هزینه طلاق در دوران عقد

هزینه طلاق در دوران عقد

با توجه به نحوه پیگیری دادخواست طلاق، هزینه طلاق در دوران عقد نیز متفاوت است. عواملی همچون فرد ارائه کننده‌ی دادخواست، توافقی بودن طلاق، اتخاذ یا عدم اتخاذ وکیل از جمله چیزهایی است که هزینه طلاق در دوران عقد را متغیر می‌کند. در این مقاله از موسسه حقوقی دادنیک جزییات این هزینه‌ها را شرح می‌دهیم. برای دریافت مشاوره حقوقی رایگان از وکلای دادنیک با شماره تماس‌های مجموعه و یا شماره واتساپی در ارتباط باشید.

طلاق در دوران عقد

بسیار اتفاق افتاده که دختر و پسر پیش از شروع زندگی مشترک و رفتن زیر یک سقف به دلایل مختلفی تصمیم به پایان رابطه زناشویی بگیرند. اختلافات فرهنگی، شک کردن به علاقه‌شان به یکدیگر، مشکلات مالی و شغلی و یا حتی طولانی شدن زمان عقد از جمله رایج‌ترین دلایلی است که ما برای طلاق در دوران عقد با آن مواجه می‌شویم.

دوران عقد از نظر عرف یعنی زمانی که هنوز رابطه زناشویی بین دختر و پسر شکل نگرفته و از همین رو نیز مشمول قوانین متفاوتی با طلاق پس از ازدواج است. با در نظر گرفتن این موضوع در زمان عقد فرض بر باکره بودن دختر است و این شرط از لحاظ شرعی قوانین طلاق را دچار تغییراتی می‌کند.

طلاق در دوران عقد ممکن است از طرف زن، مرد یا بصورت توافقی دنبال شود، در ادامه شرایط هر یک از حالات را بررسی و پس از شناخت این موضوع به هزینه طلاق در دوران عقد می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره پیشنهاد می‌کنیم مقاله طلاق دختر باکره را مطالعه کنید.

طلاق در دوران عقد

طلاق توافقی در دوران عقد

ساده‌ترین، سریع‌ترین و احتمالا کم هزینه‌ترین روش طلاق در دوران عقد بحساب می‌آید. در طلاق توافقی زن و مرد درباره مهریه، نفقه و احتمالا هدایای رد و بدل شده به توافق می‌رسند و سپس نسبت به ارائه دادخواست طلاق اقدام می‌کنند.

مدت زمان طلاق در دوران عقد به روش توافقی و با در نظر گرفتن جلسات مشاوره ۳ ماه یا کمتر خواهد بود. در این روش با توجه به باکره بودن دختر، سایر موضوعات مالی فقهی از جمله اجرت‌المثل و نحله منتفی بوده و قابل بحث نیستند.

طلاق از طرف مرد در دوران عقد

طلاق از طرف مرد مثل همیشه نیازمند اثبات موضوع خاصی به دادگاه نبوده و در نتیجه تفاوت چندانی با سایر زمان‌ها ندارد. تنها موضوع لازم به رسیدگی در این حالت، پرداخت حقوق زن در هنگام طلاق در دوران عقد یعنی مهریه و نفقه است.

طبق قانون در صورت اثبات باکره بودن دختر توسط مراجع پزشکی قانونی، زن تنها نیمی از مهریه را می‌تواند مطالبه کند؛ بعلاوه شرط تنصیف اموال در صورت امضا شدن توسط زوج در شروط ضمن عقد قابل اجرا و پیگیری خواهد بود. طلاق از طرف مرد در دوران عقد البته از نوع بائن بوده و مرد حق رجوع به زن پس از جاری شدن طلاق را نخواهد داشت.

طلاق از طرف زن در دوران عقد

درصورتی که در دوران عقد زوجه درخواست‌کننده‌ی طلاق باشد، باید بتواند دلایل خود برای دادخواست طلاق را به دادگاه اثبات کند. اثبات یکی از شروط ۱۲گانه‌ی عسر و حرج یا شروط ضمن عقد سریع‌ترین راه ممکن برای رسیدگی به دادخواست طلاق از طرف زن در دوران عقد است.

یکی دیگر از قوانین طلاق در دوران عقد مربوط به عدّه نگهداشتن زوجه است. درصورتی که طلاق در دوران عقد با اثبات باکرگی زوجه همراه باشد پس از جاری شدن طلاق زن نیازی به نگهداشتن عده نخواهد داشت. ضمن اینکه قانون مجوز تعویض شناسنامه با حذف نام همسر پیشین در این شرایط را فراهم کرده است تا آینده افراد را با مشکلات دیگری مواجه نکند.

طلاق از طرف زن در دوران عقد

هزینه طلاق در دوران عقد

با توجه به طرف درخواست‌کننده‌ی طلاق هزینه‌های طلاق در دوران عقد متفاوت خواهد بود. هزینه‌های این نوع از طلاق میان طرفین تقسیم خواهد شد. درصورت ارائه دادخواست توسط مرد، تمامی هزینه‌های دادرسی با وی بوده و تکلیف بدهی‌های مالی به زوجه نیز بایستی سریعا مشخص شود. درخواست طلاق از طرف زن نیز علاوه بر هزینه‌های دادرسی با توجه به پیچیدگی اثبات حقانیت هزینه وکیل بیشتری نیز بدنبال دارد.

هزینه جاری کردن صیغه طلاق نیز با توجه به محل اجرای آن متفاوت بوده اما در سراسر کشور مبلغی کمتر از ۷۰۰ هزارتومان در سال ۱۴۰۱ خواهد بود. برای دریافت مشاوره درخصوص طلاق در دوران عقد و حل و فصل پرونده‌های مربوطه می‌توانید با مشاوران موسسه حقوقی دادنیک در ارتباط باشید. تماس از طریق شماره‌های مجموعه و در واتساپ.

سوالات متداول

هزینه جلسات مشاوره طلاق در دوران عقد چقدر است؟

هزینه هر جلسه برای دو نفر ۱۱۰ هزار تومان و مجموعا تمامی جلسات حداقل ۵۵۰ هزار تومان خواهد بود.

هزینه دفترخانه طلاق برای اجرای صیغه طلاق در دوران عقد چقدر است؟

هزینه اجرای صیغه طلاق با توجه به محل اجرای آن متفاوت بوده اما تعرفه کلی آن مبلغ ۶۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان عرف شده است.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

دفتر مرکزی دادنیک کجاست؟

دفتر مرکزی دادنیک در تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، شکوفان دوم، بهاران یکم، پلاک 10، واحد 5 واقع شده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (6 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

شرایط طلاق از طرف زن
شرایط طلاق از طرف زن
حق طلاق
حق طلاق
اجرت المثل چیست
اجرت المثل چیست و چند نوع دارد؟
هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن
هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)