اثبات طلاق صوری

اثبات طلاق صوری

گاهی زوجین با اهدافی مانند معافیت فرزند پسر از سربازی یا امکان بهره مندی از حقوق پدر فوت شده زوجه به طلاق صوری اقدام می‌کنند اما اثبات طلاق صوری با مشکلاتی همراه خواهد بود. روش‌های مختلفی وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توان طلاق صوری را اثبات کرد.

در این مطلب از وب سایت مؤسسه حقوقی دادنیک شما را با روش‌ها، دلایل و مدارکی آشنا خواهیم کرد که برای اثبات کردن طلاق صوری کاربرد دارند. شما برای کسب اطلاعات دقیق تر می‌توانید از مشاوره تلفنی رایگان مؤسسه حقوقی دادنیک بهره مند شوید.

روش های اثبات طلاق صوری

زوجین برای جدا شدن و پایان زندگی مشترک خود می‌توانند از انواع طلاق استفاده کنند. از طرفی قانون مدنی درباره طلاقی به اسم طلاق صوری، قوانینی ثبت نکرده است. در واقع، این نوع طلاق برای قانون پذیرفته نیست.

اما با توجه به اینکه طلاق صوری به دلایل مختلف مانند معافیت فرزند پسر از سربازی انجام می‌شود، قوانینی وجود دارند که به واسطه آنها این نوع طلاق باطل اعلام می‌شود. از طرفی، در صورت اثبات طلاق صوری، زوجین از برخی حقوق سلب خواهند شد.

جالب است بدانید که در صورت اثبات طلاق صوری، زن مطلقه نمی‌تواند از حقوق پدر فوت شده سهمی داشته باشد. پسری هم که به خاطر طلاق صوری والدین کارت معافیت از سربازی گرفته، باید سربازی برود. در واقع مجازات طلاق صوری، باطل شدن کارت معافیت از سربازی پسر خواهد بود.

درباره روش‌های اثبات طلاق صوری باید بگوییم که ممکن است شخصی یا اشخاصی به صوری بودن طلاقی اعتراض کنند یا بازرسی سازمان تأمین اجتماعی با ارائه مدارک و شواهد کافی بتواند به اثبات طلاق صوری اقدام کند.

استشهاد محلی

اگر اشخاصی تصمیم بگیرند به سازمان تأمین اجتماعی یا نظام وظیفه اعلام کنند که طلاق صوری برای بهره مندی از امکانات و خدمات آنها انجام شده، دست به تهیه استشهاد محلی کتبی می‌زنند. در انتها زیر نامه استشهاد محلی را امضا می‌کنند.

بازرسی سازمان تأمین اجتماعی

گاهی زن‌ برای دریافت مستمری پدر متوفای خود به صورت صوری از همسرش جدا می‌شود. سازمان تأمین اجتماعی وقتی درخواست این زن را برای دریافت حقوق پدرش دریافت می‌کند، به مدارک دریافت شده اکتفا نمی‌کند و در نهایت به محل زندگی زن بازرس فرستاده و تحقیق محلی انجام می‌دهد.

دلایل اثبات طلاق صوری

مدارک اثبات طلاق صوری

مدارک اثبات طلاق صوری

مهم ترین دلیلی که برای اثبات طلاق صوری وجود دارد، تلاش وارثان پدری فوت شده برای دریافت حق و حقوق و مستمری کافی است. در این حالت مادر و خواهران زنی که طلاق صوری گرفته، با ارائه مدارکی به سازمان تأمین اجتماعی، زن را از گرفتن مستمری پدرش سلب می‌کنند.

علاوه بر خانواده متوفا، افرادی که با زوجین خصومت و مشکل داشته باشند، برای لغو معافیت از سربازی پسر، استشهاد محلی کتبی تهیه کرده و به سازمان نظام وظیفه ارائه می‌دهند. در واقع، اثبات طلاق صوری در صورت اذعان افراد شاکی یا بازرسان سازمان‌های ارائه دهنده خدمات پیگیری خواهد شد.

برای اثبات طلاق صوری مدارک مختلفی استفاده می‌شوند. در حقیقت هر مدرکی که مبنی بر صوری بودن طلاق استفاده شود، کاربردی است. علاوه بر استشهاد محلی، حتی اگر زوجین بعد از طلاق صوری، برای رجوع اقدام کرده و در جایی ثبت نکرده باشند، وجود صیغه نامه و شهادت شاهدان مبنی بر مراوده زوجین برای اثبات کردن طلاق صوری استفاده می‌شود.

در این مطلب به دلایل و روش‌هایی اشاره کردیم که برای اثبات طلاق صوری استفاده می‌شوند. شما برای کسب اطلاعات کامل می‌توانید از مشاوره واتساپی رایگان مؤسسه حقوقی دادنیک بهره مند شوید.

سوالات متداول

روش‎ های اثبات طلاق صوری چیست؟

ارائه استشهاد محلی کتبی و انجام شدن بازرسی توسط سازمان تأمین اجتماعی برای اثبات طلاق صوری استفاده می‌شوند.

مجازات طلاق صوری چیست؟

لغو شدن کارت معافیت از سربازی فرزند پسر و محروم شدن زن از مستمری پدر متوفا دو نمونه از مجازات طلاق صوری هستند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.8/5 - (13 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

طلاق رجعی
طلاق رجعی چیست؟
طلاق به علت پارانوئید
شرایط طلاق به علت پارانوئید
طلاق در دوران عقد چقدر طول میکشد؟
طلاق در دوران عقد چقدر طول میکشد؟
غربالگری قبل از طلاق توافقی
غربالگری قبل از طلاق توافقی

4 پاسخ

  1. طلاق صوری بیشتر برای قضیه کفالته که اونم فک کنم با سخت گیری هایی که هست نشه

  2. سلام یکی از آشناها مادر پدرش طلاق صوری داشتن برای کارای سربازیش و معافیتش رو هم گرفتن من میتونم برم ثابت کنم صوری بوده؟ چه مدارکی لازم داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)