دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد

دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد

طبق قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، حق طلاق با مرد است. این به آن معناست که نیازی به تأیید زن برای طلاق نیست. البته دادگاه در صورتی که دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد دریافت کند، می‌تواند با درخواست مرد برای جدایی موافقت نماید.

به همین دلیل در این مقاله از مؤسسه حقوقی دادنیک، شما را با دلایل مناسب برای طلاق از طرف مرد آشنا می‌کنیم که مردان برای ثبت دادخواست طلاق باید ارائه دهند.

طلاق از طرف مرد

براساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی اشاره دارد که حق طلاق با مرد است حتی اگر دلیل موجهی نداشته باشد. البته این حق در صورتی وجود خواهد داشت که عقد دائم باشد. در واقع دادخواست طلاق که از طرف مرد در زمان عقد موقت به ثبت می‌رسد، پذیرفتنی نخواهد بود، مگر آنکه دلایل محکمه پسندی ارائه شوند. برای مثال اگر زن شرایط ثبت شده در عقدنامه را رعایت نکند، مرد می‌تواند از آن به عنوان دلیل موجه استفاده کند.

شرایط طلاق از طرف مرد

علاوه بر ضروری بودن ارائه دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد، شرایطی باید از سوی مرد وجود داشته باشد که دادگاه رأی طلاق را بررسی و با صلاحدید قاضی تأیید کند. مهم‌ ترین شرایط طلاق از طرف مرد استطاعت مالی او برای پرداخت نفقه، اجرت المثل، نحله و مهریه است.

در ضمن مرد باید نصف دارایی خود را به همسرش تقدیم کند، البته اگر این شرط از شروط دوازده گانه را امضا کرده باشد و نتواند دلیل محکمه پسندی برای جدایی از زن ارائه دهد.

دلایل مناسب برای طلاق از طرف مرد چیست؟

اکنون نوبت به آن رسیده که به این سؤال بپردازیم چه دلایل محکمه پسندی از طرف مرد باید ارائه شود تا دادگاه خانواده حکم طلاق را صادر کند؟

دلایل مناسب برای طلاق از طرف مرد چیست؟

ترک کردن زندگی به هر دلیل از سوی زن

اولین دلیل از دلایل طلاق از طرف مرد ارائه می‌شود و دادگاه خانواده را برای صدور حکم طلاق قانع می‌کند، ترک کردن زندگی از طرف زن به دلایل مختلف است. به این معنی که اگر زن بدون هیچ دلیلی از انجام وظایف زناشویی خود امتناع کرده و زندگی را ترک کند، عواقب بسیاری از نظر حقوقی برای او خواهد داشت. یکی از آنها، تسهیل فرآیند طلاق از طرف مرد است.

بیمار یا نابارور بودن زن

اگر زن از بیماری خاصی رنج ببرد یا نابارور باشد، این موضوع برای دادگاه دلیل محکمه پسندی به حساب می‌آید. مخصوصاً اگر بیماری یا ناباروری زن از مرد پنهان شده باشد، حکم طلاق به سهولت اجرا خواهد شد.

عدم تمکین زن در طول زندگی زناشویی

زن و مرد در زندگی مشترک مسئولیت‌هایی داشته و به هم متعهد هستند. اما اگر زن از انجام مسئولیت‌های خود سر باز زند بدون اینکه شرایطی برای عدم تمکین داشته باشد، مرد می‌تواند درخواست طلاق خود را با دلیل محکمه پسندی به دادگاه ارائه دهد. در این حالت که یکی از دلایل محکمه پسند طلاق از طرف مرد وجود دارد، ممکن است زن از دریافت نفقه یا نصف اموال مرد (در صورت وجود شرط تصنیف در عقدنامه) محروم شود.

وجود سوء ظن در رفتار زن

حسن معاشرت زوجین دلیل مهمی برای ادامه زندگی مشترک آنهاست. اما اگر رفتار زن به گونه ای باشد که مرد نسبت به او از جوانب مختلف مشکوک شده باشد، ممکن است که بنیان خانواده سست شود. مرد می‌تواند سوء ظن خود نسبت به رفتارهای همسرش را به عنوان دلیلی قابل قبول به دادگاه ارائه دهد. چنانچه دادگاه سوء ظن‌ها را تأیید کند، حکم طلاق به سادگی ثبت خواهد شد.

محکومیت زن به حبس

اگر زن مرتکب تخلفاتی شده باشد و دادگاه‌های مربوط به این جرائم حکم حبس زن را صادر کرده باشند، مرد می‌تواند برای ثبت و پیگیری درخواست طلاق از این دلیل استفاده کند.

اعتیاد زن

دلیل دیگری که مرد می‌تواند با آن دادگاه را قانع کند که زن امکان ادامه زندگی مشترک ندارد، اعتیاد زن است. در واقع اعتیاد زن می‌تواند به سهولت آسیب جدی به بنیان خانواده وارد کند. در این صورت، مرد می‌تواند از این موضوع برای دریافت حکم طلاق استفاده کند.

اعتیاد زن

 مدارک طلاق از طرف مرد

هنگامی که دلایل محکمه پسند طلاق از طرف مرد آماده می‌شود، لازم است مدارک طلاق به طور کامل آماده شوند. مدارک طلاق از طرف مرد شامل موارد زیر است:

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • رسید پرداخت حقوق مادی زن و وکالتنامه (در صورت داشتن وکیل)

جمع بندی

همانطور که اشاره کردیم حق طلاق با مرد است اما برای اینکه دادگاه خانواده قانع شود، مرد باید دلایل محکمه پسندی آورد. سوء ظن به رفتار ظن، بیماری یا ناباوری زن، اعتیاد و حبس طولانی مدت او از مهم ترین دلایلی هستند که مرد با استناد به آنها می‌تواند حکم طلاق را دریافت کند.

شما می‌توانید سؤالات خود را درباره مسائل حقوقی از جمله طلاق با مشاوران مؤسسه حقوقی دادنیک در میان بگذارید.

سوالات متداول

دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد چه می‌توانند باشند؟

سوء معاشرت یا سوء رفتار زن، اعتیاد، بیماری یا ناباروری زوجه، حبس طولانی مدت یا عدم تمکین زن در طول زندگی به عنوان دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد هستند.

مدارک لازم برای ثبت طلاق از طرف مرد چیست؟

شناسنامه، کارت ملی، رسید پرداخت حقوق مادی زن و وکالتنامه در صورت داشتن وکیل به عنوان مدارک لازم برای ثبت طلاق از سوی مرد هستند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

دفتر مرکزی دادنیک کجاست؟

دفتر مرکزی دادنیک در تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، شکوفان دوم، بهاران یکم، پلاک 10، واحد 5 واقع شده است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
3.3/5 - (6 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

مهریه در طلاق بائن
مهریه در طلاق بائن
هزینه طلاق توافقی
هزینه طلاق توافقی
تقسیم اموال بعد از طلاق در ترکیه
تقسیم اموال بعد از طلاق در ترکیه چگونه است؟
بهترین وکیل طلاق در تهران
بهترین وکیل طلاق در تهران

12 پاسخ

 1. سلام خانم من رابطه نامشروع داشته و حکم ۹۹شلاق رو گرفتم چطور میتونم طلاق بگیرم و مهریه چطور محاسبه میشه بنده یه واحد خونه و یه پراید و ارث پدری دارم که تقسیم نشده هنوز

  1. درود
   مهریه ارتباطی ندارد و به ایشان تعلق می گیرد.

 2. باسلام خدمت همه جوانی هستم متاهل که ساحب ۳ فرزند هستم ازدواج مجدد کردم البته بیشتر برای خریدن ابروی خانواده همسر دومم با وی ازدواج کردم ولی انگار این ابرو خریدن باعث بی ابرو شدن خودم و خانوادم شد حالا نمیدانم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید

  1. درود
   با مشاورین تیم حقوقی دادنیک تماس بگیرید.

  2. کسی که ۱بار ازدواج میکنه از رو نادونی و خامی هست اما اگه برای بار دوم اشتباه کنی راه برگشتی نیس باید سوخت شد تو زندگی

 3. بنده به نوبه خود از اینکه در مورد قوانین مدنی و خانواده آگاهی می دهید بسیار سپاسگزارم.
  موضوع طلاق بسیار پیچیده و زمان بر هست و آگاهی دادن شما عزیزان ، باعث فهم و دلگرمی میگردد..به نظر من ، نقص بزرگی در قانون تمکین وجود دارد اینکه زوجه محکوم قطعی به عدم تمکین شده و زوج باید درخواست اجرای حکم نماید.در اینصورت زوجه که سه سال از تمکین خودداری کرده و تلاش زوج برای تمکین زوجه با راهکارهای مختلف جواب نداده ، پس از محکومیت ،زوجه بصورت سوری تمایل به تمکین می کند آنهم با هماهنگی با پلیس ۱۱۰…
  اینجا حق زوج به ناحق هنگام طلاق ضایع می گردد..چرا زوج باید درخواست اجرای حکم را از دادگاه بخواهد..در کدام قانون کسی که به نفع او حکم صادر شده ، درخواست اجرای حکم می کند جز در قانون تمکین (عدم تمکین).
  به دلیل سوء رفتار همسرم ،درخواست طلاق داده ام و با این مشکل مواجه هستم در صورتیکه همسرم ناشزه هست و حکم قطعی عدم تمکین دارد..امیدوارم اساتید در صورت امکان راهنمایی کنند.
  با سپاس : کاظمی

 4. سلام خانم من سه سال هست که باردار نشده به صورت طبیعی و ما به مراکز درمانی مراجعه نکردیم. برای اینکه بخوام به این دلیل طلاق بگیرم حتما باید مراحل درمانی هم طی شده باشه؟

  1. درود
   خیر عدم بارداری خانم به طور قطعی باید اثبات بشه.

 5. شناسنامه من گم شده و هنوز المثنی صادر نشده گفتن چند ماهی طول میکشه تو این مدت هیچ جوری نمیتونم طلاق بگیرم؟

 6. سلام خانم من خونه رو ترک کرده حدودا 8 ماهه و هیچ دلیلی هم نداره میگه دلم میخواد. اگر از طرف خودم طلاق بگیرم مهریه بهش تعلق میگیره؟

  1. درود
   اگر نشوز ایشون ثابت بشه شرایط حقوق مالی متفاوت هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)