مهریه در طلاق رجعی

مهریه در طلاق رجعی

قانون برای ازدواج زن و مرد و تشکیل زندگی مشترک توسط آن‌ها شرط و شروط‌های خاصی را در نظر گرفته است. این قوانین در زمان طلاق و جدایی هم پابرجا هستند؛ و زوجین باید برای پرداخت مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و… طبق قوانینی که تنظیم شده‌اند عمل کنند.

اگر طلاق بائن مطرح باشد و مرد و زن برای همیشه از یکدیگر جدا شوند، مرد باید مهریه همسرش را به طور کامل برای جدایی بپردازد؛ اما شرایط مهریه در طلاق رجعی متفاوت است. در این مطلب از موسسه حقوقی دادنیک نکاتی که برای که برای دریافت مهریه در طلاق رجعی باید بدانید را ارائه کرده است. اگر نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر در این رابطه دارید، از طریق واتساپ با وکلای حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

طلاق رجعی چیست؟

طلاق رجعی به طلاقی گفته می‌شود که مرد در طول مدت زمان عده امکان رجوع به همسرش را دارد؛ و برای رجوع در این دوران نیازی به جاری شدن مجدد صیغه عقد نیست. بلکه زوجین تا یک ماه پس از شروع مجدد زندگی مشترک باید این موضوع را به دادگاه اطلاع دهند، تا پرونده‌ای که برای طلاق دارند مختومه اعلام شود.

طلاق رجعی نمونه‌های مختلفی دارد؛ و رایج‌ترین نوع آن طلاق از طرف مرد و طلاق توافقی است. در واقع اگر زوجین برای جدایی با هم به توافق رسیده باشند، طلاق آن‌ها از نوع رجعی است و مرد می‌تواند در طول سه ماه عده پس از طلاق مجدداً به همسرش رجوع کند. همچنین اگر مرد همسرش را طلاق دارد، امکان رجوع از طلاق و برگشتن به زندگی مشترک را در طول بازه زمانی مشخص شده دارد.

طلاق رجعی چیست؟

مطالبه مهریه در طلاق رجعی

مهریه حق زن است و مرد بعد از جاری شدن صیغه عقد موظف است آن را به همسرش بپردازد. در طلاق از طرف مرد زوج موظف است که مهریه را به طور کامل پرداخت کند. اگر مهریه زن عندالمطالبه باشد، مبلغ آن به روز محاسبه می‌شود و زوج باید عددی که توسط دادگاه برای مهریه تعیین شده را به همسرش پرداخت کند؛ اما در شرایطی که مهریه عندالستطاعه باشد، با توجه به تمکن مالی مرد، رقم مهریه‌ای که باید زوج بپردازد تعیین می‌شود.

در طلاق خلع و مبارات نیز امکان مطالبه مهریه وجود دارد؛ اما پس از مطالبه مهریه و مال بخشیده شده توسط زن برای طلاق، مرد نیز می‌تواند برای شروع مجدد زندگی زناشویی با همسرش رجوع کند و طلاق از نوع رجعی خواهد بود.

در دوران عده اگر مرد به همسرش تمایل قلبی یا لفظی داشته باشد؛ و این تمایل را نشان دهد، طلاق از نوع رجعی محسوب می‌شود.

مطالبه نفقه و اجرت‌المثل در طلاق رجعی

اگر طلاق در دوران عقد رخ دهد و زن  و مرد زندگی زناشویی خودشان را شروع کرده باشند؛ مرد باید نفقه و اجرت‌المثل زن را نیز به روز پرداخت کند تا بتواند از همسرش جدا شود.

بخشیدن مهریه در طلاق رجعی

افرادی که برای طلاق به توافق می‌رسند، وضعیت بخشیدن مهریه یا دریافت آن را نیز مشخص می‌کنند. اگر زوجین در طلاق توافقی برای دریافت کل مهریه یا بخشی از آن توافق کرده باشند، دادگاه طبق سازش انجام شده رأی نهایی را صادر می‌کند.

همچنین ممکن است زن در ازای حضانت فرزندان و… کل مهریه‌اش را به همسرش بخشیده باشد، در این شرایط طلاق سریع‌تر انجام می‌شود؛ زیرا زوجین برای تمام حق و حقوقی که دارند توافق کرده‌اند و پیچیدگی‌های پرونده‌های طلاق یک طرفه مطرح نمی‌شود.

مهریه در دوران عقد

در صورتی که زوج و زوجه در دوران عقد دچار مشکل شده و تصمیم به جدایی گرفته باشند، اگر طلاق در باکرگی زن انجام شود میزان مهریه‌ای که باید زوج بپردازد نصف مهریه کامل زوجه است. البته در طلاق توافقی از انواع طلاق در دوران عقد امکان دارد که زوجین برای بخشش مهریه به توافق برسند، تا پرونده طلاق سریع‌تر به نتیجه برسد.

مهریه در دوراع عقد

دریافت مهریه با کمک وکیل طلاق

معمولاً پرونده‌های طلاق رجعی از نوع طلاق یک طرفه مرد یا طلاق توافقی هستند. اگر طلاق یک طرفه مرد مطرح شده باشد، زوج موظف است کلیه حقوق مالی همسرش را بپردازد، سپس برای جدایی اقدام کند؛ اما ممکن است آقایان به خاطر اجتناب از پرداخت مهریه، نفقه و… یا نداشتن تمکن مالی کافی از پرداخت حق و حقوق زن اجتناب کنند.

برای اینکه بتوانید میزان مهریه در طلاق رجعی را مشخص کرده و روند پرداخت یا بخشش مهریه را تعیین کنید؛ لازم است که از وکیل طلاق که در این حوزه تخصص دارد کمک بگیرید. وکلای موسسه حقوقی دادنیک تاکنون پرونده‌های زیادی را در زمینه مطالبه مهریه و طلاق به نتیجه رسانده‌اند؛ و به موکلینی که در این مسیر هستند کمک می‌کنند تا با کاهش پیچیدگی پرونده طلاق سریع‌تر به نتیجه دلخواهشان برسند.

سؤالات متداول

طلاق رجعی به درخواست چه کسی است؟

طلاق رجعی به درخواست مرد است؛ و زوج می‌تواند در زمان عده به همسرش رجوع کند.

پرداخت مهریه در طلاق رجعی چگونه است؟

با توجه به مطرح شدن طلاق از طرف مرد، زوج موظف است که کلیه مهریه زوجه را به طور کامل بپردازد.

آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می‌شود؟

پس از پایان مدت زمان عده، اگر مرد به همسرش رجوع نکند طلاق در شناسنامه زوجین ثبت می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (2 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

نفقه فرزندان بالای 18 سال
نفقه فرزندان بالای 18 سال
آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود؟
آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود؟
طلاق خلع چه مدت طول میکشد؟
طلاق خلع چه مدت طول می‌کشد؟
برای طلاق توافقی به کجا باید مراجعه کرد؟
برای طلاق توافقی به کجا باید مراجعه کرد

3 پاسخ

  1. سلام اگر در دوران عقد در خانه مشترک زندگی کرده باشیم ولی نفقه پرداخت نشده باشه با طلاق رجعی باید نفقه دوران زندگی و عده طلاق باهم باشه؟

    1. درود
      خیر ملزم به پرداخت نفقه گذشته نیستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

خانم شادمهری

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)