های اخیر بیشترین استقبال را از سوی ایرانیان نیز داشته است.

نوع دوم اما ویزای جستجوی شغلی‌ست که با هدف ارائه فرصت به افراد مقیم این کشور برای یافتن شغل مناسب در نظر گرفته شده است. درحال حاضر امکان دریافت این ویزا برای ایرانیانی که به هر دلیل ساکن این سرزمین هستند تقریبا غیرممکن است چرا که دولت امارات در این باره ممنوعیت‌هایی برای ایرانیان درنظر گرفته است.

مهاجرت به دبی از طریق سرمایه‌ گذاری

انتخاب کشوری با رشد اقتصادی شگفت‌انگیز و فرصت‌های سرمایه‌گذاری متعدد، برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری یک انتخاب کاملا عاقلانه و هوشمندانه است. مهاجرت سرمایه‌گذاری به امارات مزایایی همچون زندگی با رفاه اجتماعی بالا و ثبات اقتصادی غیرقابل انکار، امکان اخذ ویزا برای اعضای خانواده، امکان تمدید ویزا و گمرک رایگان در مناطق آزاد را برای ایرانیان به دنبال دارد.

بعلاوه با داشتن این نوع از ویزا، می‌توانید به کار یا تجارت با سایر کسب‌وکارهای اماراتی نیز مشغول شوید. شرایطی که احتمالا در هیچ‌یک از مقاصد مهاجرتی دیگر در دنیا تا این حد چشمگیر و قابل اعتماد نیست.

برای سرمایه‌گذاری در امارات نیز روش‌های مختلفی پیش روی شماست. خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی  و خرید أوراق قرضه از رایج‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این کشور بشمار می‌روند.

ویزای صادر شده از طریق سرمایه‌گذاری برای اتباع خارجی ۲ تا ۳ سال اعتبار داشته و پس از آن نیز با داشتن شرایطی قابل تمدید خواهد بود. دو روش ثبت شرکت و خرید ملک برای ایرانیان روش‌های محبوب‌تر برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری این کشور است که لازم است از کلیات آن مطلع باشید.

مهاجرت به دبی از طریق سرمایه‌ گذاری

مهاجرت به دبی از طریق ثبت شرکت

یکی از دلایل رشد و شکوفایی اقتصادی کشور امارات، میزبانی از سرمایه‌گذاران و متخصصان بین‌المللی در زمینه راه‌اندازی شرکت‌های مختلف در دبی و بیش از ۴۰ منطقع آزاد اقتصادی این سرزمین است. تنظیم قوانین ساده توسط مراجع دولتی این کشور و روندهای قانونی آسان در بخش اداری، مالی و گمرک این کشور در کنار معافیت‌های مالیاتی برای شرکت‌های فعال، اقامت دبی با ثبت شرکت را به یک فرصت بی‌نظیر در خاورمیانه تبدیل کرده است.

دولت امارات سه نوع مجوز حرفه‌ای، تجاری و صنعتی را برای تاسیس شرکت در دبی و کل امارات در نظر گرفته که می‌توانند بصورت شرکت‌های سهامی، غیرسهامی، محلی، خارجی و هولدینگ راه‌اندازی شوند. شرایط ثبت شرکت در امارات نیز محدودیت‌های کمتری را نسبت به سایر کشورها ایجاد کرده که احتمالا مهم‌ترین آن‌ها موارد زیر است:

 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • عدم نیاز به مدرک تحصیلی ( به جز برای مجوز حرفه‌ای)
 • عدم نیاز به استخدام کارمندان بیمه‌ای
 • امکان اخذ اقامت همزمان برای اعضای خانواده
 • داشتن حق تحصیل همزمان و بیمه سلامت
 • بازه محدودیت سنی وسیع (۱۸ تا ۶۰ سال)
 • امکان انجام ۱۰ فعالیت تجاری (در یگ گروه) فقط با اخذ یک مجوز ثبت شرکت
 • و عدم نیاز به سابقه در حوزه انتخابی فعالیت شرکت

اگر شرایط لازم برای تاسیس شرکت را ندارید یا این روش سرمایه‌گذاری را برای مهاجرت به دبی مناسب نمی‌دانید گزینه‌ی محبوب بعدی خرید ملک در دبی است.

