قانون جدید طلاق از طرف زن

قانون جدید طلاق از طرف زن

طلاق در لغت به معنای جدایی و رهاکردن است. زوجین با این امید ازدواج می‌کنند که طی زندگی مشترک خود به آرامش بیشتری دست یابند، ولی در برخی مواقع شرایط طبق خواسته و پیش‌بینی زوجین نخواهد بود. در این هنگام طلاق تنها راه‌حل پیش‌روی آنها است.

در برخی موارد نیز خانم برای طلاق پیش‌قدم می‌شود. از آنجایی که طلاق از طرف زن پیچیدگی‌های زیادی دارد، بهتر است خانم قبل از اقدام برای جدایی خود، با قانون جدید طلاق از طرف زن آشنایی پیدا کند.

قانون طلاق از طرف زن

طلاق به طور معمول حق مسلم آقا است و او می‌تواند در هر زمان و مکانی برای جدایی از همسر خود اقدام کند. ولی اگر زن بخواهد از همسرش جدا شود باید قوانین و پیچیدگی‌های زیادی را پشت سر بگذارد. یکی از اصلی‌ترین قوانین مربوط به طلاق به درخواست زن، ارائه دلایل محکمه‌پسند به دادگاه است.

اگر خانم قصد دارد از همسرش جدا شود باید دلیل مشخص و قابل قبولی را با ارائه اسناد و مدارک لازم برای دادگاه فراهم کند. در غیر این صورت زن نمی‌تواند بدون توافق همسرش اقدام به جدایی کند. در صورتی که مرد به طلاق راضی نباشد و زن دلیل محکمه‌پسندی ارائه ندهد، جدایی تا حدی غیرممکن می‌شود.

خانم باید براساس یکی از شروط 12 گانه ازدواج ثابت کند که همسرش مرد مناسبی برای زندگی مشترک نیست و ادامه این زندگی زناشویی برای او قابل تحمل نخواهد بود. در چنین شرایطی دادگاه تحقیق و بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و در صورت صحت گفته‌های خانم، حکم طلاق صادر می‌شود.

در چه شرایطی خانم می‌تواند برای طلاق اقدام کند؟

اگر آقا یکی از شروط 12 گانه ازدواج را رعایت نکند و خانم با اسناد و مدارک لازم این کم‌کاری آقا را به دادگاه ثابت کند، حکم طلاق به نفع زن صادر و اجرا می‌شود. در ادامه این شروط 12 گانه ازدواج را به طور خلاصه نام می‌بریم:

 •       عدم پرداخت نفقه
 •       دلایل عسر و حرج ( زمانی که زندگی خانم با مشقت و سختی روبه‌رو باشد)
 •       غیبت مرد به مدت 5 سال متوالی یا مفقودالاثر بودن آقا
 •       سو رفتار آقا
 •       حبس مرد به مدت 5 سال یا بیشتر
 •       داشتن شغلی که حیثیت و آبروی خانوادگی زن را به خطر بیندازد
 •       اعتیاد داشتن به هر نوع مواد مخدر
 •       عقیم بودن آقا
 •       ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج
 •       جنون زوج
 •       ازدواج مجدد آقا بدون اجازه خانم
 •       محکوم شدن آقا به ارتکاب جرم

وکیل در طلاق از طرف زن 

با توجه به اینکه برای طلاق از طرف خانم دشواری‌ها و پیچیدگی‌های زیادی در نظر گرفته شده است، بهتر است خانم به هنگام ثبت درخواست طلاق خود و ارائه اسناد و مدارک لازم از حضور یک وکیل مجرب و حرفه‌ای استفاده کند.

از آنجایی که خانم باید دلایل محکمه‌پسندی به دادگاه ارائه دهد، اگر وکیل به قانون جدید طلاق از طرف زن آشنا باشد، این روند سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود. بنابراین با انتخاب یک وکیل حرفه‌ای می‌توانید به روند پرونده طلاق خود سرعت دهید و خیلی زود به نتیجه دلخواه دست یابید.

وکیل در طلاق از طرف زن 
قانون جدید طلاق از طرف زن

برای آشنایی بیش تر پیشنهاد می‌کنیم مقاله طلاق از طرف زن چقدر طول می‌کشد را مطالعه کنید. در ضمن حضور وکیل قوی و مطلع در پیش بردن روند طلاق از طرف خانم نیز تاثیرگذار است زیرا وکلا به طور معمول روابط خوبی با افراد حاضر در دادگاه خواهند داشت.

اگر برای انتخاب وکیلی که با قانون جدید طلاق از طرف زن آشنا باشد نیاز به کمک و راهنمایی دارید، می‌توانید با کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک مشورت کنید. این متخصصان حرفه‌ای به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

قانون جدید طلاق از طرف زن در خارج از کشور

در حال حاضر و با توسعه تکنولوژی، زنانی که در خارج از  کشور زندگی می‌کنند به هنگام جدایی لازم نیست به کشور ایران برگردند. ولی از آنجایی که طلاق از طرف خانم باید براساس قوانین کشور ایران انجام شود، بهتر است خانم به وکیل در ایران برای رسیدگی به امور جدایی خود وکالت دهد.

برای پیش بردن امور با کمک وکیل، تنها کافی است به فردی در کشور ایران وکالت دهد. به منظور صدور این وکالتنامه نیز باید از طریق سامانه میخک دست به کار شود. وزارت امور خارجه برای تسهیل و تسریع مسائل حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور این سامانه الکترونیکی را راه‌اندازی کرده است.

خانم با تکمیل ثبت‌نام خود در این سامانه، ارائه مدارک هویتی خود، باید نوع خدمت را صدور وکالتنامه انتخاب کند. سپس اطلاعات مربوط به وکیل منتخب خود را در اختیار سامانه می‌گذارد. در ادامه و بعد از صدور وکالتنامه، وکیل طلاق ایرانی خانم به عنوان نماینده رسمی او در مراحل جدایی حضور دارد. در جلسات دادگاه حاضر می‌شود و با ارائه اسناد کافی رای طلاق را به نفع خانم دریافت می‌کند. در نهایت این حکم را از طریق اداره پست برای خانم می‌فرستد.

مدارک لازم برای طلاق از طرف زن

مدارک لازم برای طلاق از طرف زن شامل موارد زیر است:

 • سند ازدواج
 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • در صورتی که مدرک یا توافقنامه ای وجود دارد که در روند پرونده تاثیرگذار باشد. (مانند حق حضانت فرزندان)

مراحل طلاق از طرف زن در قانون جدید

اگر ادامه زندگی مشترک برای خانم غیر قابل تحمل باشد و او برای جدایی دست به کار شود، باید طبق قانون جدید از طرف زن، اسناد و مدارک کافی برای مقصر بودن مرد به دادگاه ارائه دهد. به عبارت دیگر خانم باید با ارائه اسناد و مدارک ضروری به دادگاه ثابت کند که ادامه زندگی زناشویی برای او غیر ممکن است.

همچنین اگر طی این زندگی  مشترک حیثیت و جان خانم در معرض خطر قرار گیرد، خانم باید برای درخواست طلاق خود دست به کار شود. در ادامه با تکمیل روند طلاق از طرف زن و ارائه اسناد و مدارک ضروری، دادگاه وارد عمل می‌شود. در نهایت اگر دادگاه نیز به صحت ادعای خانم پی ببرد، رای طلاق به نفع خانم صادر می‌شود.در نظر داشته باشید اگر خانم وکیلی را برای طلاق خود انتخاب کند، بدون‌شک راحت‌تر به حق و حقوق خود دست می‌یابد.

در ضمن نیاز نیست در جلسات دادگاه حاضر شود، زیرا وکیل اسناد و مدارک لازم را به دادگاه ارائه می‌دهد و حکم نهایی را به نفع خانم دریافت می‌کند.ناگفته نماند شرایط، مراحل، و مدارک لازم برای ثبت درخواست طلاق از طرف زن با سایر انواع طلاق‌ها همانند طلاق از طرف مرد یا طلاق توافقی متفاوت است. بدین‌ترتیب بهتر است برای ثبت این نوع طلاق، از وکیلی کمک بگیرید که با قانون جدید طلاق از طرف زن به طور کامل آشنا باشد و روند پرونده را خیلی سریع پیش برد.

سوالات متداول

طلاق از طرف زن چقدر طول می‌کشد؟

به طور مشخص نمی‌توان زمان دقیقی برای درخواست طلاق از طرف زن در نظر گرفت اما با داشتن وکیل طلاق حرفه‌ای این روند سریع‌تر انجام خواهد شد.

عسر و حرج در طلاق از طرف زن یعنی چه؟

در مواقعی که وضعیتی در زندگی پیش بیاید که ادامه زندگی برای زن غیر قابل تحمل بوده باشد، عسر و حرج در طلاق از طرف زن پیش آمده است.

با بخشیدن مهریه زن می‌تواند به راحتی طلاق بگیرد؟

اگر شرط مرد برای طلاق، بخشش مهریه از طرف زن باشد بله زوجه می‌تواند با بخشیدن مهریه طلاق بگیرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.6/5 - (8 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

شخصی درحال دادن مهریه در طلاق
ریز و درشت مهریه در طلاق خلع
دلایل طلاق
مهم ترین دلایل طلاق
انواع طلاق
آشنایی با انواع طلاق و بهترین روش طلاق
دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد
دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد

24 پاسخ

 1. سلام ببخشید من یک خانم 34ساله هستم شوهرم بهم نفقه نمیده از دست بحث کردن ازش خسته شدم من میخام طلاق بگیرم دیگه حاظر به زندگی نیستم ولی ولم نمیکنه من نمیخام باهش باشم لطفا کمکم کنین

  1. درود
   در صورتی که نفقه پرداخت نمی کنند می توانید برای طلاق یک طرفه اقدام کنید.
   لطفا با مشاوران ما در ارتباط باشید تا مراحل را به شما توضیح دهند.

 2. ثابت کردن این مواردی که توی قانون جدید طلاق از طرف خانم اومده راحته یا باید شاهدو مدرک بیاریم/

  1. درود
   باید دلایل برای قاضی پرونده محرز باشند.

 3. سلام من سه سال خانه اقام قهرهستم شوهرم حتی یباردنبال نیومدم فقطراطریق دادگاه اومدبخاطرنفعه راضی نمیشه طلاقم بده میگه تااخرعمرهمینجوری میمونی توخداکمکم کنیدچکارکنم تاازش جدابشم

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 4. سلام وقت بخیر
  خانوم ۲۱ساله داخل خانواده بزرگ شدم ک پر از عشق و محبت همیشه الگوم پدرر و مادرم بود بر عکس شوهرم هیچ عشق تو خانوداشون نبود همسرم ۲۹
  تقریبا سه ساله ازدواج کردم از زندگیم اصلا راضی نیستم
  اینقد داخل زندگی تنش داشتم و دارم مریض شدم معدم رماتیسم منی ک تا قبل ازدواج پام ب دکتر بیمارستان نکشید دیگ دکتر مجبور شده برام قرص آرامش بخش بنویسه همسرم از اون افرادی ک مرد سالاری و عقیده اینکه زن هیچ جایگاهی نداره زن فقط جاش تو آشپز خونه و محبت براش معنی نداره اگر کسی ب زنش محبت کنه زن ذلیله هم از خودش هم از خانوداش تحت فشارم اصلا ارزش براش ندارم دکتر گفته استرس اضطراب اصلا برام خوب نیس ولی نمیشه همش منو مقایسه می‌کنه ب زنای دیگ دایم مسخره می‌کنه اعتماد ب نفسم رو داغون کرده با همه چیش ساختم آدم پر توقعی نبودم غرورمو له می‌کنه دایم از خانوادم ایراد میگیره در صورتی ک خانوادم مثل پسر خودشون رفتار میکنند باهاش چندین بار رفتم بهترین مشاوره ازش خواستم بیاد ولی مسخره می‌کنه میگه مگه من دیونم تنهایی رفتم گفتن ک جدا شو ولی ساختم ولی دیگ دارم داغون میشم ۲۱سالمه ولی مث آدمای ۵۰سالم از تموم مردا متنفر شدمه از اون دختر پر هیجان و شاد هیچی ازم نمونده تو این اوضاع خودشو خانوداش پا فشاری میکنن برا بچه
  من نمیتونم بچه بیارم تو این زندگی ک رو هواست اون بچه چ گناهی داره

  1. سلام، وقت بخیر
   بابت اتفاقات تلخ و ناگوار زندگی شما متاسفیم 🙁
   در صورتی که به مشاوره یا راهنمایی نیاز داشتید می توانید با مشوارن حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

 5. سلام وقت به خیر
  من پنج ساله خارج از کشورم و یک وکیل گرفتم اما اصلا اونطور که باید طلاقم پیگیری نکرد
  من چجوری میتونم با وکلای دادنیک مرتبط بشم؟

  1. سلام، وقت شما بخیر
   لطفا با مشاوران حقوقی در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 6. من خارج از ایران زندگی میکنم و خیلی خوبه این قانون هست چون اصلا شرایط رفتن به ایران ندارم و قصد جدایی از همسرمم دارم یعنی الان من با گرفتن یک وکیل میتونم روند طلاقم پیگیری کنم، درسته؟

  1. سلام، وقت شما بخیر
   بله در صورتی که به دادنیک وکالت دهید بدون احتیاج به حضور شما ظرف مدت کوتاهی تمام مراحل طلاق توسط وکیل متخصص انجام می شود.

 7. سلام خانمی 47ساله هستم همسرم معتاد به الکل وخانم بازی یک بار به خاطر کشف الکل زندانی شده الان من برای گرفتن طلاق راحت چکار کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   اصولا طلاق از طرف خانم زمان بر و سخت هست به همین دلیل پیشنهاد می کنیم حتما وکیل طلاق از طرف زن داشته باشید.
   همچنین در صورتی که حق طلاق ندارید باید یکی از شرایط عسر و حرج پیش آمده باشد. برای راهنمایی بیشتر با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

 8. شوهر من توانایی پرداخت نفقه من و بچمو ندارم یعنی با این قانون جدید طلاق از طرف زن میتونم برم دادخواست بدم؟؟؟؟؟؟؟

 9. سلام وقت بخیر
  بنده چند ماه ازدواج کردم همسرم بعد از ازدواج مون به دلیل انتقام گرفتن از خانوادم
  ازدواج مجدد داشتن وحالا باهم زندگی میکنن من درخواست طلاق دادم اون طلاق
  نمیده میگه باید مهریه تو ببخشی من چجوری میتونم هم مهریه مو بگیرم وهم طلاق

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که ازدواج مجدد ایشان بدون رضایت شما بوده باشد شما می‌توانید برای طلاق یک طرفه اقدام کنید.
   مهریه نیز به شما تعلق میگیرد.
   به دلیل سخت بودن شرایط طلاق از طرف زن پیشنهاد می‌کنیم حتما وکیل متخصص داشته باشید. برای این منظور می‌توانید با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

  1. سلام، وقت شما بخیر
   در صورتی که سابقه کمپ داشته باشند می‌توانید اثبات کنید.

 10. سلام من خانمم درخواست طلاق داده که درصورت گرفتن طلاق ابروریزی درمیانه که میگن برای یکی دیگه طلاق میگیره وداره خیانت میکنه لطفاکمک کنید چه جوری میتونم جلو طلاق رابگیرم.ممنون

  1. سلام، وقت شما بخیر
   شما می‌توانید درخواست تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی کنید.

 11. باسلام بنده براخواهرم میخام اقدام کنم شوهرش چندسال که کارنمیکنه دنبال کارنمیره خواهرم بنده خدابه زحمت خرج خانه ودو بچش و اجاره خانه رامنزل یک خانم سالمندکارمیکنه ماهی چهارمیلیون میگیره درمیاره شوهرش معتاد بددهن تهدیدش میکنه وسایل خونه برده فروخته دزدی کرده مثلادینام کولرواحدخودشون وهمسایهارادزدیده مانتوبراخواهرم خریده بودم دزدیه برده فروخته شیشه کشیده تراخداچه بایدبکنیم ازاین جانی رهاشودبامهریش جانش درخطراست زندگیش شده همش دعوا وفحش های خیلی رکیک(پدرشوهرش فوت کرده ارث نسبتآقابل توجهی به شوهرش میرسه)

  1. سلام، وقت شما بخیر
   اگر بتوانید اعتیاد و دزدی ایشان را در دادگاه ثابت کنید احتمالاً رای طلاق یک طرفه صادر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

خانم شادمهری

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)