مراحل طلاق توافقی در دوران عقد چگونه است؟

طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق توافقی به طلاقی گفته می‌شود که زوجین رضایت کامل بر سر آن دارند و پیرامون مسائل مهمی از جمله نفقه، مهریه، حضانت فرزندان و موارد دیگر به تفاهم رسیده و سپس از یکدیگر جدا می‌شوند. برخی مواقع زوجین قبل از زندگی زیر یک سقف و در دوران عقد قصد طلاق توافقی دارند.

مراحل طلاق توافقی در دوران عقد تفاوتی با مراحل طلاق توافقی ندارد. بعد از تنظیم دادخواست و نوشتن توافقنامه زوجین باید در جلسات مشاوره شرکت کنند. معمولا جلسات مشاوره طولانی بوده و طلاق توافقی در دوران عقد بین ۶ الی ۹ ماه طول می‌کشد.

در صورتی که زندگی مشترک برای شما دشوار است و قصد طلاق توافقی در دوران عقد دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از وکیل طلاق توافقی مشورت بگیرید. همچنین اگر وکیل متخصص دادنیک پرونده شما را برعهده داشته باشد، طلاق توافقی در مدت بسیار کوتاه‌تری و بدون نیاز به حضور شما در هیچ مرحله‌ای انجام می‌شود. شما می‌توانید با مشاوران حقوقی دادنیک در این باره در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره رایگان

طلاق توافقی چیست؟

در طلاق توافقی طرفین بر سر کلیه مسائل از جمله تعهدات و تکالیف به نتیجه می‌رسند و آن را در دادگاه اعلام می‌کنند. در نهایت دادگاه با ارائه گواهی عدم امکان سازش، حکم به جدایی زوجین را ابلاغ خواهد کرد.

وجود وکیل در پروسه طلاق توافقی، یکی از راه‌هایی است که طرفین بدون برخورد با مشکلات قضایی و طولانی‌تر شدن روند آن، می‌توانند کار خود را به سرانجام برسانند. منظور از طلاق توافقی همان خلع و مبارات است که در قانون مدنی و بین نظریه‌ فقهای اسلام به آن اشاره شده است.

به لحاظ حقوقی شرایط طلاق توافقی در متن ماده ۲۵ قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ با این شرح آمده است که:

درصورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می‌توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتداء در مراکز مذکور مطرح کنند. در صورت عدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهائی به دادگاه منعکس می‌کند.

طلاق در دوران عقد چگونه است؟

همانطور که گفته شد، یکی از قوانین طلاق توافقی در زمان عقد و چه بعد از آن، داشتن رضایت هر دو طرف نسبت به این عمل است و آن‌ها باید بر سر مسائل مهم مالی و غیر مالی به تفاهم برسند تا در نهایت دادگاه حکم عدم امکان سازش زوجین را صادر کند.

مهریه از مهم‌ترین ارکان این طلاق در دوران عقد است که باید مسائل راجع به آن از سوی مرد و زن مورد بررسی قرار بگیرد. به عنوان مثال، زوجه می‌تواند کل مهریه خودش را ببخشد یا آنکه بخشی از آن را بخشیده و بخش دیگرش را از سوی زوج دریافت کند.

چنانچه زن باکره باشد و پیش از اولین نزدیکی از همسر خود طلاق بگیرد، مستحق دریافت نصف مهریه است و در صورتی که باکرگی او از بین برود، مهریه به صورت کامل پرداخت خواهد شد. به هر حال توافق بر سر نوع و نحوه پرداخت آن از مهم‌ترین موضوعات طلاق توافقی است. برای آشنایی بیش‌تر پیشنهاد می‌کنیم مقاله مهریه دختر باکره را مطالعه کنید.

مراحل طلاق توافقی در دوران عقد

داشتن وکیل طلاق توافقی می‌تواند کار را برای طرفین راحت‌تر کند و در صورتیکه نخواهید از وکیل استفاده کنند، باید از مراحل طلاق توافقی در دوران عقد آگاه باشند که به ترتیب زیر است:

  1. تنظیم دادخواست طلاق توافقی با کمک وکیل
  2. ارجاع به مرکز مشاوره خانواده بهزیستی و غربالگری جهت حضور در جلسات متعدد مشاوره
  3. تنظیم توافقنامه طلاق توافقی و تعیین شرایطی که پیرامون آن بین طرفین توافق شده است
  4. ارجاع زوجه به پزشکی قانونی جهت دریافت گواهی بکارت
  5. ارجاع پرونده به دادگاه جهت بررسی پرونده طلاق
  6. صدور حکم طلاق توسط دادگاه
  7. اسقاط حق تجدیدنظر و فرجام‌خواهی
  8. اسقاط حق رجوع به ما بذل
  9. مراجعه به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق جهت جاری کردن صیغه طلاق

مهریه در طلاق توافقی در دوران عقد

مهریه مهم‌ترین رکن زوجین برای طلاق در دروان عقد است که باید از شرایط طلاق توافقی آگاه باشند. به هر حال برای به وقوع پیوستن عقد، مهریه‌ای تعیین شده است که باید با حصول شرایطی به زوجه پرداخت شود. از آنجایی که طلاق توافقی یک طلاق یک طرفه از سوی مرد یا زن نیست، بنابراین آن‌ها می‌توانند در خصوص میزان مهریه با یکدیگر به تفاهم برسند.

نکته قابل توجه در آنجایی وجود دارد که اگر زوجه باکره بوده و قبل از طلاق تمام مهریه خودش را دریافت کرده باشد، در هنگام طلاق توافقی و اثبات داشتن بکارت سالم، باید نصف مهریه را عیناً یا معادل قیمت آن به همسر خود بازگرداند.

جمع بندی

مراحل طلاق توافقی در دوران عقد مدّت زمان قابل توجه‌ای طول خواهد کشید که در صورت داشتن وکیل طلاق توافقی دادنیک، این زمان بسیار کوتاه‌تر خواهد شد. همچنین شما می‌توانید در این باره مقاله هزینه طلاق در دوران عقد را نیز مطالعه کنید.

بنابراین پیشنهاد می‌شود که مراحل طلاق توافقی در دوران عقد را به یک وکیل مجرب سپارده تا با مشکلی در روند امور قضایی روبه‌رو نشوید. در صورتی که به وکیل طلاق نیاز دارید می‌توانید با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

آیا مهریه در دوران عقد به خانم تعلق می‌گیرد؟

بله، مهریه در هر صورت به خانم تعلق میگیرد. البته در صورتی که خانم باکره باشند نصف مهریه به ایشان تعلق میگیرد.

شرایط طلاق توافقی در دوران عقد چیست؟

اولین شرط طلاق توافقی در دوران عقد، توافق آقا و خانم بر سر مسائل مشترک مانند نفقه، مهریه و… است.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

۵/۵ - (۷ امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)