مزایای گرفتن حضانت فرزند

مزایای گرفتن حضانت فرزند چیست

هنگامی که زوجین تصمیم می‌گیرند برای پایان زندگی مشترک خود اقدام کنند، باید درباره حضانت فرزندان نیز به توافق برسند یا دادگاه نظر قطعی را اعلام کند. مزایای گرفتن حضانت فرزند برای والدین چیست؟ در چه صورت می‌توان گفت که دریافت حضانت فرزند می‌تواند با فوایدی همراه باشد؟

در این مقاله از وب سایت مؤسسه حقوقی دادنیک شما را با مزایای حضانت فرزند آشنا خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات دقیق تر می‌توانید از طریق مشاوره تلفنی رایگان، با وکلای این مؤسسه حقوقی در ارتباط باشید.

آیا گرفتن حضانت فرزند سودی دارد؟

برای بسیاری از افراد این سؤال وجود دارد که در چه صورت می‌توان از مزایای حضانت فرزند بهره‌مند شد؟ اما در پاسخ می‌توانیم کمی از حیطه فردی فراتر رویم و به این نکته اشاره کنیم که مزایای گرفتن حضانت فرزند بیشتر نصیب فرزند خواهد شد.

در واقع با سلب حضانت از پدر یا مادری که نتوانسته به درستی امور تربیتی را انجام دهد و نیازهای مختلف فرزند خود را رفع کند، می‌توان به فرزندان کمک کرد. پس سود اصلی به فرزند می‌رسد که زندگی او از شرایط نابسامان و آسیب زننده به شرایط آرام و مناسب تغییر می‌یابد.

آیا گرفتن حضانت فرزند سودی دارد

از سویی دیگر دادگاه با سلب حضانت از مادر یا پدری که صلاحیت فرزند پروری ندارد و تحویل دادن این مسئولیت به والد دارای صلاحیت، باعث تغییر شرایط زندگی فرزند و والد می‌شود.

وجود فرزند در منزل برای والدین ممکن است با بهبود شرایط روانی، احساسی و اجتماعی همراه باشد. بنابراین فرصت زندگی بهتر یکی از مزایای گرفتن حضانت فرزند به حساب می‌آید.

مهم ترین مزایای گرفتن حضانت فرزند کدام هستند؟

تصمیم گیری درباره حضانت فرزند طبق قانون جدید به چند صورت است. اگر فرزندان کمتر از سن بلوغ باشند و طلاق توافقی باشد، پدر و مادر به توافق می‌رسند که کدام یک حضانت فرزند دختر یا پسر را بر عهده بگیرند.

اگر در طلاق توافقی والدین به توافق درباره حضانت فرزند نرسند، دادگاه تصمیم گیرنده است. البته در دیگر انواع طلاق نیز دادگاه نظر می‌دهد. اما حضانت پسر بالای 15 سال و دختر بالای 9 سال تمام شده و حق انتخاب دارند که با پدر یا با مادر زندگی کنند. مهم ترین مزایای گرفتن حضانت فرزند برای کودکان شامل مواردی می‌شود که در ادامه ذکر خواهیم کرد.

افزایش کیفیت زندگی روانی و عاطفی

با سلب حضانت فرزند از مادر یا پدری که به طرق مختلف (پیش از این اشاره کردیم)، به سلامت روانی فرزند آسیب وارد می‌کنند و تحویل دادن مسئولیت سرپرستی به والد دیگر این امکان وجود دارد فرزند آرامش روانی بیشتری به دست آورد.

تأمین نیازهای ضروری فرزندان

یکی از مزایای گرفتن حضانت فرزند این است که والد دارای صلاحیت با اطمینان خاطر بیشتری به مراقبت از کودک و انجام امور تربیتی می‌پردازد. به این ترتیب نیازهای فرزندان از نظر تغذیه، پوشاک، سلامت، آموزش، ارتباط با همسن و سالان و سایر موارد به درستی رفع خواهند شد.

سلب حضانت از مادر یا پدر

حضور همیشگی فرزند در زندگی

یکی از مزایای گرفتن حضانت فرزند این مورد است که والدی که حضانت را دریافت کرده، حضور فرزند را به صورت دائمی در زندگی درک می‌کند. در حالی که والدی که حضانت فرزند از او سلب شده، تنها در زمان مشخصی در هفته می‌تواند با فرزند خود ملاقات کند.

جمع بندی

در این مقاله اشاره کردیم که مزایای گرفتن حضانت فرزند برای والد به دست آوردن این حق و همچنین فرزندان هستند. این مزایا از بعد روانی، جسمی، اجتماعی و تأمین نیازهای فرزند شناخته می‌شوند.

هرچند والدی که حضانت فرزند را دریافت می‌کند، حضور فرزند را همیشه در زندگی درک می‌کند. شما برای آگاهی بیشتر از مزایای گرفتن حضانت فرزند می‌توانید از مشاوره واتساپی رایگان مؤسسه حقوقی دادنیک استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا والدین از مزایای گرفتن حضانت فرزند استفاده می‌کنند؟

بله. دیگر نیاز نیست تنها یک روز در هفته اجازه ملاقات داشته باشند. بلکه با فرزند خود همیشه زندگی می‌کنند.

مهم ترین مزایای گرفتن حضانت فرزند چیست؟

رفع نیازهای روانی، جسمی، عاطفی، اجتماعی و سایر نیازهای فرزند از مهم ترین فواید دریافت حضانت فرزند هستند.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
4.9/5 - (12 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

طلاق از طرف مرد
طلاق از طرف مرد
شرایط طلاق در کانادا
شرایط طلاق در کانادا
عده چیست؟
عده چیست؟
دادنامه طلاق
دادنامه طلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)