قانون جدید طلاق از طرف زن

قانون جدید طلاق از طرف زن
دریافت دادنامه طلاق از دادگاه
برای مشاوره رایگان در واتساپ روی دکمه زیر کلیک کنید.

طلاق در لغت به معنای جدایی و رهاکردن است. زوجین با این امید ازدواج می‌کنند که طی زندگی مشترک خود به آرامش بیشتری دست یابند، ولی در برخی مواقع شرایط طبق خواسته و پیش‌بینی زوجین نخواهد بود. در این هنگام طلاق تنها راه‌حل پیش‌روی آنها است. در برخی موارد نیز خانم برای طلاق پیش‌قدم می‌شود. از آنجایی که طلاق از طرف زن پیچیدگی‌های زیادی دارد، بهتر است خانم قبل از اقدام برای جدایی خود، با قانون جدید طلاق از طرف زن آشنایی پیدا کند.

قانون طلاق از طرف زن

طلاق به طور معمول حق مسلم آقا است و او می‌تواند در هر زمان و مکانی برای جدایی از همسر خود اقدام کند. ولی اگر زن بخواهد از همسرش جدا شود باید قوانین و پیچیدگی‌های زیادی را پشت سر بگذارد. یکی از اصلی‌ترین قوانین مربوط به طلاق به درخواست زن، ارائه دلایل محکمه‌پسند به دادگاه است.اگر خانم قصد دارد از همسرش جدا شود باید دلیل مشخص و قابل قبولی را با ارائه اسناد و مدارک لازم برای دادگاه فراهم کند. در غیر این صورت زن نمی‌تواند بدون توافق همسرش اقدام به جدایی کند. در صورتی که مرد به طلاق راضی نباشد و زن دلیل محکمه‌پسندی ارائه ندهد، جدایی تا حدی غیرممکن می‌شود.خانم باید براساس یکی از شروط 12 گانه ازدواج ثابت کند که همسرش مرد مناسبی برای زندگی مشترک نیست و ادامه این زندگی زناشویی برای او قابل تحمل نخواهد بود. در چنین شرایطی دادگاه تحقیق و بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و در صورت صحت گفته‌های خانم، حکم طلاق صادر می‌شود.

در چه شرایطی خانم می‌تواند برای طلاق اقدام کند؟

اگر آقا یکی از شروط 12 گانه ازدواج را رعایت نکند و خانم با اسناد و مدارک لازم این کم‌کاری آقا را به دادگاه ثابت کند، حکم طلاق به نفع زن صادر و اجرا می‌شود. در ادامه این شروط 12 گانه ازدواج را به طور خلاصه نام می‌بریم:

 •       عدم پرداخت نفقه
 •       دلایل عسر و حرج ( زمانی که زندگی خانم با مشقت و سختی روبه‌رو باشد)
 •       غیبت مرد به مدت 5 سال متوالی یا مفقودالاثر بودن آقا
 •       سو رفتار آقا
 •       حبس مرد به مدت 5 سال یا بیشتر
 •       داشتن شغلی که حیثیت و آبروی خانوادگی زن را به خطر بیندازد
 •       اعتیاد داشتن به هر نوع مواد مخدر
 •       عقیم بودن آقا
 •       ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج
 •       جنون زوج
 •       ازدواج مجدد آقا بدون اجازه خانم
 •       محکوم شدن آقا به ارتکاب جرم

وکیل در طلاق از طرف زن 

با توجه به اینکه برای طلاق از طرف خانم دشواری‌ها و پیچیدگی‌های زیادی در نظر گرفته شده است، بهتر است خانم به هنگام ثبت درخواست طلاق خود و ارائه اسناد و مدارک لازم از حضور یک وکیل مجرب و حرفه‌ای استفاده کند.از آنجایی که خانم باید دلایل محکمه‌پسندی به دادگاه ارائه دهد، اگر وکیل به قانون جدید طلاق از طرف زن آشنا باشد، این روند سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود. بنابراین با انتخاب یک وکیل حرفه‌ای می‌توانید به روند پرونده طلاق خود سرعت دهید و خیلی زود به نتیجه دلخواه دست یابید. برای آشنایی بیش تر پیشنهاد می‌کنیم مقاله طلاق از طرف زن چقدر طول می‌کشد را مطالعه کنید. در ضمن حضور وکیل قوی و مطلع در پیش بردن روند طلاق از طرف خانم نیز تاثیرگذار است زیرا وکلا به طور معمول روابط خوبی با افراد حاضر در دادگاه خواهند داشت.اگر برای انتخاب وکیلی که با قانون جدید طلاق از طرف زن آشنا باشد نیاز به کمک و راهنمایی دارید، می‌توانید با کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک مشورت کنید. این متخصصان حرفه‌ای به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

قانون جدید طلاق از طرف زن
قانون جدید طلاق از طرف زن

قانون جدید طلاق از طرف زن در خارج از کشور

در حال حاضر و با توسعه تکنولوژی، زنانی که در خارج از  کشور زندگی می‌کنند به هنگام جدایی لازم نیست به کشور ایران برگردند. ولی از آنجایی که طلاق از طرف خانم باید براساس قوانین کشور ایران انجام شود، بهتر است خانم به وکیل در ایران برای رسیدگی به امور جدایی خود وکالت دهد. برای پیش بردن امور با کمک وکیل، تنها کافی است به فردی در کشور ایران وکالت دهد. به منظور صدور این وکالتنامه نیز باید از طریق سامانه میخک دست به کار شود. وزارت امور خارجه برای تسهیل و تسریع مسائل حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور این سامانه الکترونیکی را راه‌اندازی کرده است.خانم با تکمیل ثبت‌نام خود در این سامانه، ارائه مدارک هویتی خود، باید نوع خدمت را صدور وکالتنامه انتخاب کند. سپس اطلاعات مربوط به وکیل منتخب خود را در اختیار سامانه می‌گذارد. در ادامه و بعد از صدور وکالتنامه، وکیل طلاق ایرانی خانم به عنوان نماینده رسمی او در مراحل جدایی حضور دارد. در جلسات دادگاه حاضر می‌شود و با ارائه اسناد کافی رای طلاق را به نفع خانم دریافت می‌کند. در نهایت این حکم را از طریق اداره پست برای خانم می‌فرستد.

مراحل طلاق از طرف زن در قانون جدید

اگر ادامه زندگی مشترک برای خانم غیر قابل تحمل باشد و او برای جدایی دست به کار شود، باید طبق قانون جدید از طرف زن، اسناد و مدارک کافی برای مقصر بودن مرد به دادگاه ارائه دهد. به عبارت دیگر خانم باید با ارائه اسناد و مدارک ضروری به دادگاه ثابت کند که ادامه زندگی زناشویی برای او غیر ممکن است.همچنین اگر طی این زندگی  مشترک حیثیت و جان خانم در معرض خطر قرار گیرد، خانم باید برای درخواست طلاق خود دست به کار شود. در ادامه با تکمیل روند طلاق از طرف زن و ارائه اسناد و مدارک ضروری، دادگاه وارد عمل می‌شود. در نهایت اگر دادگاه نیز به صحت ادعای خانم پی ببرد، رای طلاق به نفع خانم صادر می‌شود.در نظر داشته باشید اگر خانم وکیلی را برای طلاق خود انتخاب کند، بدون‌شک راحت‌تر به حق و حقوق خود دست می‌یابد. در ضمن نیاز نیست در جلسات دادگاه حاضر شود، زیرا وکیل اسناد و مدارک لازم را به دادگاه ارائه می‌دهد و حکم نهایی را به نفع خانم دریافت می‌کند.ناگفته نماند شرایط، مراحل، و مدارک لازم برای ثبت درخواست طلاق از طرف زن با سایر انواع طلاق‌ها همانند طلاق از طرف مرد یا طلاق توافقی متفاوت است. بدین‌ترتیب بهتر است برای ثبت این نوع طلاق، از وکیلی کمک بگیرید که با قانون جدید طلاق از طرف زن به طور کامل آشنا باشد و روند پرونده را خیلی سریع پیش برد.

سوالات متداول

طلاق از طرف زن چقدر طول می‌کشد؟

به طور مشخص نمی‌توان زمان دقیقی برای درخواست طلاق از طرف زن در نظر گرفت اما با داشتن وکیل طلاق حرفه‌ای این روند سریع‌تر انجام خواهد شد.

عسر و حرج در طلاق از طرف زن یعنی چه؟

در مواقعی که وضعیتی در زندگی پیش بیاید که ادامه زندگی برای زن غیر قابل تحمل بوده باشد، عسر و حرج در طلاق از طرف زن پیش آمده است.

با بخشیدن مهریه زن می‌تواند به راحتی طلاق بگیرد؟

اگر شرط مرد برای طلاق، بخشش مهریه از طرف زن باشد بله زوجه می‌تواند با بخشیدن مهریه طلاق بگیرد.

5/5 - (3 امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

این نوشته در طلاق ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)