آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود؟

آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود؟

مرد از حق طلاق و در طلاق رجعی از حق رجوع برخوردار است. شاید بارها اصطلاح طلاق رجعی را شنیده باشید اما ماهیت حقوقی آن را نمی‌دانید. قبل از اینکه در این مقاله از مقالات دادنیک به پرسش آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود یا خیر پاسخ دهیم، خالی از لطف نیست که با مفهوم طلاق رجعی آشنا شوید.

طلاق رجعی چیست؟

طلاق رجعی یکی از انواع طلاق در مقابل طلاق بائن است که پس از طلاق و در طول مدت عده آن، مرد از حق رجوع برخوردار خواهد بود، به این معنی که در زمان قرار داشتن زن در مدت عده (3 ماه یا 3 طهر)، شوهر (زوج) به اراده خود می‌تواند به همسرش (زوجه) رجوع کند و بدون نیاز به عقد نکاح مجدد (عقد ازدواج) به رابطه زوجیت خود ادامه دهد.

آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود؟

در پاسخ به این سؤال که آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می ‌شود یا خیر، باید بگوییم بر اساس ماده 38 قانون حمایت از خانواده مصوب در سال 1392 بعد از جاری شدن صیغه طلاق، در صورت عدم رجوع تا پایان مدت عده، ثبت طلاق رجعی در شناسنامه مهم تلقی شده و مطابق مقررات مربوط صورتجلسه می‌شود اما ثبت طلاق مذکور منوط به این است که حداقل دو شاهد گواهی کتبی ارائه دهند و به این ترتیب، سکونت زوجه مطلقه را در منزل مشترک تا پایان عده اثبات کند.

لازم به ذکر است صورتجلسه طلاق در صورتی باطل می‌شود که زوج در طول عده به زوجه رجوع کند، این در حالی است که اگر رجوع صورت نگیرد، صورتجلسه تکمیل و طلاق ثبت و توسط سردفتر، زوجین یا نمایندگان آنان و دو شاهد طلاق امضا می‌گردد.

شرایط لازم برای ثبت طلاق رجعی در شناسنامه چیست؟

شرایط لازم برای ثبت طلاق رجعی در شناسنامه چیست؟

پس از دریافت پاسخ سؤال فوق که پرسیده شد آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می ‌شود یا خیر، بد نیست بدانید برای ثبت طلاق رجعی در شناسنامه چه شرایطی مد نظر است؟ شرایط در ذیل آمده است:

 • برای ثبت طلاق رجعی در شناسنامه باید مدت عده به اتمام رسیده و زوجین رجوع نکرده باشند.
 • زوجه باید در مورد ثبت طلاق رجعی در شناسنامه رضایت داشته باشد.
 • حداقل دو شاهد باید گواهی کتبی ارائه دهند که سکونت زوجه مطلقه در منزل مشترک تا پایان عده را اثبات کند.

مدارک ثبت طلاق رجعی در شناسنامه

مدارک لازم برای ثبت طلاق رجعی در شناسنامه به شرح ذیل هستند:

 • اصل سند ازدواج
 • حکم طلاق
 • مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی زوجین

مجازات عدم ثبت طلاق رجعی

بر اساس قانون حمایت خانواده مرد یا زوج وظیفه دارد مدارک لازم برای ثبت طلاق در شناسنامه را ظرف مهلت مقرر به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق ارائه دهد. در صورتی که ظرف این مدت از این امر سرباز بزند و از اقدامات لازم برای ثبت آن امتناع کند، عمل او جرم محسوب شده و به جهت مجازات به پرداخت جزای نقدی درجه پنج (٨٠ الی ١٨٠ میلیون ریال) یا حبس تعزیری درجه هفت (٩١ روز الی ۶ ماه) محکوم می‌شود.

مهریه در طلاق رجعی

در صورت درخواست طلاق از سوی مرد، وی موظف به پرداخت تمامی حقوق مالی زن اعم از مهریه است. تنها در صورت بذل و بخشش مهریه و برخی موارد مربوط به آن از سوی زن، این امر قابل اجرا نیست.

آیا طلاق توافقی از نوع طلاق رجعی است؟

پیش تر اشاره کردیم که طلاق به طور کلی به دو نوع طلاق رجعی و طلاق بائن تقسیم می‌شود. این در حالی است که طلاق توافقی از نوع طلاق بائن است. همانطور که طلاق توافقی از نامش پیداست، توافق بین زوجین صورت گرفته و بر همین اساس جدایی رخ می‌دهد. زوج در این نوع طلاق از حق رجوع برخوردار نبوده و نمی‌تواند به زوجه بازگردد.

جمع بندی

همانطور که می‌دانید طلاق یک روند پیچیده دارد که در مورد بسیاری از موارد مربوط به آن به راهنمایی یک فرد آگاه، یعنی وکیل طلاق نیاز دارید. برای مثال از آنجایی مرد در طلاق رجعی دارای حق رجوع است، باید شرایط و احکام رجوع مرد به زن را دانست که در این بین مشورت با یک وکیل طلاق می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

سوالات متداول

آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود؟

بله، بر اساس ماده 38 قانون حمایت از خانواده مصوب در سال 1392 بعد از جاری شدن صیغه طلاق در شناسنامه ثبت می‌شود، بنابراین اگر رجوع صورت نگیرد، صورتجلسه تکمیل و طلاق ثبت و به امضای سردفتر، زوجین یا نمایندگان آنان و دو شاهد طلاق می‌رسد.

آیا ثبت کردن طلاق در شناسنامه زوجین الزامی است؟

بله مهم تلقی می‌شود، به طوری که زوج از اقدام به ثبت طلاق سرباز زند، مجرم شناخته شده و به جزای نقدی درجه پنج و حبس تعزیری درجه هفت محکوم می‌شود.

ثبت طلاق در شناسنامه زوجین توسط دفترخانه چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدا باید حکم طلاق، سند ازدواج و مدارک هویتی به همراه گواهی عدم بارداری و شهود طلاق به دفتر خانه ازدواج و طلاق ارائه شود، سپس باید در دفترخانه حضور پیدا کرده تا اوراق طلاق تقاضای ثبت نمودن طلاق در شناسنامه به امضا برسد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.8/5 - (13 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

نفقه در طلاق توافقی
نفقه در طلاق توافقی
تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق
تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق
برای طلاق توافقی چه باید کرد؟
برای طلاق توافقی چه باید کرد؟
طلاق به علت عدم پرداخت نفقه
طلاق به علت عدم پرداخت نفقه

3 پاسخ

 1. من پریرپز طلاق رجعی گرفتم. طلاق رجعی در شناسنامه ثبت نکردن تا ۹۰ روز تمام شه. عجیب بود برام.

 2. سلام وقت شما بخیر
  من برای طلاق که مشورت گرفتم گفتن اگر رجعی باشه بعد از یه مدت زمانی توی شناسنامه ثبت میشه من دارم از ایران میرم خواستم بدونم میتونم این قضیه رو به وکیل وکالت بدم انجامش بده؟

  1. درود
   لطفا با مشاورین تیم حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

خانم شادمهری

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)