طلاق به علت عدم پرداخت نفقه

طلاق به علت عدم پرداخت نفقه

طبق ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی نفقه زن در عقد دائم بر عهده شوهر بوده و تا زمانی که زن بدون عذر موجه از وظایف همسری خود امتناع نکرده باشد؛ مرد مکلف به پرداخت حق نفقه همسر خود است.

طلاق به علت عدم پرداخت نفقه یکی از مواردی که زن می‌تواند به مراجع قانونی مراجعه کرده و درخواست طلاق دهد. برای طلاق به علت عدم پرداخت نفقه از سوی مراجع قانونی ضمانت اجرایی در نظر گرفته شده است و قانون به طور مستقیم حق نفقه را از همسر درخواست کرده و از بانوان در دریافت این حق حمایت می‌شود.

اگر پرونده حقوقی شما درباره طلاق به دلیل عدم پرداخت نقفه است، می‌توانید با مشاوران ما در سایت دادنیک در تماس باشید.

طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه چیست؟

طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه یکی از مواردی است که زن می‌تواند با استناد بر آن طلاق بگیرد. نفقه به مبلغی گفته می‌شود که شوهر باید به همسرش پرداخت کند تا هزینه‌های زندگی او تأمین شود.

این مبلغ شامل هزینه‌های معیشتی، پزشکی، آموزشی و سایر هزینه‌های مربوط به زندگی روزمره است. علاوه بر نفقه زن، هزینه‌های رشد و تربیت فرزند که نفقه فرزند نام دارد نیز که بر عهده پدر خانواده است.

حال اگر مردی به هر دلیلی از پرداخت نفقه سر باز زند، همسر او می‌تواند درخواست طلاق کند. در ادامه روند، شرایط و مراحل این نوع طلاق را به شما خواهیم گفت.

حد نفقه چقدر است و چطور تعیین می‌شود؟

حد نفقه باتوجه‌به وضعیت اجتماعی و نیازهای زن یا فرزند، هزینه‌های زندگی متعارف و متناسب با شأن زن و فرزند تعیین و محاسبه می‌شود.

کارشناسان دادگستری با استفاده از شواهد و مدارک مختلف همچون فیش حقوقی، اطلاعات حساب بانکی، قبوض خدماتی و اسناد مالکیت مرد حق نفقه را مشخص می‌کنند. این حد تعیین شده متناسب با عرف جامعه، شرایط خاصی چون بیماری زن یا فرزند، تحصیل و همچنین قوانین مربوطه است.

حد نفقه چقدر است و چطور تعیین می‌شود؟

آیا حق نفقه به تمکن مالی زن وابسته است؟

حق نفقه به تمکن مالی زن وابسته نیست و زن حتی اگر دارای اموال یا درآمد باشد، همچنان دارای این حق است؛ اما تعلق‌گرفتن نفقه به زن وابسته به اطاعت کامل زن است که شامل دو مورد است.

 1. داشتن روابط زناشویی زن و شوهر که به آن تمکین خاص گفته می‌شود.
 2. فرمان‌برداری در امور کلی زندگی که تمکین عام نامیده می‌شود.

چنان چه زن بدون موانع شرعی یا قانونی وظایف خود را انجام نداده و تمکین نکند، مستحق حق نفقه خود نیست. اما به‌طورکلی قاضی و کارشناس پرونده حد و استحقاق دریافت نفقه را تعیین می‌کنند.

مراحل طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه

برای طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه، بهتر است ابتدا با وکلای مجرب مشورت کنید. سپس با همراه‌داشتن سند ازدواج و مدارک شناسایی خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست مطالبه نفقه مطرح کنید.

به‌طورکلی مراحل طلاق از طرف زن را می‌توان به‌صورت زیر بیان کرد:

 1. 1.    ثبت دادخواست طلاق در دفتر خدمات قضایی
 2. جلسات مشاوره بهزیستی
 3. 3.    تعیین تاریخ حضور زوجین در شعبه دادگاه مربوطه در جلسه دادگاه
 4. 4.    جلسه دادگاه بعد از حضور طرفین و دفاعیات هر دو طرف و صدور حکم

البته برای تسریع این روند طلاق به دلیل پرداخت نکردن نفقه، می‌توانید از وکیلی مجرب کمک بگیرید تا این مراحل در کمترین زمان و بدون پیچیدگی‌های قانونی طی شوند.

محاسبه میزان نفقه

نکته مهم در این دادخواست ادعای معقول راجع به مقدار نفقه است برای محاسبه نفقه به نرخ روز، شما باید ابتدا میزان نفقه خود را بر اساس نیاز و متناسب با وضعیت خود بدانید. این میزان را می‌توانید، مانند روند طلاق توافقی، با توافق با همسر یا با کمک کارشناس دادگاه تعیین کنید. سپس باید این مبلغ را باتوجه‌به شاخص‌های تورم، به‌روزرسانی کنید.

روند طلاق بر اساس عدم پرداخت نفقه

هنگامی که شوهر محکوم به پرداخت نفقه شد و با صدور حکم از پرداخت نفقه خودداری نماید، می‌توانید با استناد و ارائه مدارک و شواهدی مبنی بر عدم پرداخت نفقه توسط همسر تقاضای حکم طلاق نمایید. درصورتی‌که زوج حکم دادگاه را اجرا نکند، دادگاه طلاق یک ‌طرفه تنظیم و با نیابت از شوهر سند طلاق‌نامه را امضا خواهد نمود.

برای تقاضای طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه، باید شرایط زیر رعایت شود:

 • زن باید از شوهر خود تمکین کرده و حق بستر را به شوهر داده باشد.
 • ثبت دادخواست مطالبه نفقه قبل از تقاضای طلاق انجام شده باشد.
 • شوهر باید با وجود توان مالی خوب، از پرداخت نفقه سر بازبزند.
 • باید حداقل ۶ ماه از پرداخت آخرین نفقه گذشته باشد.

اثبات تمکین

برای اثبات تمکین باید بتوانید با مدارک و شواهد معتبری چون اسناد رسمی، شهادت شاهدان، مکاتبات و پیام‌های الکترونیکی، عکس‌ها و فیلم‌ها نشان دهید که ثابت می‌کنند در منزلی که شوهر تعیین کرده سکونت داشته‌اید، ریاست همسر خود در خانواده پذیرفته‌اید و از ایفای وظایف همسری خود خودداری نکرده‌اید.

انتخاب وکیل برای طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه

مسیر طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه می‌تواند بسیار سخت و دشوار باشد. مشاوره افراد باتجربه در پرونده‌های خانوادگی می‌تواند راه‌گشای این مسیر پر پیچ‌وخم باشد.

وکلا باتوجه‌به سابقه، تخصص و دانش حقوقی بهترین مشاوران و همراهان در انجام امور قضایی هستند. وکلای خبره و مجرب می‌توانند در مسیر طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه به شما کمک کنند با این کار شما زمان و هزینه صرف شده و استرس خود را کاهش می‌دهید.

آن‌ها می‌توانند برای شما دادخواست طلاق را تنظیم کنند و تمام موارد قابل‌بررسی را با شما در میان بگذارند و در نهایت نمایندگی شما را در دادگاه برعهده بگیرند.

 آن‌ها همچنین می‌توانند شما را در مورد تکالیف و حقوق خود در این مسئله آگاه کنند و از منافع شما دفاع کنند.

برای انتخاب وکیل طلاق از طرف زن با مشاوران ما در دادنیک در تماس باشید.

جمع‌بندی

در این نوشته درباره شرایط، مراحل و نحوه طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه صحبت کردیم و گفتیم نفقه یکی از حقوق زن است که در صورت تمکین، شوهر می‌بایست آن را به صورت مداوم پرداخت کند. اگر شما هم می‌خواهید به دلیل عدم پرداخت نفقه طلاق بگیرید می‌توانید با کارشناسان حقوقی و وکلای ما در تیم دادنیک در تماس باشید.

سوالات متداول

میزان نفقه به چه مواردی بستگی دارد؟

میزان نفقه باتوجه‌به درآمد مرد، شرایط زندگی زن و هزینه‌های جاری تعیین می‌شود.

اگر زن شاغل باشد، نفقه شامل او می‌شود؟

چه زن شاغل باشد و چه نباشد، نفقه شامل او می‌شود.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (15 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

شماره وکیل طلاق
شماره وکیل طلاق
مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد
مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد
وکیل طلاق توافقی در مشهد
وکیل طلاق توافقی در مشهد
توقیف اموال آقا برای مهریه
توقیف اموال آقا بابت مهریه

9 پاسخ

 1. سلام من با کسی رفت و آمد خاصی ندارم برای اثبات تمکین شاهدی ندارم در واقع راهنمایی میکنید.

  1. درود
   لطفا با مشاورین تیم حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

 2. سلام
  شوهر من راننده ماشین سنگینه. درامدش هم خوبه شکر خدا اما نفقه پرداخت نمیکنه یعنی فقط ضروریات خوراک بچه هارو فراهم میکنه من نمیخوام طلاق بگیرم اما میخوام نفقمو بگیرم ازش الان دادخواست عدم پرداخت نفقه رو کجا باید ثبت کنم نیاز به وکیل داره؟

  1. درود
   لطفا با مشاورین تیم حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

 3. میزان نفقه خاصی وجود داره که اگر زیر اون باشه بگیم آقا نفقه پرداخت نمیکنه؟

  1. درود
   بنا بر شرایط شما و تمکن مالی آقا توسط دادگاه محاسبه میشه.

 4. طلاق با این علت که طرف نفقه پرداخت نمیکنه راحت تره؟

 5. اگر واقعا همینجوری باشه که نوشتین خیلی خوبه شوهر من بالای دو ساله نفقه نمیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)