وکالت بلاعزل در طلاق

وکالت بلاعزل در طلاق

در روابط زناشویی حق طلاق متعلق به مرد است، اما خانم در شرایط خاصی می‌تواند این حق را در قالب وکالت بلاعزل در طلاق دریافت کند. در این نوع وکالت، زن می‌تواند از طرف مرد تقاضای طلاق کند. در واقع مرد با وکالتی که به خانم داده، به او اجازه می‌دهد که در هر زمان و شرایطی برای طلاق اقدام کند.

در واقع حق طلاق برای زن تنها از طریق وکالت طلاق به وجود نمی‌آید، موارد دیگری نیز هستند که چنین حقی را برای زوجه ایجاد می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از وکلای مجرب ما در مؤسسه حقوقی دادنیک مشاوره بگیرید.

فرم درخواست مشاوره رایگان

"*" indicates required fields

وکالت در طلاق

زمانی که زن و شوهر بر سر موضوع جدایی به توافق رسیدند، این امکان را دارند تقاضای طلاق توافقی کنند. یکی از راه‌های انجام طلاق توافقی، دادن وکالت طلاق از طرف یکی از زوجین به دیگری است. با توجه به اینکه حق طلاق در اختیار مرد است، مرد به همسر خود وکالت می‌دهد تا زن بتواند طلاق خود را بگیرد.

اعطای وکالت در طلاق از سوی زوج به زوجه، طلاق را برای زن بسیار آسان می‌کند. از طرفی نیازی به حضور مرد در طلاق نیست. حق طلاق به دو صورت قانونی انجام می‌شود که به شرح زیر است:

 1. توافق زوجین از جمله شروط عقد در سند ازدواج
 2. حق طلاق از طریق تنظیم وکالت نامه بلاعزل در دادگاه

برای بانوان، مزایای دادن حق طلاق به زن بسیار زیاد است. بانوان می‌توانند با این کار از حقوق خود به درستی حمایت کنند.

وکالت بلاعزل در طلاق چیست؟

حق طلاق با وکالت بلاعزل طلاق متفاوت است. حق طلاق برای خانم، مطابق قانون مدنی از طریق موارد زیر به او داده می‌شود:

 • وکالت در طلاق
 • عسر و حرج
 • غیبت بیش از چهار سال مرد
 • عدم پرداخت نفقه از طرف زوج

وکالت بلاعزل یکی از شرایطی است که حق طلاق را برای زن ایجاد می‌کند تا زوج بتواند بدون آنکه دلایل قانونی برای طلاق داشته باشد، از مرد جدا شود. وکالت در قانون مدنی از عقود جایز است. در عقود جایز هر یک از طرفین (مرد یا زن) به تنهایی می‌تواند عقد را از بین ببرد. بنابراین وکالت نیز به راحتی قابل انحلال است.

ممکن است این سؤال برای زن پیش بیاید؛ حق طلاق بهتر است یا مهریه؟ بررسی این موضوع به منافع خانم نسبت به مردم مربوط است.

در این اپیزود از دادنیک تاک با دکتر نعیمی، وکیل پایه یک دادگستری، به طور مفصل در مورد طلاق توافقی و حق طلاق صحبت کرده‌ایم.

شرایط وکالت بلاعزل طلاق

خانمی که این نوع وکالت را دارد، می‌تواند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی دادخواستی را تنظیم کند. بعد از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل دادگاه، خانم باید وکالت در طلاق خود را به دادگاه تسلیم کند و دادگاه پس از ارزیابی‌های ضروری، گواهی عدم امکان سازش را صادر کرده و زن را مطلقه می‌کند.

شرایط وکالت بلاعزل طلاق

دقت کنید اگر وکالتنامه ناقص نوشته شده باشد، امکان احقاق حق وجود نخواهد داشت. شرایط ضروری که باید در وکالتنامه طلاق قید شود، عبارتند از:

 • وکالت بهتر است بلاعزل باشد.
 • حق توکیل به غیر در آن قید شود.
 • حق ابطال در تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی قید شود.

یکی از اشتباهات رایج در بین مردم این است که می‌گویند زن از شوهرش حق طلاق گرفته است. این تصور کاملاً اشتباه است، زیرا حق طلاق یک حق غیر مالی است و فقط متعلق به شوهر است و قابل انتقال نیست. در واقع شوهر برای طلاق دادن زن به او وکالت می دهد نه حق طلاق.

مدارک لازم وکالت برای بلاعزل طلاق

مدارک لازم برای وکالت بلاعزل طلاق دو مورد است که به شرح زیر خواهند بود:

 1. سند ازدواج
 2. شناسنامه و کارت ملی زوجین

مرد و زن باید با هم به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند تا مرد بتواند حق طلاق بلاعزل را به همسر خود بدهد.

نمونه وکالت بلاعزل زوجه

نمونه متن وکالت بلاعزل زوجه به شرح زیر است:

مورد وکالت

«تمامی اختیارات راجع به امر دادرسی در هر یک از مراجع قضائی و محاکم عمومی و خانواده و دیگر مراجع صالحه و ذیربط و تقدیم دادخواست و انتخاب و انعقاد قرارداد وکالت با هر یک از وکلای دادگستری و مطلقه نمودن خانم …

(وکیل) از قید زوجیت موکل و یا صدور حکم طلاق فی مابین آنان به هر قسم از طلاق  اعم از بائن، رجعی، خلع یا مبارات با هر شرط و قرار و قبول بذل عین مهریه یا معادل یا کمتر و یا بیشتر از آن و با هر شرط:

ضمن العقد، تعیین تکلیف حضانت و ملاقات و نفقه فرزند یا فرزندان مشترک اعم از قبول یا رد سرپرستی، معرفی و انتخاب داور و قبول یا رد نظریه داوری، حق اعتراض به رای، تجدیدنظر و فرجام خواهی و حق اسقاط آنها، استرداد دعوی یا دادخواست و حضور در هر یک از دفاتر رسمی ثبت طلاق و اجرای صیغه شرعی طلاق و امضاء ذیل و ظهر کلیه اوراق و اسناد و دفاتر مربوطه و ثبت طلاق در شناسنامه موکل و همچنین انجام سایر تشریفات لازم و قانونی با اختیارات کامل به نحوی که در هیچ یک از مراحل نیاز به حضور و امضای مجدد موکل نباشد.

ابطال وکالت بلاعزل در طلاق چگونه است؟

مرد ممکن است بعد از مدت زمانی به معایب دادن حق طلاق به زن پی ببرد. سپس این سؤال پیش می‌آید که: «آیا امکان ابطال وکالت بلاعزل در طلاق وجود دارد؟» اینکه آیا می‌توان وکالت طلاق را از بین برد، همانطور که ذکر شد، بستگی به این دارد که عبارت وکالت در طلاق در متن وکالت بلاعزل آمده باشد یا خیر.

در صورتی که در متن وکالتنامه عبارت «بلاعزل» وجود نداشته باشد، مرد می‌تواند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و با کمک وکیل، سند وکالت طلاق را منحل کنند. اما اگر حق طلاق بلاعزل باشد، زوجین دیگر قادر به انحلال وکالت نخواهند بود.

مراجعه به دادگاه و ابطال درخواست ابطال وکالت طلاق امکان پذیر نیست، زیرا این امری است که مرد با اراده خود انجام داده است، بنابراین نمی توان آن را باطل کرد مگر با استناد به قانون.

مدارک لازم برای دادخواست ابطال وکالت بلاعزل توسط زوج

مدارک لازم برای دادخواست ابطال وکالت بلاعزل توسط زوج به شرح زیر است:

 • کارت ملی یا شناسنامه
 • شهادت
 • وکالتنامه‌ بلاعزل
 • کلیه مدارک مرتبط با موضوع

طبق قانون حق طلاق متعلق به مرد است، اما اگر خانم نیز بخواهد حق طلاق داشته باشد، قانون به او اجازه می‌دهد با تنظیم وکالتنامه از مرد، حق طلاق را بگیرد. در این صورت، خانم می‌تواند هر زمان که بخواهد طلاق خود را بگیرد.

به دلیل مهم بودن بندهای حق طلاق، پیشنهاد می‌کنیم برای گرفتن وکالت بلاعزل در طلاق حتما با مشاور یا وکیل متخصص مشورت کنید. همچنین شما می‌توانید برای طلاق با داشتن وکالت در طلاق بلاعزل با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

وکالت بلاعزل طلاق چیست؟

مرد با دادن وکالت بلاعزل طلاق به خانم، این امکان را به او می‌دهد تا هر زمان که خانم بخواهد و بدون هیچ دلیلی، طلاق خود را بگیرد.

شرایط وکالت بلاعزل طلاق چیست؟

شرایط ضروری که باید در وکالتنامه طلاق قید شود شامل این است که وکالت بلاعزل باشد، حق توکیل به غیر در آن قید شود و قید حق ابطال در تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی انجام شود.

ابطال وکالت بلاعزل در طلاق چگونه است؟

ابطال وکالت بلاعزل در طلاق با عزل وکالت، استعفای زن از وکیل در طلاق، فوت زن یا شوهر، جنون زن یا شوهر و انقضای مدت وکالت امکان پذیر است.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (2 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

تغییر نام خانوادگی فرزند
تغییر نام خانوادگی فرزند بعد از طلاق
داوری در طلاق چیست؟
داوری در طلاق چیست؟
معاینه پزشکی قانونی برای طلاق
معاینه پزشک قانونی برای طلاق
قوانین طلاق در ایران
قوانین طلاق در ایران

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)