تفاوت درخواست طلاق از طرف مرد و زن

تفاوت درخواست طلاق از طرف مرد و زن

همانطور که حق طلاق با مرد است، این امکان نیز وجود دارد که این حق به زن واگذاری شود. از طرفی انواع طلاق از جمله طلاق توافقی برای جدا شدن وجود دارند. بنابراین تفاوت درخواست طلاق از طرف مرد و زن به خاطر وجود مواد مختلف قانون مدنی غیر قابل انکار است.

در این مقاله از وب سایت مؤسسه حقوقی دادنیک به قوانینی می‌پردازیم که فرق درخواست طلاق از طرف مرد و زن را بیان خواهند کرد. شما برای کسب اطلاعات کامل می‌توانید از طریق مشاوره تلفنی رایگان از راهنمایی وکلای حقوقی دادنیک استفاده کنید.

قوانین طلاق از طرف مرد

اگرچه حق طلاق با مرد است اما دادگاه برای تصمیم گیری درست درباره پرونده طلاق از طرف مرد، به دلایل محکمه پسند و مدارک موجود تکیه می‌کند. البته دادگاه به قوانینی توجه دارد که صدور رأی دقیق و نهایی را بر اساس شرایط طلاق از طرف مرد تسهیل می‌کند.

قوانین طلاق از طرف مرد اشاره می‌کنند که مرد می‌تواند هر زمان که تصمیم بگیرد و تنها با پرداخت حقوق مالی زن از جمله مهریه، نفقه و اجرت المثل، از همسرش جدا شود. این در حالی است که اگر دلایل محکمه پسندی مانند اعتیاد، بیماری صعب العلاج، سوء رفتار، عدم تمکین و حبس طولانی مدت را ارائه دهد، قوانینی درباره حق و حقوق مالی زن اجرا خواهد شد. برای مثال نفقه زن ناشزه پرداخت نخواهد شد.

پرداخت حق و حقوق مالی زن

با توجه به اهمیت جایگاه زن در خانواده، قوانین مختلفی برای حمایت از او وجود دارند که به حق و حقوق مالی زن می‌پردازند. پرداخت حق و حقوق مالی زن، یکی از چند تفاوت درخواست طلاق از طرف مرد و زن خواهد بود. برای مثال مرد موظف است که مهریه را بپردازد. البته مهریه عندالاستطاعه با توجه به شرایط مالی مرد و درخواست اعسار، به صورت قسطی خواهد بود. از طرفی میزان نفقه بر اساس شئونات اجتماعی و خانوادگی زن تعیین می‌شود.

اجرت المثل نیز یکی از حقوق مالی زن به حساب می‌آید و بر اساس شرایط مختلفی پرداخت خواهد شد. این در حالی است که پرداخت نحله هنگامی تأیید می‌شود که مرد دلیل محکمه پسندی برای جدایی از همسرش نداشته باشد.

قوانین طلاق از طرف مرد

قوانین طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زن کمی پیچیده است و علت اصلی آن حق طلاق است که همیشه به مرد داده می‌شود و زن در صورت داشتن وکالت طلاق می‌تواند بدون نیاز به تأیید همسر، به پیگیری درخواست خود بپردازد. البته نباید فراموش کرد که شرایط طلاق از طرف زن متأثر از عواملی از جمله دلایل محکمه پسند، دوشیزه بودن، وضعیت بارداری و حتی داشتن صفت ناشزه متفاوت خواهد بود.

شرایط مالی حتی در صورتی که درخواست طلاق از سوی زن باشد، باز هم به عنوان تفاوت درخواست طلاق از طرف مرد و زن به حساب می‌آید. به این شکل که اگر مرد از پرداخت حقوق مالی زن مانند نفقه و مهریه امتناع کند، زن این فرصت را دارد که پیگیری کند، در این حالت دادگاه، شوهر را مجبور به طلاق می‌کند.

عواملی که به عنوان دلایل محکمه پسند مرتبط با عسر و حرج ذکر می‌شوند، فرصت‌های دیگری برای زن به وجود می‌آورند که به واسطه آنها حکم طلاق را از دادگاه بگیرد. علاوه بر این، ماده 1029 قانون مدنی اعلام می‌کند که هر زمان مردی چهار سال تمام غایب و مفقود الاثر باشد، همسرش می‌تواند درخواست طلاق کند. در این صورت با رعایت ماده 1023 دادگاه حکم طلاق را صادر می‌کند.

تفاوت درخواست طلاق از طرف مرد و زن

بر اساس آنچه گفته شد به این نتیجه می‌رسیم که اگرچه مراحل قانونی درخواست طلاق از طرف زن و مرد مشابه هستند و حضور وکیل طلاق از طرف مرد یا وکیل طلاق از طرف زن می‌تواند روند جدا شدن زوجین را تسهیل و تسریع کند اما وجود همیشگی حق طلاق برای مرد و دریافت وکالت طلاق توسط زن یک تفاوت درخواست طلاق از طرف مرد و زن به حساب می‌آید.

در مورد دیگر شاهد آن هستیم که دلایل محکمه پسندی مانند اعتیاد، بیماری صعب العلاج، حبس طولانی مدت و بد رفتاری زن یا مرد برای زوجین یکسان هستند اما موارد دیگری مانند عدم تمکین زن و کراهت یک طرفه او برای زندگی مشترک در صورتی به صدور حکم طلاق منجر می‌شوند که مرد رضایت داشته باشد.

از طرفی به دست آوردن حضانت فرزند اگر مرد صلاحیت لازم را داشته و سن فرزند مناسب اعطای این حق به مرد ‌شود، کاری دشوار برای زن است. البته با حضور وکیل طلاق این فرآیند سریع تر و آسان تر انجام می‌شود.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقاله طلاق از طرف زن در صورت عدم رضایت مرد را مطالعه کنید.

جمع بندی

در این مطلب توضیح دادیم که چه قوانینی برای طلاق از طرف مرد و زن وجود دارند. در ضمن، به مواردی اشاره کردیم که باعث ایجاد تفاوت درخواست طلاق از طرف مرد و زن خواهند شد. شما برای کسب اطلاعات کامل تر و دریافت پاسخ سؤالات خود می‌توانید با مشاوره واتساپی رایگان از راهنمایی وکلای مؤسسه حقوقی دادنیک بهره مند شوید.

سوالات متداول

چه عواملی باعث تفاوت درخواست طلاق از طرف مرد و زن می‌شوند؟

حق طلاق، پرداخت حق و حقوق مالی زن و شرایطی مانند عدم تمکین زن باعث فرق درخواست طلاق مرد و زن می‌شوند.

آیا حق و حقوق مالی زن باعث موفقیت فرآیند طلاق از طرف زن می‌شود؟

اگر درخواست طلاق از سوی زن باشد و مرد از پرداخت حق و حقوق مالی زن امتناع کند، زن این امکان را دارد که پیگیری کرده و دادگاه مرد را مجبور به پذیرش طلاق خواهد کرد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (13 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

برای طلاق توافقی به کجا باید مراجعه کرد؟
برای طلاق توافقی به کجا باید مراجعه کرد
طلاق دادن زن بدون مهریه
طلاق دادن زن بدون مهریه
راهنمای ثبت نام در سامانه ثنا
راهنمای ثبت نام در سامانه ثنا
آزمایشات قبل از طلاق
آزمایشات قبل از طلاق

4 پاسخ

 1. تفاوت درخواست طلاق از طرف مرد و زن در نوع دادخواسته فقط؟ اگر توافقی باشه کدوم باید دادخواست بده؟

  1. سلام، وقت شما بخیر
   تفاوتی ندارد که آقا دادخواست طلاق توافقی بدهد یا خانم.

  1. سلام، وقت شما بخیر
   حق طلاق با مرد است و هر زمان که بخواهد می تواند برای طلاق اقدام کند اما خانم برای جدایی نیاز به وکالت در طلاق دارد و یا باید یکی از شروط عسر و حرج داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

خانم شادمهری

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)