مهاجرت به دبی از طریق خرید ملک

برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری دبی از طریق خرید ملک باید ابتدا روند اداری خرید یک ملک در این کشور با شرایط تعیین شده را طی کنید. اداره مهاجرت امارات برای صدور اقامت دبی با خرید ملک قوانین زیر را تعیین کرده است:

 • ملک خریداری شده باید در مناطق آزاد باشد.
 • سهم متقاضی ویزا از خرید ملک باید حداقل ۱ میلیون درهم باشم.
 • ملک انتخاب شده باید مسکونی بوده و ساخت آن به پایان رسیده باشد.
 • هزینه خرید ملک نباید از طریق وام تامین شده باشد.
 • ملک خریداری شده باید حداقل به مدت ۳ سال حفظ شود.

واضح است که قوانین خرید ملک در دبی به منظور مهاجرت به این کشور، به گونه‌ایست که تعیین کننده‌ی قدرت سرمایه‌گذاری شما و جدیت شما برای دریافت اقامت است. درصورتی که برای خرید ملک در دبی بیش از ۱ میلیون درهم هزینه کنید اقامت ۳ ساله برای شما صادر می‌شود؛ هزینه ۵ میلیون درهم به بالا اقامت ۵ ساله و خرید ملکی با هزینه بیش از ۱۰ میلیون درهم برای شما ویزای ۱۰ ساله این کشور را بدنبال دارد.

از مزایای خرید ملک برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری امارات این است که علاوه بر امکان همراهی همسر و فرزندانتان، امکان معرفی سه نفر شریک یا سهیم در خرید ملک با عنوان مدیر نیز برای شما وجود دارد. بالا بودن امنیت اجتماعی و اقتصادی، امکان اجاره ملک خریداری شده و وجود شرایط مناسب برای تحصیل فرزندان نیز از دیگر مزایای مهاجرت به دبی است.

می‌توان تنها مشکل ویزای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در دبی را، عدم امکان اشتغال در زمان اقامت در این کشور دانست.

مهاجرت به دبی از طریق تحصیل

در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس باز هم می‌توان امارات را جدی‌ترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی معرفی کرد. کشور امارات در حوزه نظام آموزشی نیز زیرساخت‌های بسیار خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده و با تاسیس نماینده‌هایی از دانشگاه‌های معتبر آمریکایی، کانادایی، انگلیسی و سایر کشورهای نامدار در حوزه علمی، بستری مناسب را برای جذب نخبگان از سراسر جهان ایجاد کرده است.

مهاجرت تحصیلی به دبی از این جهت مورد استقبال است که با تحصیل در دانشگاه‌های نماینده‌ی دانشگاه‌های معتبر، امکان ادامه تحصیل در دانشگاه مرجع و انتقال به آن کشور وجود دارد. درواقع با دریافت ویزای تحصیلی امارات پس از دو سال تحصیل می‌توان به یکی از کشورهای آمریکایی، کانادا یا اروپایی که دانشگاه اصلی در آن واقع شده مهاجرت کرد و برای اقامت در آن‌جا اقدام نمود.

از دیگر مزایای تحصیل در امارات برای ایرانیان فاصله نزدیک این کشور به ایران است که برای دانشجویان موضوع بااهمیتی بشمار می‌رود. شاید معدود نکته‌های منفی درمورد تحصیل در دبی، علاوه بر هزینه‌های بالای تحصیل و زندگی، عدم امکان تبدیل ویزا به اقامت دائمی و اشتغال در دبی است.

درواقع ویزای تحصیلی صرفا برای تحصیل در نظر گرفته شده و اگر قصد داشتن ویزای بلندمدت دبی را دارید روش‌هایی مثل سرمایه‌گذاری منطقی‌تر و شدنی‌تر هستند. مهم‌ترین دانشگاه‌های امارات برای تحصیل دانشگاه‌های امارات متحده عربی، دانشگاه ابوظبی، کالج عالی فناوری اطلاعات، دانشگاه جمیرا و دانشگاه‌های آمریکایی دبی و کارج آمریکایی شارجه اشاره کرد.

برای تحصیل در این دانشگاه‌ها نیاز به مدرک زبان انگلیسی و تامین هزینه‌ی تحصیل حدودا ۲۰ هزار دلاری در سال خواهید داشت.

مهاجرت به دبی از طریق ازدواج

قوانین کشور امارات برای صدور اقامت این کشور بسیار سختگیرانه است. اولین نکته درمورد این نوع از اقامت یکطرفه بودن آن است. درواقع فقط ازدواج با یک مرد تبعه امارات می‌تواند شرایط دریافت اقامت این کشور را فراهم کند و با داشتن یک زن اماراتی نمی‌توان اقامت دریافت کرد.

نکته بعدی وابسطه بودن مجوز اقامت به پایداری ازدواج است؛ یعنی با به هم خوردن ازدواج طرفین در هر شرایطی، اقامت فرد خارجی ملغی خواهد شد. شرط سنی برای ازدواج و اخذ اقامت امارات از این روش حداقل ۱۸ سال برای زن و ۱۸ تا ۲۱ سال برای مرد است. طول مدت ویزای صادر شده نیز برای این روش از مهاجرت ۱ تا ۳ سال است و با توجه به شرایط زوجین پس از پایان مهلت تعیین شده قابل تمدید است.

مهاجرت به دبی از طریق ازدواج

مهاجرت به دبی از طریق تولد فرزند

اگر بدنبال فرصت دریافت تابعیت امارات برای فرزندانتان هستید باید بدانید که این کشور از قانون «اصل خون» برای اعطای تابعیت این کشور تبعیت می‌کند. درواقع فرزندان متولد شده در خاک این کشور تنها با داشتن والدین یا پدر اماراتی می‌توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند.

روش‌هایی مثل أنواع مدل‌های سرمایه‌گذاری گزینه‌های بهتری برای آینده‌نگری درمورد فرزندانتان در این کشور خواهد بود.

راحت‌ ترین راه مهاجرت به دبی

اگر با هدف اقامت بلندمدت امارات، قصد دریافت ویزای این کشور را دارید پیشنهاد ما تمرکز بر أنواع روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور است. محدودیت‌هایی که دولت امارات برای قوانین مهاجرت به دبی در نظر گرفته است، انتخاب راحت‌ترین راه را کمی دشوار می‌کند.

اما اگر هدف شما اقامت طولانی در این کشور نیست احتمالا راحت‌ترین راه پیش‌روی شما مهاجرت تحصیلی به امارات است. اگر موضوع هزینه اقامت دبی در کنار هزینه‌های تحصیل برای شما مساله چندان مهمی نیست، می‌توانید با تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور، علاوه‌ بر بهره‌مندی از امکانات تحصیلی و رفاهی درجه یک، فرصت‌های رشد بعدی و مهاجرت به سایر نقاط دنیا را نیز برای آینده‌ی خود فراهم کنید.

مدارک لازم جهت مهاجرت به دبی

با توجه به شیوه انتخابی شما برای اخذ اقامت دبی ، مدارک مورد نیاز شما نیز متفاوت خواهد بود. درواقع متناسب با هدف شما از مهاجرت به امارات، وضعیت مالی و خانوادگی، سوابق پیشین شما در سفرهای بین‌المللی، ملیت و نوع درخواست شما تبعا مدارک متفاوتی را باید به اداره مهاجرت این کشور ارائه کنید. بطور کلی مهم‌ترین مدارکی که برای مهاجرت به دبی نیاز خواهید داشت شامل موارد زیر است :

 • مدارک شخصی (بعلاوه ترجمه مدارک) + شش قطعه عکس پاسپورتی
 • بیمه سفر
 • سند ازدواج
 • گذرنامه معتبر (۳ ماه اعتبار برای سفر توریستی و ۶ ماه اعتبار برای سایر ویزاها)
 • کپی گذرنامه حامی مالی
 • کپی قراردادهای کار و جاب آفر برای ویزاهای کاری
مدارک لازم جهت مهاجرت به دبی

پس از مشاوره با کارشناسان دادنیک برای مهاجرت به دبی، سیر انجام أمور اداری (تهیه مدارک و آماده‌سازی جهت ارائه به مراجع این کشور) توسط متخصصین به شما توضیح داده خواهد شد. برای دریافت مشاوره رایگان واتسپی و تلفنی با کارشناسان دادنیک ارتباط بگیرید.

مزایا و معایب مهاجرت به امارات

با نگاهی جامع‌تر به شرایط مهاجرت به امارات می‌توان قضاوت بهتری درمورد مهاجرت به این کشور داشت. از طرفی اقتصاد شکوفا، امنیت اقتصادی بالا، آینده روشن در رابطه با جایگاه این کشور در جهان و سطح رفاه اجتماعی در این کشور کاملا امیدبخش است. امکان سرمایه‌گذاری‌های متنوع، مهاجرت خانوادگی و آمار پایین جرم و جنایت در این کشور از دیگر مصادیق یک مقصد خوب برای مهاجرت است.

در نگاه بدبینانه اما معایبی درمورد مهاجرت به امارات وجود دارد. هزینه‌های بالای زندگی در این کشور، عدم امکان دریافت اقامت دائم جز با سکونت و اشتغال ۲۵ ساله در این کشور و همینطور گرما و رطوبت بالای دبی با توجه به موقعیت جغرافیایی آن چیزهایی‌ست که علاقمندان را برای مهاجرت به این سرزمین دلسرد می‌کند. با این وجود این کشور گزینه‌ی فوق‌العاده‌ای‌ست اگر به مقوله‌ی مهاجرت آینده‌نگرانه فکر می‌کنید.

سوالات متداول

بهترین روش مهاجرت به دبی چیست؟

با توجه به قوانین کشور امارات و فرصت‌های ایجاد شده برای مهاجران خارجی، بهترین روش برای مهاجرت به دبی در حال حاضر روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور است. خرید ملک، راه‌اندازی کسب‌وکار و کارآفرینی، تاسیس شرکت و خرید أوراق قرصه رایج‌ترین شیوه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور است.

آیا امکان دریافت اقامت دائم امارات وجود دارد؟

قوانین امارات امکان دریافت اقامت این کشور را به یک روش محدود کرده است. تمامی ویزاهای صادر شده توسط دولت این کشور موقت و حداکثر ۱۰ ساله است. عموم ویزاها ۲ تا ۳ ساله در نظر گرفته شده و در شرایطی قابل تمدید هستند. تنها راه دریافت تابعیت امارات، سکونت و اشتغال ۲۵ ساله در خاک این کشور است که در این رابطه نیز قوانین مختلفی برای مهاجران وجود دارد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (8 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

هزینه ویزای کار دبی
هزینه ویزای کار دبی
ثبت شرکت در دبی
ثبت شرکت در دبی
مهاجرت پزشکان به امارات
مهاجرت پزشکان به امارات
پیدا کردن شغل در دبی
پیدا کردن شغل در دبی

7 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید وضعیت گرفتن ویزا برای دانشجویانی که با بورس تحصیلی از دانشگاههای امارت پذیرش گرفتن چطور هست؟ احتمال ریجکتی زیاده؟
  ممنونم

  1. سلام، وقت بخیر
   نه احتمالش زیاد نیست.
   متاسفانه در خصوص مهاجرت تحصیلی مشاوره نداریم.

  1. سلام، وقت شما بخیر 🙂
   در چه خصوص راهنمایی نیاز دارید؟
   داخل مطلب توضیح دادیم در صورتی که سوال دیگه‌ای دارید می توانید با این شماره تماس بگیرید تا شمارو راهنمایی کنیم.
   09056194714

 2. هیچ سایتی به اندازه شمادر مورد مهاجرت به دوبی خوب راهنمایی نکرد منو خدایی. دمتون گرم

  1. سلام، وقت شما بخیر
   خوشحالیم که تونستیم کمک کنیم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *