شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری

شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری

شهرداری یکی از سازمان‌هایی است که در صورت وجود شکایت، دیوان عدالت اداری آن را رسیدگی می‌کند. در ادامه نحوه طرح شکایت از شهرداری دیوان عدالت اداری را بررسی خواهیم کرد. در ضمن به این موضوع می‌پردازیم که چه شکایاتی از شهرداری به دیوان عدالت اداری ارجاع خواهند شد.

روند شکایت در دیوان عدالت اداری به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد بهتر است با یک وکیل دیوان عدالت اداری مشورت شود. شما می‌توانید برای ارتباط با وکیل متخصص با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

شکایت از شهرداری

شهرداری نهادی به حساب می‌آید که تمام برنامه‌ها و پروژه‌های آن برای آبادسازی و آماده کردن شرایط شهر برای زندگی سالم شهروندان انجام می‌شوند. در این میان اگر تصمیمات و اقدامات شهرداری و کارکنان آن به گونه ای باشند که افراد حقیقی و حقوقی ساکن شهر به آنها معترض باشند، می‌توانند شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری را مورد بررسی قرار دهند.

در این شرایط باید با در اختیار داشتن نمونه دادخواست دیوان عدالت اداری از شیوه نگارش دادخواست مطلع شد. اگرچه وکیل دیوان عدالت اداری می‌تواند افراد را راهنمایی کرده یا تمام کارها را برای پیگیری شکایت در دیوان عدالت بر عهده بگیرد.

شکایت از شهرداری به بازرسی کل کشور

دیوان عدالت اداری تنها ارگانی نیست که مسئول رسیدگی به پرونده‌های شکایت از شهرداری است. اگر اشخاص حقیقی یا حقوقی درباره عملکرد و اقدامات شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا شکایت یا اعتراضی داشته باشند، این امکان را دارند که به هیأت بازرسی مستقر در شهرداری‌ها مراجعه کنند. آنها می‌توانند با شماره تلفن گویای 136 یا شماره تلفن سازمان بازرسی کل کشور تماس گرفته و شکایت خود را اعلام کنند.

شکایت از شهرداری به بازرسی کل کشور

نحوه شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری

شهرداری سازمانی است که کارکنان آن در واحدهای مختلف با وظایف مشخص کار می‌کنند. بنابراین اگر شخصیت‌های حقیقی و حقوقی تصمیم به شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری بگیرند، باید توجه داشته باشند که شکایت در دیوان عدالت در اداری طبق واحد مورد نظر در کمیسیون‌های مشخصی بررسی می‌شود. حتی نحوه صدور آرای کمیسیون‌ها با همدیگر فرق دارند. در این حالت شاکی یا طرف شکایت می‌تواند به آرای دادگاه بدوی اعتراض کند که بعد از بررسی مجدد توسط دادگاه تجدید نظر، به تجدیدنظرخواهی در دیوان عدالت اداری پاسخ داده خواهد شد.

نحوه طرح شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، نحوه طرح شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری با کمک وکیلی مجرب و کاربلد به راحتی پیش می‌رود. اما اگر خودتان بخواهید کارهای مرتبط با شکایت را انجام دهید، باید از مراحل زیر پیروی کنید:

 1. ساختن پروفایل در سامانه ثنا و سامانه ساجد
 2. آماده کردن دادخواست برای شکایت از شهرداری
 3. ارسال آن از طریق سامانه ساجد به دبیرخانه دیوان عدالت اداری
 4. پرداخت هزینه دادرسی شکایت در دیوان عدالت اداری
 5. پیگیری پرونده با بررسی پیام‌های رسیده به پروفایلتان در سامانه ساجد
 6. در صورت لزوم اعتراض به رأی یا استفاده از مهلت اعاده دادرسی در دیوان عدالت اداری
 7. دریافت رأی قطعی از سوی واحد اجرای احکام و اجرای حکم

در چه صورت شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری ارجاع می‌شود؟

بررسی شکایات مربوط به شهرداری در حدود اختیارات دیوان عدالت اداری قرار دارند. در دو حالت شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری قابل رسیدگی است. اول آنکه عملکرد مأمورین و مدیران شهرداری خلاف قوانین این سازمان باشد. دومین مورد هم مربوط به زمانی است که برخی از مصوبات شهرداری خلاف قانون باطل شده باشند. در این شرایط سطح هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مسئول بررسی شکایات افراد حقیقی و حقوقی خواهد بود.

