نحوه محاسبه یک هشتم ارث زن

نحوه محاسبه یک هشتم ارث زن چگونه است؟

اموالی که از متوفی به جا مانده بین بستگان او تقسیم می‌شود. در رده اول طبقات ارث پدر و مادر و همسر و فرزندان متوفی قرار دارند. سهم الارثی که از متوفی به همسرش تعلق می‌گیرد به افراد حاضر در این طبقه بستگی دارد. اگر پدر و مادر متوفی زنده باشند و فرد مورد نظر فرزند هم داشته باشد، مبلغی که به عنوان ارث به همسرش تعلق می‌گیرد مبلغ مشخصی است.

در صورتی که اگر پدر و مادر متوفی در قید حیات نباشند یا متوفی فرزندی نداشته باشد، مبلغی که به عنوان سهم الارث همسر متوفی محاسبه می‌شود رقم متفاوتی خواهد بود. برای محاسبه یک هشتم ارث زن یا یک چهارم ارث زن باید ابتدا شرایط تعداد فرزندان و همسران متوفی مشخص شود، سپس ارث به جا مانده از فرد بین بستگان درجه یک او تقسیم شود.

در صورتی که برای انحصار وراثت و تقسیم ترکه سوالی دارید از طریق واتساپ با مشاورین دادنیک در ارتباط باشید.

عوامل مؤثر در تعیین میزان ارث زن

با توجه به اینکه متوفی در طول عمر خودش ممکن است چند بار ازدواج کرده باشد و از هر ازدواج چه تعداد فرزندی دارد، میزان سهم الارث هر کدام از وراث فرد مشخص خواهد شد.

اگر متوفی تنها یکبار ازدواج کرده باشد و هیچ فرزندی نداشته باشد، سهم الارث همسر او طبق قانون برای یک همسر تعیین می‌شود؛ اما در شرایطی که متوفی دارای چند همسر و چند فرزند باشد، سهم الارث بین این افراد تقسیم می‌شود و هر کدام از فرزندان طبق قانون سهم الارث از ارثیه دو بر یک پسر نسبت به دختر برخوردار خواهند شد.

سهم الارث یک هشتم زن

اگر متوفی از ازدواجش صاحب فرزندی شده باشد و همسر او بعد از فوت مرد در قید حیات باشد، سهم الارثی که به زن تعلق می‌گیرد برابر با یک هشتم اموال متوفی خواهد بود؛ بنابراین سهم الارث یک هشتم زن برای زمانی است که زوجین دارای فرزند باشند.

در تقسیم سهم الارث اهمیتی ندارد که متوفی از کدام یک از همسرانش صاحب فرزند شده است؛ بلکه حضور فرزندان در طبقه اول ارث است که نحوه تقسیم اموال او را تعیین می‌کند؛ بنابراین حتی اگر فرزندان متوفی از همسر دیگر او باشند و تنها یک همسرش که فرزندی ندارد در قید حیات باشد، باز هم سهم الارث زن از اموال متوفی یک هشتم خواهد بود.

سهم الارث هر زن در چند همسری

در صورتی که متوفی بیشتر از یک بار ازدواج کرده باشد و از یک همسرش یک فرزند داشته باشد، سهم الارثی که برای هر زن در نظر گرفته می‌شود برابر با یک هشتم اموال متوفی تقسیم بر تعداد همسران است؛ یعنی اگر متوفی دو همسر و یک فرزند داشته باشد، هر کدام از همسران او مالک نیمی از یک هشتم اموالش خواهند بود.

یک هشتم ارث زن چقدر می‌شود؟

در قانون قدیم انحصار وراثت زن فقط از اموال غیرمنقول متوفی ارث می‌برد و سهم الارثی از مبلغ آن‌ها نداشت، اما طبق قانون جدید تقسیم ترکه زن از کلیه اموال غیرمنقول و منقول متوفی یا قیمت زمین و اموال به جا مانده از همسرش ارث می‌برد.

بر اساس این قانون اگر فردی فوت کرده باشد و میزان سهم الارث به جا مانده از او مبلغ ۸ میلیارد تومان باشد، زن مالک یک هشتم اموال متوفی یا یک میلیارد تومان خواهد شد.

یک هشتم ارث زن چقدر می‌شود؟

در صورتی که متوفی چند همسر داشته باشد، کلیه اموال به جا مانده از فرد تقسیم بر ۸ می‌شود و سپس یک هشتم سهم الارث زن بین همسران متوفی تقسیم خواهد شد. به عنوان مثال اگر متوفی دارای دو همسر باشد و یک هشتم اموال او یک میلیارد تومان شود، به هر زن مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تعلق خواهد گرفت.

محاسبه حق و حقوق زن بعد از فوت شوهر

حق و حقوق زن مانند مهریه، نفقه و اجرت‌المثل از جمله دیون و بدهی‌هایی هستند که باید قبل از تقسیم اموال متوفی پرداخت شوند؛ بنابراین اگر زن مهریه و … را از همسرش دریافت نکرده یا آن‌ها را نبخشیده است، باید قبل از تقسیم ترکه برای دریافت آن‌ها اقدام کند. این دیون و بدهی‌ها جزء سهم الارث زن حساب نمی‌شوند و مبلغ یک هشتم ارث زن بعد از پرداخت این بدهی‌ها محاسبه خواهد شد.

شرایط ارث بردن زن از شوهرش

برای اینکه یک هشتم اموال مرد به زن برسد شرایط خاصی وجود دارد. در ادامه این شرایط را ارائه کرده‌ایم.

 • عقد یا نکاح دائم زن و مرد و ثبت نکاح در دفاتر رسمی ازدواج
 • در قید حیات بودن زن پس از فوت مرد
 • در طلاق رجعی در زمان عده زن از اموال مرد ارث می‌برد
 • اگر زن مرد را به قتل رسانده باشد از او ارث نمی‌برد
 • اگر مرد بیمار باشد و قبل از برقراری رابطه زناشویی با همسرش فوت کند ارث به زن تعلق نخواهد گرفت.
 • اگر مرد موقع بیماری همسرش را طلاق دهد و به فاصله یک سال بر اثر همان بیماری از دنیا برود، در صورت عدم ازدواج مجدد زن ارث به او تعلق خواهد گرفت.

سوالات متداول

سهم الارث زن از مرد چقدر است؟

زن در صورت وجود فرزند تنها مالک یک هشتم از ماترک یا اموال به جا مانده از همسرش خواهد بود.

زن در کدام یک از طبقات ارث قرار دارد؟

زن جزء وراث طبقه اول محسوب می‌شود و سهم الارث او به همراه فرزندان و پدر و مادر متوفی محاسبه خواهد شد.

آیا زن در عقد موقت از همسرش ارث می‌برد؟

برای محاسبه سهم الارث زن باید زوجین در نکاح دائم باشند، بنابراین در عقد موقت ارث به زن تعلق نخواهد گرفت.

۴.۷/۵ - (۴۹ امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

22 دیدگاه برای “نحوه محاسبه یک هشتم ارث زن

 1. ناشناس گفته:

  با سلام
  پدربزرگم سالها پیش فوت کرده و یک خانه از او بجا مانده که بین پنج دختر و سه پسر تقسیم شده. حالا پدر من که یکی از پسرها است فوت کرده‌. وراث پدر من شامل یک پسر و یک همسر و یک مادر هست. سهم الارث پدر من از خانه پدربزرگم چگونه بین وراث پدرم تقسیم میشه؟

 2. فولادی گفته:

  سهم زن یک هشتم پسر یک واحد کامل و دختر یک دوم حالا سوال اینه که فرمول محاسبه چطوره؟؟

 3. ناشناس گفته:

  زن. به. توافق. وبدون. توجه. به شرایط. اقدام به دریافت. ما ل به عنوان. حق وحقوق خویش نموده. پاسخ چیست

 4. نامدار گفته:

  سلام پدر من 10سال است فوت کرده و تمامی اموال پدرم دست مادرم و نزدیک حدود 30میلیارد تومان هست وتاکنون هیچگونه پرداختی از سوی مادرم به ما نیست ومیگوید تا من زنده ام هیچی به هیچکس نمیدم و همه بچه ها گرفتار به نظر شما با این مادر چه باید کرد؟دادگاه هم رفتیم وهنوز می رویم .او نفرین میکند و به حقش قانع نیست.

 5. محمد گفته:

  سلام مرحوم پدرم در سال 1391فوت کرده و درهمان سال هم انحصار وراثت گردیده وکلیه ما ترک مرحوم در اختیار مادرم بوده است و منافع آن را استفاده میکرده اما ایشالن در سال 1401تقاضای یک هشتم را کرده آیا یک هشتم نامبرده بر اساس ارزش بهای اموال در سال فوت محاسبه میگردد یا با ارزش بهای کارشناسی سال دادخواست یعنی سال 1401 ممنون از راهنمایی شما

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت بخیر
   یک هشتم از ارث به ایشان تعلق میگیرد. متوجه منظورتون نمیشم ارتباطی به سال فوت ندارد بر فرض خانه ای که به جای مانده به فروش می رسد و بین وراث تقسیم می شود.

 6. آرین گفته:

  سلام یک مرددارای سه همسراست وازهمه همسران فرزندان نیزدارداین مردزمانیکه فوت میکنددوهمسرش ازدواج دوباره میکندآیاآن دوزن ازمیراث شوهرقبلی اش که فوت کرده ارث میبرد؟
  سپاس

 7. ناشناس گفته:

  سلام خسته نباشید ما پنج پسر هستیم و یک خواهر و مادرمان میخواستم ببینم اجاره ای که از ملک پدرمان که فوت شده میگیریم به چه نحو تقسیم می‌شود ممنونم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   تفاوتی با تقسیم ارث دیگر اموال ندارد. برحسب طبقات ارث تقسیم می شود. (برادر دوبرابر خواهر ارث می برد.)

 8. امید گفته:

  سلام وقت بخیر
  سهم الارث فرزندان مرد فوت شده ، پس از کسر سهم الارث زن که یک هشتم کل اموال هست تقسیم می شود یا همزمان به نسبت های خودشان
  زن یک هشتم
  دختر یک دوم
  پسر یک سهم

  • بهرام گفته:

   با سلام پدرم ثلث اش را به مادرم داده و یک مغازه هم درقید حیات بنامش کرده .الان مادر هم مهریه اش رو میخواد هم یک هشتم ؟
   خواسته هایش از کل اموال تعلق می‌گیرد ؟ پس ثلث و مغازه بابت چی بوده ؟

   • Avatar photo
    تیم تحریریه دادنیک گفته:

    سلام، وقت شما بخیر
    بخشش اموال قبل از فوت ارتباطی به انحصار وراثت ندارد و تصمیم مالک بوده است.
    همچنین متوفی در خصوص یک سوم اموال خود می تواند وصیت کند. مادر می تواند درخواست مهریه از سهم الارث پدرتان را داشته باشد و از اموال به جای مانده از متوفی مهریه ایشان پرداخت می گردد

 9. حسن ضیائی گفته:

  با سلام پدر ما فوت کرده و ما سه فرزند پسر هستیم میخواستم بدانم نحوه محاسبه سهم فرزندان پسر ارزش باقیمانده ملک پس از کسر یک هشتم مادر است یا سهم یک سوم سه فرزند از کل ارزش ملک است ممنونم

 10. زهرا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من همسرم فوت شده
  دو تا دختر دارم پسر ندارم
  سهم یک هشتم از ارث
  مساوی با دخترانم هست یا کمتره؟
  مهریه ام هم چند سال پیش بخشیدم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   سوالتون گویا نیست.
   یک هشتم از ارث به شما تعلق میگیرد و مابقی ارث به دختران و دیگر وراث تعلق میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *