معاینه پزشک قانونی برای طلاق

معاینه پزشکی قانونی برای طلاق

یکی از مراحل الزامی و اجباری در طلاق معاینه پزشک قانونی برای طلاق است. زنان برای گرفتن گواهی عدم بارداری یا گواهی بکارت موظف به انجام معاینه در پزشکی قانونی هستند. طبق قوانینی که در دادگاه‌ها وجود دارد، طلاق گرفتن بدون اخذ گواهی از پزشک قانونی امکان پذیر نیست. به عبارت دیگر ارائه این گواهی در صدور حکم دادگاه و همچنین ثبت طلاق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با علت مراجعه زنان به پزشک قانونی برای دریافت گواهی مطالبی را برایتان عنوان کنیم. همچنین نکاتی را در رابطه با هزینه این آزمایش برای شما ارائه دهیم. از این رو در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این مسئله می‌توانید تا انتها این مقاله با وبسایت دادنیک همراه شوید.

لزوم آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق 

مرد و زن برای طلاق گرفتن باید اقداماتی را تحت عنوان مقدمات انجام دهند تا دادگاه بتواند حکم طلاق را برای آنها صادر کند. یکی از این اقدامات انجام آزمایش‌های پزشک قانونی و یا به عبارت دیگر معاینه پزشک قانونی است که برای طلاق در نظر گرفته می‌شود. این آزمایش معمولاً از طرف خانم‌ها انجام می‌پذیرد. معاینه پزشک قانونی برای تشخیص بارداری، دوشیزه بودن یا نبودن و مسائلی از این قبیل است.

البته لازم است عنوان کنیم معاینه پزشک قانونی برای طلاق دلایل متعددی دارد. همچنین در برخی موارد ممکن است برای مردان نیز انجام شود. به عنوان مثال هنگامی که زن ادعا کند شوهرش دچار جنون شده است و یا به بیماری‌های روانی مبتلا است، مرد نیز باید برای معاینه پزشک قانونی اقدام کند. در واقع زن در چنین شرایطی می‌تواند از طریق مدارک پزشکی قانونی برای اثبات این قضیه استفاده کرده و طلاق بگیرد.

یا به عنوان مثال دیگر در صورتی که مرد عیب و نقصی داشته باشد (مانند عقیم بودن) و این قضیه در معاینه پزشک قانونی برای طلاق اثبات شود، زن می‌تواند با گواهی صادر شده از شوهر خود طلاق بگیرد.

در نظر داشته باشید که معاینه پزشک قانونی برای طلاق لازم و اجباری در نظر گرفته می‌شود. از این رو مردان و زنان برای انواع طلاق موظف به دریافت گواهی پزشکی قانونی هستند.

لزوم آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق 

علت مراجعه زنان به پزشکی قانونی برای طلاق 

یکی از ساده ‌ترین و ابتدایی‌ترین دلایل مراجعه زنان به پزشک قانونی دریافت گواهی عدم بارداری است. این گواهی یکی از مهم‌ترین مدارک در زمینه صدور حکم طلاق در دادگاه شناخته می‌شود. لازم است بدانید در صورت عدم این گواهی طلاق امکان پذیر نیست. البته لازم است عنوان کنیم در صورتی که زن باردار باشد، مانعی در طلاق ایجاد خواهد شد.

این موضوع صرفاً برای زنانی است که در دوران بارداری هستند. زیرا در چنین شرایطی تکلیف فرزندان اعم از حضانت و نفقه آنها نیز باید در حکم دادگاه مشخص گردد. به این خاطر است که ارائه گواهی بارداری از سوی پزشکی قانونی لازم و ضروری است.

یکی دیگر از علت‌های مراجعه زنان به پزشک قانونی در خصوص معاینه پزشک قانونی برای طلاق، ارائه مدرکی جهت باکره یا دوشیزه بودن زن است. لازم به ذکر است که گواهی بکارت نیز برای صدور حکم دادگاه الزامی است. زیرا تشخیص بکارت یا عدم بکارت در حکم دادگاه تأثیرگذار است.

به عنوان مثال در صورتی که زن باکره باشد، حکم طلاق غیر مدخوله صادر خواهد شد. در چنین شرایطی زن می‌تواند پس از طلاق نام همسر قبلی خود را از شناسنامه‌ اش حذف کند. 

علت مراجعه زنان به پزشکی قانونی برای طلاق 

چرا معاینه زنان در پزشک قانونی برای طلاق الزامی است؟ 

اخذ گواهی پزشک قانونی پس از بررسی و انجام معاینات در حکم دادگاه تأثیرات متفاوتی اعمال خواهد کرد. به همین دلیل است که معاینه زنان در پزشکی قانونی به عنوان یک اقدام اجباری و الزامی در نظر گرفته می‌شود.

جواب معاینات هر چه باشد تأثیرات متفاوتی را در حکم دادگاه اعمال خواهد کرد. امروزه معاینه پزشک قانونی برای طلاق از جمله ابتدایی‌ترین و اصلی ‌ترین اقدامات اولیه برای طلاق زوجین شناخته می‌شود.

امکان طلاق بدون آزمایش پزشکی قانونی 

به طور کلی در صورتی که به هنگام طلاق زن مدعی دوشیزه بودن شود و حتی مرد نیز موافق این موضوع باشد، باز هم ارائه گواهی بکارت در دادگاه الزامی است. در غیر این صورت حکم طلاق صادر نشده و حقوق زن مشخص نمی‌شود.

زیرا در صورتی که زوجین قصد طلاق قبل از نزدیکی را داشته باشند، مهریه زن نصف مبلغ مشخص شده را شامل می‌شود. از طرف دیگر در صورتی که زوجین رابطه زناشویی برقرار کرده باشند، زن موظف به ارائه گواهی عدم بارداری نیز خواهد بود.

بنابراین امکان طلاق بدون معاینه پزشکی قانونی برای طلاق به هیچ عنوان امکان‌ پذیر نخواهد بود. همچنین بدون ارائه مدارک و جواب معاینات پزشکی قانونی به هیچ عنوان حکم دادگاه مبنی بر طلاق صادر نخواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله مهریه دختر باکره را در بلاگ دادنیک مطالعه کنید.

امکان طلاق بدون آزمایش پزشکی قانونی 

آیا در طلاق توافقی نیاز به انجام معاینات پزشکی قانونی است؟

سؤال این است که آیا در طلاق توافقی نیز مراجعه به پزشک قانونی و انجام معاینات الزامی است؟ در چنین شرایطی ارائه گواهی عدم بارداری زن جزو موارد الزامی لحاظ می‌شود. اما در شرایطی که زوجین هر دو در دادگاه اعتراف کنند که زن باردار است، دیگر نیازی به انجام آزمایش‌های مربوط به بارداری نخواهد بود.

 از طرف دیگر در صورتی که زن یائسه باشد، یا به عبارت دیگر از سن بارداری عبور کرده باشد؛ دریافت گواهی عدم بارداری جزو ملزومات نخواهد بود. همچنین در صورتی که پزشک قانونی دوشیزه بودن زوجه را گواهی دهد؛ طبیعتاً دریافت گواهی عدم بارداری از ملزومات نخواهد بود.

هزینه آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق

به طور کلی هزینه‌های مرتبط با معاینه پزشک قانونی برای طلاق بر اساس تعرفه خدمات درمانی اعلام می‌شود. همچنین دارای نرخ مشخص و تعیین شده از طرف وزارت بهداشت است. این نرخ مشخص و تعیین شده ممکن است هر سال تغییراتی داشته باشد.

به عنوان مثال تعرفه گذاری سازمان پزشکی قانونی در سال ۱۳۹۹، هزینه معاینه پزشکی قانونی برای طلاق را برای هر شخص ۷۵ هزار تومان در نظر گرفته بود. اما این هزینه در سال‌های اخیر و در سال ۱۴۰۱ تقریباً تا ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است. 

هزینه آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با دلایل و الزامات معاینه پزشکی قانونی برای طلاق مطالب و نکات مهم و مفیدی را برایتان عنوان کنیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن پاسخ پرسش‌های خود پیرامون مسائل طلاق و اقدامات مرتبط با آن، به وبسایت دادنیک مراجعه فرمایید.

موسسه حقوقی دادنیک شامل وکلای حقوقی فعال، ماهر و درجه یک است که می‌توانند شما را در زمینه‌های مختلف حقوقی راهنمایی کنند.

سؤالات متداول

هزینه معاینه پزشک قانونی برای طلاق چقدر است؟

هزینه‌های مرتبط با انجام این معاینات به طور سالانه متغیر خواهد بود و در سال ۱۴۰۱ به طور تقریبی صد هزار تومان برای هر نفر محاسبه می‌شود.

آیا طلاق توافقی نیاز به معاینه پزشکی قانونی دارد؟

معاینه پزشکی قانونی برای طلاق اجباری و الزامی شناخته می‌شود. این معاینه حتی برای طلاق توافقی نیز ضروری است. از این رو می‌توان بیان کرد طلاق توافقی نیز به معاینه پزشکی قانونی نیاز دارد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (9 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور
وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور
انواع طلاق بائن
انواع طلاق بائن
طلاق زن حامله
طلاق زن باردار
مدت زمان طلاق غیابی
طلاق غیابی چقدر طول می کشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)