ارجاع شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری

سامانه شکایت از شهرداری

اگر تصمیم شکایت از شهرداری در تشکیلات دیوان عدالت اداری را دارید، باید از سامانه ساجد استفاده کنید. بعد از دریافت رأی در سامانه ساجد باید در مدت زمان اجرای احکام در دیوان عدالت اداری، از اجرا شدن رأی اطمینان پیدا کنید. اما این نکته را در نظر بگیرید که سامانه شکایت از شهرداری در وزارت کشور، صفحه ای مجزا در سایت وزارت کشور است. از طرفی، همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم برای ثبت شکایت شهرداری در بازرسی کل کشور باید با شماره گویای 136 تماس بگیرید.

شکایت از شهرداری با راهنمایی وکلای مؤسسه حقوقی دادنیک

در این مطلب اشاره کردیم که شهرداری‌ها یکی از سازمان‌هایی به حساب می‌آیند که در صورت وجود شکایت از آنها، دیوان عدالت اداری مسئولیت پیگیری پرونده‌های شکایت را بر عهده می‌گیرد. همچنین نحوه شکایت در دیوان عدالت اداری را برای شما توضیح دادیم.

شما با تماس تلفنی رایگان می‌توانید از راهنمایی کارشناسان حقوقی دادنیک استفاده کنید. یا تمام مراحل رسیدگی به پرونده در دیوان عدالت اداری را به وکیل متخصص دیوان عدالت اداری بسپارید.

سوالات متداول

برای شکایت از شهرداری در بازرسی کل کشور چگونه باید اقدام کرد؟

شما با شماره تلفن گویای 136 یا شماره تلفن سازمان بازرسی کل کشور می‌توانید شکایت خود را از شهرداری به اطلاع بازرسی کل کشور برسانید.

چه سامانه ای برای ثبت و پیگیری شکایت از شهرداری در دیوان عدالت کاربرد دارد؟

سامانه ساجد برای طرح شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری و پیگیری آن کاربرد دارد. شما با ساختن پروفایل می‌توانید به راحتی کار ثبت و پیگیری دادخواست‌ها را انجام دهید.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.9/5 - (27 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

نمونه دادخواست دیوان عدالت اداری
نمونه دادخواست دیوان عدالت اداری
اعضای کمیسیون ماده 100
اعضای کمیسیون ماده 100
اعتراض به آرای کمیسیون ماده 7 شهرداری
اعتراض به آرای کمیسیون ماده 7 شهرداری
تشکیلات دیوان عدالت اداری
تشکیلات دیوان عدالت اداری چیست؟

20 پاسخ

 1. با سلام حضرت آقا ریس دیوان عدالت اداری کشور به همدان سفره کرد بود من از شهرداری همدان به حاج‌آقا مظفری و ماون جنابعالی نامه داد تاحالا چندین بار دفتر دیوان عدالت اداری همدان مراج کردم خبری نشد هتا ماون دیوان و ریس اراضی شهرسازی شهرداری در دیوان فرمودند این مجوز قیر قانونی است باید جلوشه گرفتند شود برای من هرف برانگیز است چرا ۵۳۵ نامه برسی شده نامه من گم شده ترفم اباس لطفی است فامیلشون اسدالله لطفی مصلح ریس حل اختلاف همدان است با نفوز زیادی دارد هتا دیوان عدالت اداری کشور هم هق حقوق مرا پایمال کردن این کشور انقلاب اسلامی است برای این من ۱۵ سالگی فلج خانه نشین شدم هق حقوق من این است از حاج‌آقا مظفری ریس ویوان عدالت اداری کشور خاهش می‌کنم التماس می‌کنم رسیدگی کنید

 2. سلام خسته نباشید من یه خونه دارم که داری پروانه ساخت میباشد و هنگامی که به شهرداری جهت پایان کار مراجعه کردم اول هزینه عوارض شهرداری رو کم کردن بعد فرستادنم سازمان نظام مهندسی و از اونجا دوباره مسکن و شهرسازی و در نهایت پایان کار رو صادر نکردن و پروانه رو باطل کردن جوابشون اینه که شما جزئ طرح تفصیلی شهر نیستی ما نمیتونیم پایان کار صادر کنیم سوال من اینه چرا روز اول پروانه ساخت صادر کردن و آیا من میتونم از شهرداری شکایت کنم متشکرم جواب بدین

  1. درود
   لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

 3. با سلام آقای دکتر احمدی دررامندی معاون دیوان عدالت اداری ریس قضائیه شهر و شهرداری ها کشور تو را به قرآن قسم کمکم کن شهرداری همدان هق حقوق مرا پایمال کردن برای اباس لطفی فامیلشون اسدالله لطفی مصلح ریس حل اختلاف همدان است با مشارکت امیرعباس اسدی بساز بفروش جناب آلی به همدان سفره کردن بودین نامه تقدیم شما کردم فرمودند این پارکینگ کوچه بن‌بست دوربرگردان قبلن درب پارکینگ نداشته و سند قید نشده قیر قانونی اما نامه جنابعالی پیدا نمی‌شود دادگستری گجای گم شده جناب دکتر وحیدی تو را به خدا به من به قون شهدا کمکم کنید رسانه محترم خاهش می‌کنم التماس می‌کنم هق حقوق مرا پایمال کردن ترفم ریس حل اختلاف همدان است و شریکش بساز بفروش همه جا پارتی دارد من یک فلج جنگ هستم به خدا جای را بلد نیستم قادر را رفتن نیستم

 4. کشور ما جای دوزهای است عدالت ندارم زلم هرچقدر بخواهید شهرداری همدان یک فساد خانه است هر چه به نفع شما نباش تکراری است

 5. سلام حاج‌آقا مظفری شهرداری همدان یک مجوز قیر قانونی برای همسایه من سادر کرد خانه ۴ بحر است از ۴ طرف نورگیر گزشته ۳ طرف پارکینگ خانه همسایه ۲۷۰ متر است خانه من ۲۰۴متر گوچه بن‌بست دورکردن است سند قید چون خانه من ۵ متر عقب‌تر است چسب درب منزل من پارکینگ گزشته ۶ نیم طبقه است ۱۰ پارکینگ اختصاصی گذاشته شورای شهر کارشناسان می‌فرمایند قیر قانونی است اما ترفم بساز بفروش است همه جا نفوز زیادی دارد محمدبیرامی ۰۹۱۸۸۱۳۶۱۲۳

  1. کشور ما بی‌در پیکر است کسی آشنا پارتی نداشته باشه مرد مصلح من برای چی ۳۰۰ هزار شهید دادیم بزی از مدیران مسولین کارشناسان فاسد هم کشور و مال مردم را به دوانده نه دیوان عدالت نه استانداری نه بازرسی نه وزارت کشور نداریم کسی دوزی می‌کند فساد می‌کند مقامش بالا می‌رود به خدا قسم این عدالت نیست زلم است

 6. با سلام من مردی 52 ساله دارای دوفرزند دختر وهمسر دوهفته پیش من بخاطر بیکاری وبی پولی مجبور شدم که در مولوی بساط کنم ساعت 6 بعد ازظهر که تا من بساط کردم شهرداری آمد وگفت جمع کنید من هم باوحودی که 5 دقیقه بود بساط کرده بودم جمع کردم وتا ریختم داخل ساک شهرداری حمله کرد وساک را برداشت من هر چه خواهش کردم ندادن و کلی ناسزای بد نثارم کردن ومن به کانکس نیروی انتظامی رفتم و آنها هم کاری نکردن وانشب نتوانستم کاری کنم وقتی چند روزی گذشت و رفتم گفتند ما همه را آتش میزنیم ومن گفتم چند عدد آچار و یک جعبه انگشتر که آتش نمی گیرد من فقط خواهشی که دارم این هست حداقل برای بار اول‌ یک تعهد بگیرند ودفعه بعد هر کاری خواستن بکنند من شکایتم این است که دلیل آنهمه توهین وناسزا برای چه بود واینکه تکلیف اجناس ما چه می‌شود

  1. درود
   بسیار متاسفیم در خصوص اتفاقی که برای شما پیش آمده.
   میتونید به شهرداری منطقه ای که بساط داشتید مراجعه بکنید.

 7. سلام
  ‌وقت بخیر
  هزینه پیگیری و دادخواست به دیوان .علیه حکم ماده ۱۰۰ چقدر است. میلغ جریمه حدود ۳۰۰ میلیون تومان تا ۵۰۰ م تومان.
  تشکر مرتضی زاده

  1. درود
   مبلغ ثابتی جهت محاسبه وجود نداره. بستگی به مورد شما داره.

 8. با سلام حضرت آقا با سلام ریس دیوان عدالت کشور من جانباز قطع پا شمیای همه جام پراز ترکشی است همسایه خانه ۶ طبقه ساخت از ۳ ترف پارکینگ ۹ پارکینک اختصاصی گذاشته ۴ ترف نورگیر خانه من کوچه بن‌بست است ورودی درب خانه من پارکینگ گزشته چون خانه اباس لطفی ۲۷۰ متر خانه من ۲۰۰ متر است استانداری شورای شهر کارشناسان می‌فرمایند قیر قانونی است نباید از کوچه بن‌بست درب پارکینگ می‌دادند چون ترف بساز بفروش است همه جا نفوز دارد یک سال میرم میام شهرداری همدان منطقه ۴ ماه صد ری داد تخریب شود جلو ماده صد را گرفت با نفوز دارد ۰۹۱۸۸۱۳۶۱۲۳

  1. سلام من یک سال میرم میام درب پارکینگ در گوچه بن‌بست دوربرگردان قبلنا درب پارکینگ یا نورگیر نداشتن و سند هم قیر نشده چرا شهرداری همدان درب پارکینگ داده و جناب دکتر احمددرارمندی ماون دیوان عدالت اداری به همدان آمد بود نامه دادم و فرمودند جلو پارکینگ باید گرفته شود و دستور دادند اما نامه پیدا نمی‌شود دادگستری همدان من کجا مراجعه کنم ۰۹۱۸۸۱۳۶۱۲۳ خاهش می‌کنم رسیدگی گند

 9. سلام شکایت کردیم بدون تحقیق شهرداری رد کرد دیوان عداللللت اداری و بازرسی کجا بود این مردم هستن ک همیشه مقصرن خوب گفت خانم هرکی ناراحته جمع کن بره باید فکر جمع کردن باشیم

 10. درود.من هم‌نمیتونم در سامانه دیوان عدالت از شهرداری شکایت کنم.کاش توضیحات همراه با تصاویر بود

 11. سلام برنامه نویس شما خیلی وارده فکر میکنه همه مثل خودشن یه گزارش تخلف شهرداری نمیتونم ثبت کنم
  بابا جون گلی به گوشه جمالت باسواد

  1. درود
   گزارش تخلف شهرداری ارتباطی با سایت دادنیک نداره دوست گرامی 🙂

 12. من سمند مسافر شخصی داشتم طبق یک فرآیندی درسال۸۷تبصره ۱۳تبدیل شد به تاکسی که قرار بود خط مبدا کمی صد به من بدهند که نداندورنگ ماشین در شهرستان زرد ودرتهران سبز باشد این کار اهم بامن انجام نداده وگفتندبایستی سبز کنید حالا می خواهم زرد کنم یا ماشینم را شخصی کنم میگن نمیشه من چکارکنم راهنمایان کنید زندگیم داره متلاشی می شود رنگ سبز را در شهرستان تربت جام سوار نمی شوند باتشکر

 13. در یک تصادف رانندگی شهرداری مقصر شده دادگاه میتواند علیه شهرداری حکم صادر کند یا باید به دیوان عدالت اداری شکایت کنم

  1. درود
   باید در دیوان عدالت اداری شکایت خود را مطرح کنید. روند شکایت در دیوان تخصصی و بسیار دشوار است به همین دلیل بهتره وکیل داشته باشید. در صورتی که به وکیل متخصص دیوان عدالت اداری نیاز دارید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *