صلح سرقفلی

صلح سرقفلی

صلح سرقفلی یک توافقنامه‌ است که بر اساس آن سرقفلی یک مغازه با ملک تجاری، از مالک به مستاجر انتقال پیدا می‌کند. این قرارداد معمولا بین مالک و مستاجر یا مستاجر اول و مستاجر دوم تنظیم می‌شود.

قرارداد صلح سرقفلی یکی از مهم‌ترین قراردادها برای اثبات صحت رابطه بین مالک و مستاجر است. این قرارداد بندها و میزان مشخصی دارد که باعث می‌شود رابطه مالک و مستاجر به بهترین شکل ممکن و بدون اختلاف پیش برود.

در صورتی که برای دعاوی مربوط به سرقفلی به وکیل ملکی نیاز دارید، با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

صلح سرقفلی چیست؟

قرارداد صلح سرقفلی یک نوع قرارداد است که بر اساس آن حق سرقفلی یک ملک از مالک به فرد دیگری انتقال پیدا می‌کند. این نوع قرارداد از سال 1356 رواج پیدا کرد و  در سال 1376 بازنگری شد. در این قرارداد مالک اصلی انتقال حق سرقفلی را که به صورت رسمی تنظیم شده است؛ امضا می‌کند.

سرقفلی، یک نوع سرمایه نقدی است که بر اساس آن مالک در ازای سرقفلی یک ملک تجاری، یک سرمایه نقدی دریافت می‌کند. درعوض حق کار در مغازه را به مستاجر می‌دهد. در صلح‌نامه سرقفلی مواردی مانند نحوه انجام کار و دیگر جزئیات مانند زمان پایان کار و شیوه پایان کار قید می‌شود.

صلح سرقفلی چیست

انواع سرقفلی

به طور کلی صلح‌نامه سرقفلی به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

  1. یک نوع صلح‌نامه با هدف ایجاد صلح و سازش و اتمام درگیری‌ها و نزاع‌ها تنظیم می‌شود و در آن برخی توافقات ثبت و نوشته می‌شوند.
  2. درحالی‌که از صلح‌نامه دیگر، برای انتقال سرقفلی استفاده می‌کنند. امکان تقسیم‌بندی این صلح‌نامه هم به 2 صورت وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان حق مالکیت را انتقال داد. این دو شیوه تفاوت‌هایی با هم دارند.

صلح‌نامه سرقفلی عادی: صلح‌نامه عادی سرقفلی، به‌صورت یک قرارداد صلح است و دو طرف قرارداد به‌عنوان مصالح و متصالح در خصوص انتقال سرقفلی با هم توافق می‌کنند.

صلح‌نامه سرقفلی عمری: این نوع صلح‌نامه مانند سرقفلی عادی است. با این تفاوت که زمان استفاده متصالح شرطی مشخص می‌شود. برای مثال مصالح شرطی را برای استفاده از منافع ملک تا زمان مرگ خود تعیین می‌کند. یعنی متصالح تا زمان مرگ خود حقی برای تصرف مغازه یا ملک یا ممانعت از کار کردن فرد موردنظر ندارد. این نوع انتقال حق سرقفلی که با شرط فوت مصالح برقرار می‌شود؛ به‌عنوان سرقفلی عمری شناخته می‌شود.

صلح سرقفلی به همراه حق کسب و پیشه

سرقفلی یک مقوله متفاوت از حق کسب و پیشه است. حق کسب و پیشه وقتی به فرد تعلق می‌گیرد که مدت زمان  زیادی را در ملک تجاری یا مغازه مشغول به کار باشد. درواقع اشخاص با کار کردن در یک ملک برای مدت زمان زیاد، در شغل خود شناخته شده و اعتبار پیدا می‌کنند. در خصوص حق کسب و پیشه هم در برخی از قراردادهای صلح سرقفلی صحبت می‌شود.

آیا صلح سرقفلی قانونی است؟

قبلا تصور می‌شد که انتقال صلح سرقفلی یک قرارداد کاملا قانونی نیست و مشکلات قانونی در این قرارداد وجود دارد. اما با نظر به قوانینی که در خصوص روابط بین موجر و مستاجر در سال 1356 امضا و تصویب شده است؛ متوجه می‌شوید که مشکلات قانونی انتقال سرقفلی کاملا مرتفع شده‌اند.

مطابق این قانون در انتقال صلح سرقفلی همه چیز به توافق طرفین بستگی دارد. پس در صورتی که مالک و مستاجر با بندهای قرارداد موافق باشند؛ امکان تنظیم این قرارداد وجود دارد.

آیا صلح سرقفلی قانونی است

نارضایتی مالک در انتقال صلح سرقفلی

گاهی مالک با انتقال سرقفلی موافق نیست یا اینکه مستاجر نمی‌خواهد؛ مالک از انتقال سرقفلی مطلع شود. در این موارد وکلا دادنیک به متقاضی پیشنهاد استفاده از قرارداد امانت را می‌دهند. به این صورت که مستاجر اول با مستاجر دوم قرارداد امانت تنظیم می‌کنند. بر اساس این قرارداد سرقفلی ملک به‌صورت امانت به مستاجر دوم می‌رسد.

هرچند در این نوع قرارداد ایرادات‌هایی وجود دارد. برای مثال درصورتی‌که مالک به این نوع قرارداد پی ببرد؛ حق شکایت از مستاجر را دارد.

مشاوره با وکیل سرقفلی

برای اینکه قرارداد انتقال سرقفلی را به بهترین شکل تنظیم کنید؛ بهتر است با افرادی مشورت کنید که قبلا تجربه تنظیم این قراردادها را دارند. می‌دانید که در قرارداد صلح سرقفلی یک ملک بین 1 تا 3 مالک انتقال داده می‌شود. پس احتمال به وجود آمدن اختلاف و مشکل زیاد است. به یک قرارداد سرقفلی خوب به تمام احتمالات رسیدگی کرده و در خصوص آن‌ها حد و حدود قانونی مشخص کند.

با تنظیم یک قرارداد انتقال سرقفلی دقیق از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری می‌کنید. کارشناسان ما در دادنیک می‌توانند دراین‌خصوص به شما کمک کنند. وکلا دادنیک به لطف تجربه و تسلطی که روی قانون دارند؛ همواره بهترین و به‌روزترین ترفندهای قانونی را به شما معرفی می‌کنند تا قرارداد سرقفلی را به بهترین شکل تنظیم کنید و تا حد ممکن از بروز خسارت در آینده جلوگیری کنید.

جمع‌بندی

صلح سرقفلی به معنی انتقال سرقفلی یک ملک تجاری یا مغازه از مالک به مستاجر یا از مستاجر اول به مستاجر دوم است. این قرارداد کاملا قانونی است و در دادگاه قابل ارائه و استناد است. با امضا قرارداد صلح سرقفلی مالک رضایت می‌دهد تا مستاجر برای مدت مشخصی از ملک او استفاده کرده و کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کند.

در عوض مستاجر مبلغی را به مالک می‌دهد. در صلح سرقفلی، مالکیت ملک با مالک است؛ اما اعتبار کسب‌وکار و اعتبار سابقه کسب‌وکار به مستاجر می‌رسد.

توصیه می‌کنیم در تنظیم قرارداد صلح سرقفلی حتما از کمک وکیل پایه یک و کارشناسان ما در دادنیک استفاده کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

بیع شرط یا بیع خیاری
بیع شرط یا بیع خیاری
افراز ملک مشاع
افراز ملک مشاع
تفاوت اموال منقول و غیرمنقول
تفاوت اموال منقول و غیرمنقول
خیارات در معامله ملک
خیارات در معامله ملک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *