شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری

شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری

شهرداری یکی از سازمان‌هایی است که در صورت وجود شکایت، دیوان عدالت اداری آن را رسیدگی می‌کند. در ادامه نحوه طرح شکایت از شهرداری دیوان عدالت اداری را بررسی خواهیم کرد. در ضمن به این موضوع می‌پردازیم که چه شکایاتی از شهرداری به دیوان عدالت اداری ارجاع خواهند شد.

روند شکایت در دیوان عدالت اداری به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد بهتر است با یک وکیل دیوان عدالت اداری مشورت شود. شما می‌توانید برای ارتباط با وکیل متخصص با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

شکایت از شهرداری

شهرداری نهادی به حساب می‌آید که تمام برنامه‌ها و پروژه‌های آن برای آبادسازی و آماده کردن شرایط شهر برای زندگی سالم شهروندان انجام می‌شوند. در این میان اگر تصمیمات و اقدامات شهرداری و کارکنان آن به گونه ای باشند که افراد حقیقی و حقوقی ساکن شهر به آنها معترض باشند، می‌توانند شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری را مورد بررسی قرار دهند.

در این شرایط باید با در اختیار داشتن نمونه دادخواست دیوان عدالت اداری از شیوه نگارش دادخواست مطلع شد. اگرچه وکیل دیوان عدالت اداری می‌تواند افراد را راهنمایی کرده یا تمام کارها را برای پیگیری شکایت در دیوان عدالت بر عهده بگیرد.

شکایت از شهرداری به بازرسی کل کشور

دیوان عدالت اداری تنها ارگانی نیست که مسئول رسیدگی به پرونده‌های شکایت از شهرداری است. اگر اشخاص حقیقی یا حقوقی درباره عملکرد و اقدامات شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا شکایت یا اعتراضی داشته باشند، این امکان را دارند که به هیأت بازرسی مستقر در شهرداری‌ها مراجعه کنند. آنها می‌توانند با شماره تلفن گویای ۱۳۶ یا شماره تلفن سازمان بازرسی کل کشور تماس گرفته و شکایت خود را اعلام کنند.

شکایت از شهرداری به بازرسی کل کشور

نحوه شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری

شهرداری سازمانی است که کارکنان آن در واحدهای مختلف با وظایف مشخص کار می‌کنند. بنابراین اگر شخصیت‌های حقیقی و حقوقی تصمیم به شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری بگیرند، باید توجه داشته باشند که شکایت در دیوان عدالت در اداری طبق واحد مورد نظر در کمیسیون‌های مشخصی بررسی می‌شود. حتی نحوه صدور آرای کمیسیون‌ها با همدیگر فرق دارند. در این حالت شاکی یا طرف شکایت می‌تواند به آرای دادگاه بدوی اعتراض کند که بعد از بررسی مجدد توسط دادگاه تجدید نظر، به تجدیدنظرخواهی در دیوان عدالت اداری پاسخ داده خواهد شد.

نحوه طرح شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، نحوه طرح شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری با کمک وکیلی مجرب و کاربلد به راحتی پیش می‌رود. اما اگر خودتان بخواهید کارهای مرتبط با شکایت را انجام دهید، باید از مراحل زیر پیروی کنید:

  1. ساختن پروفایل در سامانه ثنا و سامانه ساجد
  2. آماده کردن دادخواست برای شکایت از شهرداری
  3. ارسال آن از طریق سامانه ساجد به دبیرخانه دیوان عدالت اداری
  4. پرداخت هزینه دادرسی شکایت در دیوان عدالت اداری
  5. پیگیری پرونده با بررسی پیام‌های رسیده به پروفایلتان در سامانه ساجد
  6. در صورت لزوم اعتراض به رأی یا استفاده از مهلت اعاده دادرسی در دیوان عدالت اداری
  7. دریافت رأی قطعی از سوی واحد اجرای احکام و اجرای حکم

در چه صورت شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری ارجاع می‌شود؟

بررسی شکایات مربوط به شهرداری در حدود اختیارات دیوان عدالت اداری قرار دارند. در دو حالت شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری قابل رسیدگی است. اول آنکه عملکرد مأمورین و مدیران شهرداری خلاف قوانین این سازمان باشد. دومین مورد هم مربوط به زمانی است که برخی از مصوبات شهرداری خلاف قانون باطل شده باشند. در این شرایط سطح هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مسئول بررسی شکایات افراد حقیقی و حقوقی خواهد بود.

ارجاع شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری

سامانه شکایت از شهرداری

اگر تصمیم شکایت از شهرداری در تشکیلات دیوان عدالت اداری را دارید، باید از سامانه ساجد استفاده کنید. بعد از دریافت رأی در سامانه ساجد باید در مدت زمان اجرای احکام در دیوان عدالت اداری، از اجرا شدن رأی اطمینان پیدا کنید. اما این نکته را در نظر بگیرید که سامانه شکایت از شهرداری در وزارت کشور، صفحه ای مجزا در سایت وزارت کشور است. از طرفی، همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم برای ثبت شکایت شهرداری در بازرسی کل کشور باید با شماره گویای ۱۳۶ تماس بگیرید.

شکایت از شهرداری با راهنمایی وکلای مؤسسه حقوقی دادنیک

در این مطلب اشاره کردیم که شهرداری‌ها یکی از سازمان‌هایی به حساب می‌آیند که در صورت وجود شکایت از آنها، دیوان عدالت اداری مسئولیت پیگیری پرونده‌های شکایت را بر عهده می‌گیرد. همچنین نحوه شکایت در دیوان عدالت اداری را برای شما توضیح دادیم.

شما با تماس تلفنی رایگان می‌توانید از راهنمایی کارشناسان حقوقی دادنیک استفاده کنید. یا تمام مراحل رسیدگی به پرونده در دیوان عدالت اداری را به وکیل متخصص دیوان عدالت اداری بسپارید.

سوالات متداول

برای شکایت از شهرداری در بازرسی کل کشور چگونه باید اقدام کرد؟

شما با شماره تلفن گویای ۱۳۶ یا شماره تلفن سازمان بازرسی کل کشور می‌توانید شکایت خود را از شهرداری به اطلاع بازرسی کل کشور برسانید.

چه سامانه ای برای ثبت و پیگیری شکایت از شهرداری در دیوان عدالت کاربرد دارد؟

سامانه ساجد برای طرح شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری و پیگیری آن کاربرد دارد. شما با ساختن پروفایل می‌توانید به راحتی کار ثبت و پیگیری دادخواست‌ها را انجام دهید.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

۴.۹/۵ - (۲۷ امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)