نحوه محاسبه یک هشتم ارث زن

نحوه محاسبه یک هشتم ارث زن چگونه است؟

اموالی که از متوفی به جا مانده بین بستگان او تقسیم می‌شود. در رده اول طبقات ارث پدر و مادر و همسر و فرزندان متوفی قرار دارند. سهم الارثی که از متوفی به همسرش تعلق می‌گیرد به افراد حاضر در این طبقه بستگی دارد. اگر پدر و مادر متوفی زنده باشند و فرد مورد نظر فرزند هم داشته باشد، مبلغی که به عنوان ارث به همسرش تعلق می‌گیرد مبلغ مشخصی است.

در صورتی که اگر پدر و مادر متوفی در قید حیات نباشند یا متوفی فرزندی نداشته باشد، مبلغی که به عنوان سهم الارث همسر متوفی محاسبه می‌شود رقم متفاوتی خواهد بود. برای محاسبه یک هشتم ارث زن یا یک چهارم ارث زن باید ابتدا شرایط تعداد فرزندان و همسران متوفی مشخص شود، سپس ارث به جا مانده از فرد بین بستگان درجه یک او تقسیم شود.

در صورتی که برای انحصار وراثت و تقسیم ترکه سوالی دارید از طریق واتساپ با مشاورین دادنیک در ارتباط باشید.

عوامل مؤثر در تعیین میزان ارث زن

با توجه به اینکه متوفی در طول عمر خودش ممکن است چند بار ازدواج کرده باشد و از هر ازدواج چه تعداد فرزندی دارد، میزان سهم الارث هر کدام از وراث فرد مشخص خواهد شد.

اگر متوفی تنها یکبار ازدواج کرده باشد و هیچ فرزندی نداشته باشد، سهم الارث همسر او طبق قانون برای یک همسر تعیین می‌شود؛ اما در شرایطی که متوفی دارای چند همسر و چند فرزند باشد، سهم الارث بین این افراد تقسیم می‌شود و هر کدام از فرزندان طبق قانون سهم الارث از ارثیه دو بر یک پسر نسبت به دختر برخوردار خواهند شد.

سهم الارث یک هشتم زن

اگر متوفی از ازدواجش صاحب فرزندی شده باشد و همسر او بعد از فوت مرد در قید حیات باشد، سهم الارثی که به زن تعلق می‌گیرد برابر با یک هشتم اموال متوفی خواهد بود؛ بنابراین سهم الارث یک هشتم زن برای زمانی است که زوجین دارای فرزند باشند.

در تقسیم سهم الارث اهمیتی ندارد که متوفی از کدام یک از همسرانش صاحب فرزند شده است؛ بلکه حضور فرزندان در طبقه اول ارث است که نحوه تقسیم اموال او را تعیین می‌کند؛ بنابراین حتی اگر فرزندان متوفی از همسر دیگر او باشند و تنها یک همسرش که فرزندی ندارد در قید حیات باشد، باز هم سهم الارث زن از اموال متوفی یک هشتم خواهد بود.

سهم الارث هر زن در چند همسری

در صورتی که متوفی بیشتر از یک بار ازدواج کرده باشد و از یک همسرش یک فرزند داشته باشد، سهم الارثی که برای هر زن در نظر گرفته می‌شود برابر با یک هشتم اموال متوفی تقسیم بر تعداد همسران است؛ یعنی اگر متوفی دو همسر و یک فرزند داشته باشد، هر کدام از همسران او مالک نیمی از یک هشتم اموالش خواهند بود.

سهم الارث هر زن در چند همسری

یک هشتم ارث زن چقدر می‌شود؟

در قانون قدیم انحصار وراثت زن فقط از اموال غیرمنقول متوفی ارث می‌برد و سهم الارثی از مبلغ آن‌ها نداشت، اما طبق قانون جدید تقسیم ترکه زن از کلیه اموال غیرمنقول و منقول متوفی یا قیمت زمین و اموال به جا مانده از همسرش ارث می‌برد.

بر اساس این قانون اگر فردی فوت کرده باشد و میزان سهم الارث به جا مانده از او مبلغ 8 میلیارد تومان باشد، زن مالک یک هشتم اموال متوفی یا یک میلیارد تومان خواهد شد.

در صورتی که متوفی چند همسر داشته باشد، کلیه اموال به جا مانده از فرد تقسیم بر 8 می‌شود و سپس یک هشتم سهم الارث زن بین همسران متوفی تقسیم خواهد شد. به عنوان مثال اگر متوفی دارای دو همسر باشد و یک هشتم اموال او یک میلیارد تومان شود، به هر زن مبلغ 500 میلیون تومان تعلق خواهد گرفت.

سهم الارث زن طبق قانون برابر با یک هشتم کلیه اموال به جا مانده از متوفی است؛ و این سهم الارث باید طبق قانون بین همسران متوفی تقسیم شود.

محاسبه حق و حقوق زن بعد از فوت شوهر

حق و حقوق زن مانند مهریه، نفقه و اجرت‌المثل از جمله دیون و بدهی‌هایی هستند که باید قبل از تقسیم اموال متوفی پرداخت شوند؛ بنابراین اگر زن مهریه و … را از همسرش دریافت نکرده یا آن‌ها را نبخشیده است، باید قبل از تقسیم ترکه برای دریافت آن‌ها اقدام کند. این دیون و بدهی‌ها جزء سهم الارث زن حساب نمی‌شوند و مبلغ یک هشتم ارث زن بعد از پرداخت این بدهی‌ها محاسبه خواهد شد.

محاسبه حق و حقوق زن بعد از فوت شوهر

شرایط ارث بردن زن از شوهرش

برای اینکه یک هشتم اموال مرد به زن برسد شرایط خاصی وجود دارد. در ادامه این شرایط را ارائه کرده‌ایم.

  • عقد یا نکاح دائم زن و مرد و ثبت نکاح در دفاتر رسمی ازدواج
  • در قید حیات بودن زن پس از فوت مرد
  • در طلاق رجعی در زمان عده زن از اموال مرد ارث می‌برد
  • اگر زن مرد را به قتل رسانده باشد از او ارث نمی‌برد
  • اگر مرد بیمار باشد و قبل از برقراری رابطه زناشویی با همسرش فوت کند ارث به زن تعلق نخواهد گرفت.
  • اگر مرد موقع بیماری همسرش را طلاق دهد و به فاصله یک سال بر اثر همان بیماری از دنیا برود، در صورت عدم ازدواج مجدد زن ارث به او تعلق خواهد گرفت.

سوالات متداول

سهم الارث زن از مرد چقدر است؟

زن در صورت وجود فرزند تنها مالک یک هشتم از ماترک یا اموال به جا مانده از همسرش خواهد بود.

زن در کدام یک از طبقات ارث قرار دارد؟

زن جزء وراث طبقه اول محسوب می‌شود و سهم الارث او به همراه فرزندان و پدر و مادر متوفی محاسبه خواهد شد.

آیا زن در عقد موقت از همسرش ارث می‌برد؟

برای محاسبه سهم الارث زن باید زوجین در نکاح دائم باشند، بنابراین در عقد موقت ارث به زن تعلق نخواهد گرفت.

به این پست امتیاز دهید
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان انحصار وراثت:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان انحصار وراثت:

 

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)