وکیل چک برگشتی

وکیل چک برگشتی

چک برگشتی نوعی از چک است که دارنده آن نتوانسته با مراجعه به بانک مبلغ آن را دریافت کند. دلایل برگشت چک می‌تواند مسدود بودن حساب صادرکننده یا نبود موجودی کافی در حساب او باشد. در هر صورت بهتر است در فرایند وصول مبلغ چک از وکیل چک برگشتی کمک گرفت.

وکیل چک برگشتی فردی است که با بررسی پرونده شما و اطلاع کامل از تمامی قوانین حقوقی، دادخواست وصول چک را صادر کرده و مراحل برگشت وجه چک را پیگیری می‌کند.

در موسسه حقوقی دادنیک چندین وکیل چک برگشتی با تجربه در کنار شما هستند تا بتوانید وصول چک برگشتی خود را هرچه‌سریع‌تر و بدون خسارت جانبی انجام دهید.

قانون جدید چک

قوانین جدید چک برای کم کردن احتمال صدور چک‌های بی‌محل به وجود آمده‌اند. برای مثال دیگر امکان صدور چک در وجه حامل وجود ندارد و افراد باید چک‌ها را در وجه افراد حقیق و حقوقی صادر کنند. این قانون برای تمامی انواع چک از جمله چک بین بانکی صادق است.

به‌علاوه مطابق قانون جدید چک، همه افرادی که می‌خواهند چکی را صادر کنند باید اطلاعات مندرج روی آن را در سامانه صیاد وارد کنند تا چک آن‌ها به صورت قانونی صادر شود. با وجود این قانون جدید اگر چکی برگشت بخورد، دارنده آن می‌تواند به راحتی مراحل شکایت خود را پیگیری و مبلغ چک برگشتی خود را وصول کند.

قانون جدید چک

مراحل وصول چک برگشتی

فرض کنید برای دریافت مبلغ چک به بانک مراجعه می‌کنید و متوجه می‌شوید که چک به هر دلیلی وصول نمی‌شود. برای وصول چک برگشتی باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- برگشت زدن چک:

در این مرحله باید با مراجعه به بانک «گواهی‌نامه عدم پرداخت چک» را دریافت کنید تا اطلاعات چک برگشتی در سامانه یکپارچه بانک مرکزی وارد شود.

۲- مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی:

 برای بررسی دادسری برگشت چک لازم است شما یا وکیل چک برگشتی شما درخواست دادسری چک را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنید.

۳- بررسی شکوائیه:

 در مدت کوتاهی قاضی پرونده مستندات و شکوائیه شما را در خصوص چک برگشتی بررسی می‌کند و اگر با مفاد قانون جدید چک تناقضی نداشت، اجرائیه صادر خواهد کرد.

۴- مهلت ده روزه به صادر کننده چک:

 صادرکننده چک پس از صدور اجرائیه به مدت ۱۰ روز زمان دارد تا موجودی خود را تکمیل کند؛ در غیر این صورت مراحل قانونی وصول چک انجام می‌شود.

البته باید توجه داشته باشید که چک‌هایی قابل وصول هستند که در متن آن‌ها پرداخت وجه وابسته به انجام یا تحقق شرط خاصی نباشد. در این شرایط خاص یا اگر چک تضمینی دارید، برای وصول آن با یک وکیل چک برگشتی تماس بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای شکایت چک برگشتی

برای شکایت چک برگشتی به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • برگه اصلی چک
 • دو نسخه کپی پشت‌و‌رو از اصل چک
 • گواهی عدم پرداخت دریافت شده از بانک
 • دو کپی از گواهی عدم پرداخت
 • اصل شناسنامه و کارت شناسایی شاکی

پس از ارائه این مدارک و تطبیق آن‌ها با نسخ اصل درخواست وصول چک شما پیگیری خواهد شد.

وکیل متخصص چک برگشتی

همان‌طور که دیدید برگشت زدن چک می‌تواند یک فرایند قانونی وقت‌گیر و هزینه‌بر باشد. به همین خاطر بسیاری از افراد برای راحت‌تر کردن این فرایند به سراغ استخدام وکیل چک برگشتی می‌روند.

یک وکیل چک برگشتی می‌تواند با این موارد به کمک شما بیایید:

 • ارائه مشاوره حقوقی درباره پرونده شما
 • تنظیم شکوائیه برای مطالبه مبلغ چک
 • جلوگیری از کلاهبرداری یا جعل چک
 • کم کردن مدت زمان صدور حکم علیه صادرکننده چک
 • کمک به توقیف اموال صادر‌کننده چک برگشتی
 • تنظیم دادخواست جداگانه برای جبران ضرر موکل و خسارت تاخیر

هم‌چنین اگر چک وجوه کیفری داشته باشد وکیل چک برگشتی می‌تواند در روند صدور حکم جلب به موکل خود راهنمایی‌های لازم را ارائه کند.

وظایف وکیل چک برگشتی در تهران

برای اینکه بتوانید بهترین وکیل چک برگشتی در تهران یا شهرستان خود را پیدا کنید، خوب است به طور دقیق با مجموعه وظایف وکیل چک برگشتی آشنا باشید. این وظایف عبارت‌اند از:

 • وکیل چک باید مواعد چک را برای انجام هرگونه اقدامات قانونی رعایت کند.
 • وکیل متخصص چک باید به اسناد رسمی و تجاری مقل چک، برگه سهام و سفته تسلط کافی داشته باشد.
 • وکیل چک برگشتی باید به شرایط حقوقی یا کیفی شدن چک آگاهی کامل داشته باشد و بنا‌بر شرایط موکل بهترین دفاع را در تعیین وضعیت چک پیش بگیرد.
 • وکیل باید بر فرایند‌های قانونی تامین خواسته و توقیف اموال چک برگشتی مسلط باشد.
 • پیگیری و پشتیبانی مناسب و ارائه دفاع بر اساس شرایط موکل نیز از مهم‌ترین وظایف وکیل چک برگشتی محسوب می‌شود.

برای اینکه بتوانید به آسودگی پرونده چک برگشتی خود را حل کنید می‌توانید با وکلای ما در تیم دادنیک در تماس باشید.

هزینه وکیل برای چک برگشتی

زمانی که صحبت از استخدام وکیل چک در تهران یا شهر‌های دیگر می‌شود، این سوال پیش می‌آید که هزینه وکیل برای چک برگشتی چه‌قدر است؟ پاسه این سوال کاملاً به مبلغ چک، شرایط و حساسیت‌های مربوط به پرونده بستگی دارد.

بنابراین موکل و وکیل پس از بررسی کامل پرونده با یک‌دیگر بر  سر هزینه وکیل برای چک برگشتی توافق حاصی می‌کنند.

توقیف اموال چک برگشتی

یکی از امکان‌ها برای وصول چک، توقیف اموال صادر‌کننده چک است. در این صورت لازم است ابتدا دارنده چک به بانک مراجعه کرده و گواهی عدم پرداخت چک را دریافت کند. سپس به اداره ثبت مراجعه کرده و درخواست صدور اجرائیه مطالبه وجه خواهد داشت.

پس از ثبت این درخپاست مراجع قانونی دارایی‌های شخص صادرکننده را بررسی می‌کنند و اگر دارایی‌های او بیشتر از مستثنیات دین باشد، توقیف اموال انجام می‌شود. از آنجایی که توقیف اموال نیاز به تنظیم دادخواستی جداگانه دارد، بهتر است این کار را وکیل چک برگشتی که به اصطلاحات حقوقی مسلط است انجام دهد.

توقیف اموال چک برگشتی

دادخواست مطالبه وجه چک

در ادامه یک نمونه از دادخواست مطالبه وجه چک را برای شما مثال می‌زنیم:

« ضمن سلام و احترام خدمت ریاست دادگاه

اینجانب…. فرزند… به موجب یک فقره چک بانک… به شماره… و به مبلغ… ریال از آقا/خانم… طلبکار هستم. چک مذکور به موجب گواهی عدم پرداخت به شماره … مورخ … برگشت خورده است. فلذا، به موجب دادخواست تقدیم شده، تقاظای صدور حکم محکومیت خوانده به پرداخت مبلغ چک مذکور و هم‌چنین خطارت تاخیر تادیه از تاریخ صادر شدن گواهی عدم پرداخت را دارم.»

مزایای داشتن وکیل چک برگشتی دادنیک

دادنیک، به‌عنوان یک موسسه حقوقی معتبر از چندین وکیل پایه یک دادگستری متخصص تشکیل شده است و می‌تواند علاوه بر ارائه مشاوره حقوقی رایگان به شما در حل کردن پرونده چک برگشتی کمک کند. مزایای داشتن وکیل چک برگشتی دادنیک عبارت‌اند از:

 1. مشاوره رایگان برای تعیین وضعیت پرونده
 2. انجام تمامی مراحل و موارد مربوط به پرونده بدون نیاز به حضور موکل
 3. اختصاص پشتیبان برای بررسی پرونده و ارائه گزارش به موکل
 4. فراهم کردن شرایط دریافت خسارت دیرکرد چک

هزینه وکیل برای چک برگشتی با دادنیک بستگی به شرایط پرونده، مبلغ چک و فرایند وصول آن دارد. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با متخصصان ما در دانیک تماس بگیرید.

جمع‌بندی

در این نوشته به بررسی قانون جدید چک برگشتی و شرایط وصول آن پرداختیم. هم‌چنین بررسی کردیم که با حضور وکیل چک برگشتی سرعت و کیفیت پرونده شما تا چه‌حد بیشتر می‌شود.

اگر درباره استخدام وکیل چک برگشتی یا هر یک از مراحل وصول چک برگشتی سوالی دارید، آن را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

چرا به وکیل چک برگشتی نیاز داریم؟

پرونده‌های وصول چک برگشتی معمولاً پیچیده و حساس هستند. با استخدام وکیل چک برگشتی می‌توانید سرعت انجام پرونده را بالاتر برده و از هرگونه خسارت احتمالی جلوگیری کنید.

وظایف وکیل چک برگشتی چیست؟

یک وکیل چک متخصص بنابر شرایط پرونده شما تلاش می‌کند تا معتبر بودن چک را در دادگاه اثبات کرده و مبلغ آن را نقد کند.

ویژگی‌های یک وکیل چک متخصص چیست؟

بهتر است وکیلی که استخدام می‌کنید سابقه کاری داشته باشد و به‌خوبی با قوانین حقوقی سند‌هایی مثل چک آشنایی داشته باشد تا هرگونه تخطی را برای طرف مقابل ناممکن کند.

در چه مواردی نوع چک حقوقی محسوب می‌شود و امکان پیگیری کیفری برای وکیل چک برگشتی وجود ندارد؟

در صورتی که چک سفید امضاء بوده یا در ازای انجام تعهدی صادر شده باشد وکیل چک برگشتی می‌تواند تنها از بعد حقوقی به پیگیری چک بپردازد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

۵/۵ - (۱۳ امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

2 دیدگاه برای “وکیل چک برگشتی

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   بله می تونید با مشاوران حقوقی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *