صدور گذرنامه سامانه میخک

صدور گذرنامه با سامانه میخک

تمام ایرانیانی که در کشورهای خارجی ساکن هستند، برای انجام کارهای حقوقی، یا هویتی خود باید طبق قوانین ایران پیش روند. اما فردی که در خارج از کشور ساکن است، چطور می‌تواند به قوانین ایران دسترسی کامل داشته باشد؟ سامانه میخک که توسط وزارت امور خارجه راه‌اندازی شده است، راه‌حل این موضوع خواهد بود. صدور گذرنامه سامانه میخک یکی از مهم‌ترین مسائلی است که ایرانیان بیش از سایر موارد با آن درگیر هستند.

تصور کنید شما نیز در یکی از کشورهای خارجی ساکن هستید و برای تمدید گذرنامه در سفارت ، به خدمات ویژه‌ای نیاز دارید. خدماتی که تنها توسط سازمان امور خارجه کشور ایران قابل‌انجام خواهند بود. بنابراین باید به سراغ سامانه میخک بروید. با ثبت‌نام سامانه میخک به تمامی خدمات مورد نیاز خود دسترسی خواهید داشت. کارشناسان حقوقی موسسه حقوقی دادنیک تمام سعی خود را به کار می‌گیرند تا برای تمدید یا تعویض و صدور گذرنامه سامانه میخک به شما کمک کنند. در صورتی که سوالی در زمینه سامانه میخک دارید، می‌توانید با کارشناسان متخصص این موسسه حقوقی از طریق واتس‌آپ و آنلاین ارتباط برقرار کنید.

تمدید پاسپورت ایرانی در سامانه میخک کانادا

ایرانیانی که در کشور کانادا مستقر هستند اما هنوز جزء افراد مقیم این کشور محسوب نمی‌شوند، به طور حتم برای شناساندن هویت خود از پاسپورت ایرانی استفاده می‌کنند. در صورتی که مهلت اعتبار پاسپورت این افراد منقضی شود، باید بلافاصله برای تمدید آن دست به کار شوند.  بارگشت به ایران برای تمدید پاسپورت ممکن است اما تا حدود زیادی غیرمنطقی به نظر می‌رسد. همان‌طور که گفتیم وزارت امور خارجه برای رفاه حال متقاضیانی که در خارج از کشور ساکن هستند، سامانه الکترونیکی به نام میخک راه‌اندازی کرد.

این سامانه خدمات منحصربه‌فرد زیادی را ارائه می‌دهد. فرقی ندارد در چه کشوری ساکن هستید، به راحتی می‌توانید از خدمات این سامانه الکترونیکی بهره‌مند شوید. یکی از خدماتی که سامانه میخک کانادا ارائه می‌دهد، مربوط به تمدید گذرنامه است. متقاضی ابتدا باید در این سامانه ثبت‌نام کند و یک حساب کاربری بسازد. سپس نوع خدمت مورد نظر خود را انتخاب کند. برای مثال اگر درخواست تمدید گذرنامه دارد، باید فرم‌های مربوط به این درخواست را پر و تکمیل کند. سپس فرم‌ها را به همراه مدارک درخواستی ارسال نماید.

مدارک برای تمدید پاسپورت

بدون‌شک می‌دانید که برای پیش بردن هر کار اداری باید مدارکی را جمع‌آوری کنید و در اختیار سازمان یا سامانه مربوطه بگذارید. برای تمدید گذرنامه نیز روند به همین صورت خواهد بود. بعد از اینکه در سامانه میخک ثبت‌نام کردید و فرم‌های مربوطه را تکمیل نمودید، باید مدارکی را گردآوری کنید و در اختیار کارشناسان مربوطه بگذارید.در ادامه لیستی از این مدارک را در اختیار شما می‌گذاریم. در نظر داشته باشید برای تکمیل و جمع‌آوری این مدارک می‌توانید از کارشناسان موسسه حقوقی دادنیک کمک بگیرید.

 •       گذرنامه ایرانی
 •       اصل شناسنامه ایرانی
 •       اگر اقامت کشوری را دریافت کرده‌اید باید اصل گواهی اقامتی خود را ارائه دهید.
 •       اصل کارت ملی ایرانی
 •       یک قطعه عکس که مورد تایید سازمان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران باشد
 •       ارائه فرم‌های تکمیل‌شده در سامانه میخک
 •       اصل کارت پایان خدمت آقایان
 •       زنان متاهل باید اجازه کتبی شوهر خود را نیز ارائه دهند.

تمدید پاسپورت از سامانه میخک 

صدور گذرنامه سامانه میخک استرالیا نیز همانند سامانه میخک کانادا خواهد بود. در این سامانه نیز فرد متقاضی باید در ابتدا ثبت‌نام کند و سپس خدمت مورد نظر خود را تمدید پاسپورت یا گذرنامه انتخاب نماید. در ادامه سامانه میخک استرالیا کارها را پیگیری می‌کند و نتیجه نهایی را در اختیار افراد می‌گذارد.

بعد از ورود به سامانه میخک استرالیا به بخش درخواست صدور گذرنامه مراجعه کنید. سپس موارد درخواستی این سامانه را با دقت وارد نمایید. در ضمن باید تصویر شناسنامه، کارت ملی، و اصل گذرنامه خود را بارگذاری کنید. در نظر داشته باشید، تمامی این مدارک باید بدون نقص و درست ارائه شوند و هیچ ایرادی در آنها وجود نداشته باشد.

بعد از ثبت درخواست، دریافت رسید یا کد رهگیری خودکار سامانه، می‌توانید مدارکی که در بالا ذکر شده را جمع‌آوری کنید و برای مراجعه حضوری به سفارت ایران در استرالیا آماده باشید. در نظر داشته باشید سفارت ایران در استرالیا دارای سیستم نوبت‌دهی است، بنابراین متقاضیان باید در راس ساعت مقرر شده در سفارت حضور داشته باشند. علاوه بر امور گذرنامه می‌توانید برای ثبت انواع وکالت نامه برای طلاق در استرالیا، انحصار وراثت یا هر مورد دیگری از این سامانه استفاده کند. 

سه روش پیگیری صدور پاسپورت

در صورتی که چند وقتی از درخواست شما می‌گذرد اما همچنان خبری از گذرنامه شما نیست، بهتر است پیگیر روند و فرآیند صدور گذرنامه سامانه میخک باشید.

 •       برقراری تماس تلفنی
 •       برقراری ارتباط با سامانه 1100
 •       پیگیری از طریق کد ملی

برای پیگیری روند تکمیل پرونده صدور پاسپورت راه‌های مختلفی وجود دارد، که بهترین راه پیگیری این موضوع از طریق کارت ملی خواهد بود. اما از روش‌های دیگری مانند برقراری تماس تلفنی با سازمان و اداره مربوطه نیز می‌توان برای صدور پاسپورت خود اقدام کرد. البته در صورتی که شما خارج از کشور باشید، نمی‌توانید به تلفن‌های ثابت اعلام‌شده زنگ بزنید.

روش دیگری که برای پیگیری صدور پاسپورت وجود دارد، مراجعه به سامانه 1100 خواهد بود. متقاضیانی که می‌خواهند به طور غیر حضوری صدور گذرنامه خود را پیگیری کنند، می‌توانند از طریق همین سامانه به نتیجه مطلوب خود دست یابند. با تلفن همراه خود 1100 را شماره‌گیری کنید تا برای شما پیامکی ارسال شود. در ادامه با تایید و فعال‌سازی می‌توانید از روند گذرنامه خود مطلع شوید.

صدور گذرنامه با سامانه میخک
صدور گذرنامه با سامانه میخک

آیا می‌توان گذرنامه را با کد ملی پیگیری کرد؟

همان‌طور که گفتیم یکی از روش‌های پیگیری وضعیت گذرنامه، پیگیری از طریق کد ملی خواهد بود. برای این کار باید از تلفن همراه خود استفاده کنید. با شماره‌گیری ستاره 110 مربع می‌توانید وارد مراحل پیگیری صدور گذرنامه سامانه میخک شوید. در ادامه صفحه‌هایی پیش‌روی شما باز می‌شود که باید مرحله به مرحله پیش روید.

برای مثال در اولین پنجره باید پلیس +10 را انتخاب کنید، سپس بر روی وضعیت مدارک کلیک نمایید. در ادامه گذرنامه را مشخص کنید و در آخر باید کد ملی خود را بنویسید. حال نوبت به ارسال شماره گذرنامه می‌رسد، با وارد کردن این شماره آخرین وضعیت پاسپورت شما مشخص می‌شود.به طور کلی کد ملی یکی از بزرگ‌ترین راه‌حل‌های مسائل حقوقی و اداری است. با کمک این کد هویتی می‌توانید به بسیاری از امور مربوطه و الزامی خود سروسامان دهید. برای مثال با ارائه کد ملی می‌توانید وضعیت کارت پایان خدمت یا حتی گواهینامه رانندگی خود را استعلام و پیگیری کنید.

از چه طریق پاسپورت خود را دریافت کنیم؟

پیش از این نیز گفتیم، اولین قدم برای تعویض، تمدید، یا صدور گذرنامه ارسال درخواست و پرکردن فرم‌های مربوطه است. زمانی که مدارک لازم را برای دریافت پاسپورت خود ارائه دادید، در ادامه پیچیدگی‌های خاصی نخواهید داشت. در واقع دریافت پاسپورت مراحل دشواری ندارد، شما طی 2 ساعت می‌توانید برای دریافت، تعویض یا تمدید پاسپورت خود اقدام کنید.

به خاطر داشته باشید، برای دریافت پاسپورت باید مدارک لازم را بدون هیچ نقصی جمع‌آوری کرده و برای کارشناسان و سامانه مربوطه ارسال کنید. سپس به سامانه مورد نظر همانند سامانه میخک مراجعه نمایید. در ضمن هزینه‌های لازم برای اخذ پاسپورت نیز یکی از مراحل دریافت گذرنامه خواهد بود.

اگر تمامی مراحل صدور گذرنامه سامانه میخک را به درستی انجام دهید، برای دریافت گذرنامه خود باید منتظر پست بمانید. به عبارت دیگر، پاسپورت جدید یا تمدید شده از طریق پست به آدرس کنونی شما ارسال می‌شود. در صورتی که ارسال پاسپورت شما دیر انجام شد می‌توانید با رسیدی که در دست دارید از طریق اداره پست مربوطه رسیدگی کنید.

اهمیت سامانه میخک برای تعویض گذرنامه

تا به اینجای مقاله شما را با سامانه میخک و خدمات آن آشنا کردیم. در ضمن گفتیم که سامانه میخک کاربردهای زیادی دارد که یکی از محبوب‌ترین کاربردهای آن مربوط به صدور، تعویض، یا تمدید گذرنامه است. به طور کلی هر متقاضی ایرانی ساکن در کشورهای خارجی برای تمدید یا تعویض پاسپورت ایرانی خود باید به این سامانه مراجعه کند.

به زبان ساده‌تر، سامانه میخک موثرترین راه برای پیش بردن فرآیندهای قانونی، حقوقی، و اداری ایرانیان خارج از کشور محسوب می‌شود. این سامانه توسط وزارت امور خارجه برای تسهیل روند صدور و ارسال گذرنامه‌ها راه‌اندازی شد. البته سامانه میخک برای ارائه وکالتنامه به وکیل طلاق در ایران نیز کاربرد دارد.

این سامانه توانست بهترین خدمات مربوط به ارائه گذرنامه را در اختیار ایرانیان ساکن در خارج از کشور بگذارد. توصیه می‌کنیم برای صدور گذرنامه سامانه میخک در ابتدا روند این سامانه را مطالعه کنید و سپس یک حساب کاربری برای خود ایجاد نمایید. 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

تمدید گذرنامه در سفارت
تمدید گذرنامه در سفارت
تمدید گذرنامه در سامانه میخک
تمدید گذرنامه در سامانه میخک

8 پاسخ

 1. سلام برای تمدید گذرنامه توی سامانه میخک درخواست دادم خیل وقت ندارم چقدر طول میکشه؟

 2. مرسی اطلاعات مفیدی راجب تمدید گذرنامه بود فک نمیکردم از سامانه میخک باشه

  1. سلام وقت بخیر لطفا در واتساپ به کارشناسان دادنیک پیام بدید تا راهنمایی های لازم را کسب کنید

  2. Zohre shoma bekheir- Lotfan mikhastam bedanam hazineie tamdidade gozarname che ghadr ast. va dar che hessabi baiad rikhte shavad.

   1. سلام، وقت شما بخیر
    هزینه تمدید را سفارت دریافت می‌کند و ممکن است متغیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *