هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن

هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن

بانوانی که شرایط زندگی برایشان واقعاً سخت و دشوار شده و از طرف دیگر همس هم برای درخواست طلاق اقدامی نمی‌کند، نیاز به ارائه دادخواست طلاق از طرف زن و مشاوره با یک وکیل خبره و کاربلد دارید.

طلاق یک طرفه از طرف زن شرایط دشوارتری دارد به همین دلیل نیز هزینه وکیل طلاق از طرف زن نیز کمی بیشتر از طلاق به صورت توافقی است. در این مقاله شما را با هزینه‌های وکیل برای طلاق از طرف زن آشنا کرده و به سؤال‌های مهمتان پاسخ دهیم.

قانون طلاق از سمت مرد

در قانون ایران حق طلاق به‌عنوان حق قانونی برای مردان در نظر گرفته شده تا آن‌ها هر زمان بتوانند با تنظیم درخواست جدایی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، درخواستشان را اعلام کرده و برای پایان دادن به زندگی اقدام کنند. در این شرایط هزینه‌های اعلام شده را باید مرد بپردازد و بعد از دریافت اجازه قانونی؛ به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و در آنجا هم هزینه جاری شدن صیغه طلاق را پرداخت کند.

در این میان هزینه‌های وکیل برای رسیدگی به پرونده و پیگیری امور هم اضافه می‎شود. بعد از این مراحل نوبت پرداخت مهریه و اگر فرزندی داشته باشند، مشخص شدن تکلیف حضانت و پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل کودک است. برای شرایطی غیر از این یعنی زمانی که زوجه درخواست جدایی داشته باشد، شرایط طلاق از طرف زن چیست؟

درخواست جدایی و طلاق از سمت زن

طلاق یک طرفه در قانون ایرانی بر عهدۀ مرد است و زن زمانی می‌تواند اقدام به طلاق یک طرفه کند که دچار سختی در زندگی یا اصطلاحاً عسر و حرج شده باشد. البته دختران جوان پیش از اقدام به ازدواج و با مشورت وکلای مجرب مجموعۀ دادنیک می‌توانند درباره شروط 12گانۀ عقد بیشتر تحقیق کرده و حق طلاق را داشته باشند؛ در غیر این صورت بدون مدارکی دال بر عسر و حرج مراحل طلاق از طرف زن به سختی پیش رفته و دادگاه به آن رسیدگی نمی‌کند.

درخواست جدایی و طلاق از سمت زن

هزینه وکیل طلاق از طرف زن

در صورتی که زوجه دیگر نتواند به زندگی ادامه دهد باید برای وکیل طلاق از طرف زن درخواست داده و هزینه پیگیری پرونده توسط وکیل را تمام و کمال بپردازد، پس اولین پرداختی، هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن است که یک حداقل مشخص داشته و برخی وکلا به دلیل تبحر در کارشان درصد بیشتری را دریافت می‌کنند.

مرحله بعدی مشابه کارهایی است که زوج باید انجام دهد؛ یعنی اول زن باید درخواست طلاق را زیر نظر وکیلش با استناد به ماده‌های قانونی و تبصره‌ها تنظیم کرده و اگر حق طلاق ندارد، مدارکی دال بر عسر و حرج زندگی مانند بیماری روانی زوج، اعتیاد شدید و اختلال روحی، ضرب و شتم و آسیب جسمانی زوجه و سایر موارد مشابه را ضمیمه پرونده کند. در ضمن درخواست طلاق باید در سامانه الکترونیکی قضایی نیز ثبت شود. تمامی هزینه‌ها در این مراحل برعهدۀ زن است و باید تمام و کمال پرداخت شود.

مدت‌ زمان درخواست طلاق از طرف زن

رسیدگی به پرونده‌های قانونی همیشه طولانی و دادگاه‌ها پرازدحام و شلوغ هستند، در صورت درخواست طلاق با داشتن حق طلاق معمولاً رسیدگی به پرونده سریع و کار وکیل هم راحت است. در چنین شرایطی مانند طلاق توافقی کارها به سرعت پیش رفته و پرونده مختومه می‌شود.

در شرایطی غیر از داشتن حق طلاق، هزینه پیگیری پرونده و هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن معمولاً بیشتر است؛ زیرا هم پرونده در یک جلسه دادگاه تمام نشده و هم به دلیل پیچیدگی پرونده و الزام به داشتن مدارک دال بر سختی شرایط زندگی، دستمزد وکلا کمی بالاتر است و فرایند دادگاه گاهی بسیار طولانی و زمان‌بر می‌شود.

زوجه در صورتی که تمایل به حضور در دادگاه نداشته باشد، می‌تواند تمامی اختیارات قانونی برای درخواست طلاق را به وکیلش واگذار کرده و در زمان صدور رای به دادگاه برود که همین مسئله تفویض اختیارات کامل و حضور نداشتن در دادگاه به هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن اضافه می‌کند.

در نهایت هزینه‌‌های درخواست طلاق از طرف زوجه به هزینه‌های دادگاه، هزینه دفتر اسناد رسمی و پرداخت دستمزد وکیل تقسیم می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله به اختصار درباره هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن صحبت کردیم. چنین پرونده‌هایی کمی طولانی‌تر هستند به همین خاطر اگر حق طلاق را نگرفتید حتماً نسبت به درخواست حقوق برابر در همه زمینه‌ها با همسرتان اقدام کرده و در صورتی که متأسفانه زندگی‌تان به بن‌بست رسیده برای مشاوره با مجموعه دادنیک تماس بگیرید.

وکلای مجرب مجموعه دادنیک در حوزه دادگاه خانواده بر اساس شرایط پرونده راهنمایی‌تان کرده و بعد از تخمین مدت‌زمان درخواست طلاق هزینه نهایی که کاملاً مناسب است را خدمتتان اعلان می‌کنند. روند کار ما در دادنیک کاملاً شفاف با هزینه مصوب و با تعهد نسبت به پیگیری پرونده‌های وکلایمان است، روی کمکمان حساب کنید.

سوالات متداول

آیا با درخواست طلاق از سمت زن هزینه‌ها تقسیم می‌شود؟

خیر اگر مرد درخواست طلاق دهد هزینه‌ها بر عهده او و اگر زن درخواست دهد باید هزینه را کامل بپردازد. تقسیم هزینه طلاق معمولاً بین زوج‌هایی است که درخواست طلاق توافقی دارند.

درخواست طلاق از طرف زن چقدر طول می‌کشد؟

برای زوجه‌ای که حق طلاق ندارد و در صورت ارائه دادن تمامی مدارک دال بر سختی شرایط زندگی، مدت‌زمان به نتیجه رسیدن پرونده تا سه ماه است که در صورت اعتراض ممکن است بیشتر شده و تا یک سال هم طول بکشد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.8/5 - (19 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

معاینه پزشکی قانونی برای طلاق
معاینه پزشک قانونی برای طلاق
طلاق زن حامله
طلاق زن باردار
مهریه در طلاق بائن
مهریه در طلاق بائن
مدارک لازم برای دادخواست نفقه فرزند
مدارک لازم برای دادخواست نفقه فرزند

2 پاسخ

  1. سلام من یکی از شرایط دوازده گانه رو برای درخواست طلاق دارم اما نمیخوام بدون وکیل برم دادگاه هزینه رو چقدر براورد میکنید؟

    1. درود
      باید مورد شما بررسی بشه با مشاورین تیم حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)