وکیل طلاق توافقی در تبریز

وکیل طلاق توافقی در تبریز

طلاق توافقی یکی از راحت ترین شیوه‌های طلاق است که البته همچنان مانند سایر انواع جدایی مراحل خاص خود را دارد. کمک گرفتن از وکیل طلاق توافقی در تبریزبرای زوجینی که در این شهر ساکن هستند، نه تنها منجر به جلو افتادن پرونده طلاق خواهد شد، بلکه می‌تواند هر یک از طرفین را نسبت به حقوق خود آگاه تر کند تا در حین جدایی یا بعد از آن مشکلی برای آن‌ها ایجاد نشود.

اگرچه در این مطلب به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت، اما استفاده از مشاوره رایگان واتساپی یا تلفنی دادنیک می‌تواند در رفع ابهامات شما مؤثر باشد.

فرم درخواست مشاوره رایگان

"*" indicates required fields

طلاق توافقی چگونه است؟

طلاق توافقی به شکلی از جدایی گفته می‌شود که زوجه و زوج هر دو به طلاق رضایت دارند. این نوع طلاق دقیقاً نقطه مقابل طلاق یک طرفه است که در آن مرد یا زن دادخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه می‌کنند.

به همین دلیل در طلاق توافقی، نوعی تفاهم بین زن و مرد ایجاد می‌شود که در آن بر سر مسائل حقوقی مورد نظر دادگاه از جمله مهریه به یک اتفاق نظر می‌رسند و آن را به صورت کتبی به دادگاه ارائه می‌کنند تا مانعی بر سر راه جدایی آن‌ها وجود نداشته باشد.

نکته جالب توجه در طلاق توافقی این است که دادگاه تمامی توافقاتی را که بین زن و شوهر ثبت شده است محترم می‌شمارد، به همین دلیل است که روند جدایی در این نوع طلاق بسیار راحت تر است و البته همراهی کردن یک وکیل طلاق توافقی در تبریز می‌تواند زمان به نتیجه رسیدن این پرونده را بسیار کمتر از حد معمول کند.

مراحل طلاق توافقی

طلاق از هر نوعی که باشد، نیاز به طی کردن مراحل خاص خود را دارد که نوع توافقی هم با وجود راحت تر بودن از این قاعده مستثنی نیست. برای آگاهی از مراحل طلاق توافقی موارد زیر را با هم مرور خواهیم کرد.

 • تصمیم گیری: اولین مرحله از طلاق توافقی تصمیم گیری زوجین بر سر امور مختلف طلاق و تصمیم گیری در این مورد است. زوجین در این بخش می‌توانند از یک وکیل خانواده یا وکیل طلاق توافقی در تبریز کمک بگیرند تا در سایر مراحل هم به آن‌ها کمک کند.
 • دریافت نوبت: زوجین در قدم دوم باید به سامانه مسیر طلاق رفته و به منظور نوبت دهی طلاق به صورت اینترنتی اقدام کنند.
 • ارائه دادخواست: در گام سوم هر یک از زوجین با مراجعه کردن به یکی از دفاتر خدمات قضایی باید نسبت به ارائه دادخواست جدایی توافقی خود اقدام کنند. البته در این مرحله وکیل طلاق توافقی می‌تواند به جای زوجین این کار را انجام دهد.
 • تعیین زمان دادرسی: بعد از ثبت دادخواست، دادگاه با ارائه ابلاغیه و در کنار آن ارسال پیامک، زوجین را از زمان دقیق دادرسی باخبر خواهد کرد.
 • حضور در دادگاه: زوجین باید مطابق با تاریخ ثبت شده در ابلاغیه برای پیگیری جدایی در دادگاه حضور پیدا کنند. دادگاه در نهایت آن‌ها را برای سازش به مشاوره ارجاع می‌دهد.
 • انجام مشاوره: در این مرحله زوجین باید در مراکز مشاوره تعیین شده از سوی دادگاه در شهر تبریز حضور پیدا کنند تا تحت نظر مشاوره در صورت امکان، سازش بین زوجین انجام شود. در نهایت با توافق طرفین گواهی عدم امکان سازش از سوی این مرکز صادر می‌شود.
 • حضور در دفاتر طلاق: زن و مرد پس از طی کردن کلیه مراحل بالا، با در دست داشتن مدارک طلاق توافقی به علاوه گواهی عدم بارداری زوجه، می‌توانند به دفاتر طلاق رفته و با خواندن خطبه طلاق از هم جدا شوند.

در این اپیزود از دادنیک تاک با دکتر نعیمی، وکیل پایه یک دادگستری، به طور مفصل در مورد طلاق توافقی و حق طلاق صحبت کرده‌ایم.

طلاق توافقی در تبریز

اگر از ساکنین شهر تبریز هستید، می‌توانید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز نسبت به طلاق توافقی اقدام کنید. البته همراهی کردن یک وکیل طلاق توافقی در تبریز لازمه تسریع بخشیدن به روند این نوع جدایی خواهد بود. وکیلی که نسبت به تمامی بندهای قانون در مورد طلاق به خوبی آگاهی دارد و بر اساس تجربه می‌تواند بهترین راهنمایی و مشاوره حقوقی ممکن را در اختیار موکل خود قرار دهد.

مؤسسه حقوقی دادنیک با در اختیار داشتن باتجربه ترین وکلای کشور می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. در این شرایط دیگر نیازی به استخدام یک وکیل در تبریز ندارید و می‌توانید با وکلای حقوقی دادنیک بدون حضور در هر یک از مراحل طلاق توافقی، جدایی خود را در کوتاه ترین زمان در بازه 20 تا 40 روزه ثبت و نهایی کنید.

طلاق توافقی چگونه است

مدارک لازم برای طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز برای هر نوع از طلاق متفاوت خواهد بود. برای مثال زمانی که حق طلاق با مرد است و در این شرایط زن دادخواست طلاق می‌دهد، زوجه باید بتواند مدارکی را به دادگاه ارائه کند که شامل یکی از شروط دوازده گانه ضمن عقد باشند، در غیر این صورت طلاق بسیار سخت خواهد بود. اما از سری اسناد مورد نیاز برای طلاق توافقی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی زوجین
 • سند عقدنامه یا رونوشت آن
 • گواهی عدم امکان سازش
 • برگه آزمایش عدم بارداری زن
 • پرداخت هزینه طلاق

نکته: در طلاق توافقی یا هر نوع طلاق دیگر، اگر زوجه باکره باشد، بعد از طی کردن مراحل جدایی امکان پاک کردن نام زوج از شناسنامه وی وجود دارد.

مدت زمان طلاق توافقی

اگرچه قوانین مربوط به طلاق در کل کشور یکسان است، اما شیوه رسیدگی به آن‌ها با توجه به شهر و استان ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد ک این امر در مورد شهر تبریز هم صادق است. به همین دلیل لزوم کمک گرفتن از وکیل طلاق توافقی در تبریز برجسته می‌شود.

به طور کلی زمان طلاق توافقی نسبت به سایر شیوه‌های طلاق کمتر است، زیرا زوجین بر سر تمامی موارد به تفاهم کامل رسیده اند. اما در هر صورت این روند می‌تواند حتی بین 2 تا 6 ماه هم طول بکشد که برای بیشتر زوجین آزاردهنده است.

اما مزیت داشتن وکیل طلاق توافقی در تبریز کمک می‌کند تا بدون حضور در دادگاه روند طلاق خود را جلو بیندازید. مؤسسه حقوقی دادنیک تضمین می‌کند که وکلای حقوقی این مجموعه مدت زمان طلاق توافقی را به صورت کاملاً قانونی به 20 تا نهایت 40 روز کاهش دهند، بدون اینکه نیاز باشد به صورت حضوری در هر یک از مراحل طلاق حضور داشته باشید.

مدت زمان طلاق توافقی

مهریه در طلاق توافقی

جالب است بدانید که اگر زوجه در خلال طلاق توافقی باکره باشد، این نوع جدایی بائن نامیده می‌شود، اما در صورت عدم باکرگی، نام رجعی بر آن نهاده خواهد شد. مطابق با قانون، مهریه حق طبیعی و غیر قابل انکار زن است که میزان آن را توانایی مالی مرد و البته داشتن یا نداشتن رابطه زناشویی بین زوجین مشخص می‌کند. به این صورت که زن حتی در زمان باکرگی می‌تواند نیمی از مهریه خود را از همسرش دریافت کند.

البته در طلاق توافقی در کنار توافق بر سر نفقه، حضانت فرزندان، جهیزیه و اجرت المثل، در مورد مهریه هم تفاهماتی صورت می‌گیرد که ممکن است طی آن مرد کل مهریه یا نیمی از آن را به زن بدهد. البته در چنین شرایطی نقطه مقابل این ماجرا هم وجود دارد که طی آن زوجه در قبال برخی موارد مانند جدایی توافقی و بدون دردسر یا گرفتن حضانت فرزندان، بخشی از مهریه یا تمام آن را به زوج ببخشد.

در این مطلب به بررسی شرایط، مدارک و مراحل طلاق توافقی پرداختیم. روند این نوع طلاق در تمامی نقاط کشور یکسان است، اما کمک گرفتن از یک وکیل و کارشناس حقوقی باتجربه می‌تواند موجب جلو افتادن روند طلاق شود.

شما می‌توانید بدون کمک گرفتن از وکیل طلاق توافقی در تبریز و تنها به صورت آنلاین با مجموعه حقوقی دادنیک در تماس باشید تا روند طلاق خود را به شکلی کاملاً غیرحضوری پیگیری کنید. به این منظور توصیه می‌کنیم قبل از هر چیز از طریق یکی از روش‌های تماس تلفنی یا واتساپی با کارشناسان مؤسسه حقوقی دادنیک مشاوره رایگانی داشته باشید.

سوالات متداول

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی نوعی طلاق بر اساس تفاهم است که طی آن زوج و زوجه نسبت به امور مختلف مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و دیگر موارد حقوقی مورد نظر دادگاه به توافق می‌رسند.

بهترین مکان برای گرفتن وکیل طلاق توافقی در تبریز کجاست؟

شما بدون نیاز به استفاده از وکیل حضوری در تبریز می‌توانید با کمک گرفتن از مجموعه دادنیک نسبت به استخدام وکیل طلاق توافقی اقدام کنید. در این حالت تمامی مراحل جدایی بدون حضور شما در هیچ یک از آن‌ها قابل انجام خواهد بود.

طلاق توافقی چه مدت طول می‌کشد؟

اگرچه مدت زمان طلاق توافقی نسبت به سایر شیوه‌های طلاق کمتر است، اما بدون حضور وکیل این روند می‌تواند تا چندین ماه طول بکشد. در حالی که وکلای مؤسسه حقوقی دادنیک روند جدایی توافقی را بین 20 تا 40 روز تضمین می‌کنند.

مدارک طلاق توافقی شامل چه اسنادی هستند؟

این مدارک اسناد هویتی دو طرف از جمله شناسنامه و کارت ملی را شامل می‌شوند. ضمن اینکه سند ازدواج، گواهی عدم امکان سازش و عدم بارداری زن نیز در زمان جاری شدن خطبه طلاق ضروری خواهند بود.

مهریه در طلاق توافقی چگونه محاسبه می‌شود؟

مهریه در هر شرایط حق زن است و دادگاه شرایط پرداخت آن را بسته به میزان توانایی مالی مرد تعیین می‌کند. البته در طلاق توافقی زوج و زوجه بر سر مهریه و پرداخت آن از قبل به توافق می‌رسند. ناگفته نماند که در تمامی انواع طلاق از جمله نوع توافقی، مهریه زن باکره نصف مهریه معمول خواهد بود.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.8/5 - (10 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

نحله چیست؟
نحله چیست؟
شرایط طلاق توافقی
شرایط طلاق توافقی چگونه است؟
هزینه پزشکی قانونی برای طلاق
هزینه پزشکی قانونی برای طلاق
طلاق از مردی که دست بزن دارد
طلاق از مردی که دست بزن دارد

2 پاسخ

 1. سلام. من ساکن تبریز هستم. همسرم ترکیه زندگی می کنه. برای طلاق توافقی تبریز باید بریم یا میشه از تهران هم اقدام کر با توجه به خارج از کشور بودن همسرم

  1. درود
   اگر به موسسه حقوقی دادنیک اعتماد کنید بصورت غیر حضوری برای شما انجام میدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

خانم شادمهری

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)