طلاق به دلیل خیانت

طلاق به دلیل خیانت

زندگی مشترک بر پایه اعتماد ساخته می‌شود و زن و مرد برای داشتن یک خانواده کنار هم قرار می‌گیرند. با این وجود بعضی مواقع یکی از زوجین با بهانه‌های مختلف ناسازگاری را در زندگی مشترکشان احساس می‌کند؛ و به خاطر عدم پذیرش شرایط موجود ممکن است دست به انجام کارهایی خلاف عرف و شرع بزند.

یکی از این موارد خیانت است. در واقع در طول مدت زمان ازدواج زن و مرد به یکدیگر متعهد هستند و نباید فرد سومی را وارد زندگی خودشان کنند. در صورتی که یکی از طرفین مرتکب این موضوع شود خیانت رخ داده و طلاق به دلیل خیانت از طرف مرد یا زن مطرح می‌شود.

در این مطلب از دادنیک طلاق به دلیل خیانت مرد یا زن و نحوه انجام آن مورد بررسی قرار گرفته است. در صورتی که در رابطه با طلاق یک طرفه نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، از طریق واتساپ با مشاوران حقوقی دادنیک و یا وکیل طلاق در ارتباط باشید.

طلاق به دلیل خیانت مرد

زن می‌تواند به خاطر خیانت همسرش از او جدا شود، به شرطی که زوجه بتواند این موضوع را ثابت کند. در واقع با توجه به اینکه حق طلاق با مرد است، زن باید ابتدا وقوع خیانت توسط مرد را ثابت کند و سپس به دلیل عسر حرج و با استناد به بندهای عقدنامه برای جدایی از همسرش اقدام کند.

از جمله مواردی که زن می‌تواند به عنوان سند طلاق به دلیل خیانت همسر به دادگاه ارائه کند می‌توان به سند ازدواج یا صیغه نامه مرد اشاره کرد؛ یعنی اگر مرد بدون رضایت همسر اولش زن دیگری را صیغه یا عقد دائم کرده باشد، خانم می‌تواند به دلیل خیانت مرد اقدام کرده و درخواست طلاق از طرف زن داشته باشد.

راه‌های اثبات خیانت شوهر برای طلاق

برای اثبات خیانت مرد و جدایی از او به دلیل عسر و حرج روش‌های مختلفی وجود دارد. بعضی از این روش‌ها را در ادامه جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 • اقرار مرد به خیانت
 • علم قاضی یا وجود اماره قضایی واضح
 • شهادت ۴ مرد عاقل و بالغ
راه‌های اثبات خیانت شوهر برای طلاق

نحوه طلاق به علت خیانت مرد (شوهر)

برای طلاق به دلیل خیانت شوهر باید زن مدارک لازم برای طلاق از طرف زوجه را به دادگاه ارائه کند. بنابراین زوجه لازم است کلیه مدارک از جمله صیغه نام، پیام، فیلم و… را که می‌تواند خیانت مرد را ثابت کند جمع‌آوری کرده؛ و به همراه دادخواست طلاق و سایر مدارک به دادگاه ارائه کند.

با توجه به مدارک ارائه شده در صورتی که مرد بدون اجازه همسرش مجدداً ازدواج کرده باشد، یا زن دیگری را به عنوان همسر دومش صیغه کرده باشد، زوج باید مهریه و حقوق مالی زن اولش را بپردازد و از او جدا شود. اگر ثابت شود که مرد رابطه نامشروع با زن دیگری داشته، امکان دارد که جزای نقدی و شلاق نیز به عنوان مجازات برای فرد در نظر گرفته شود.

پس از ارائه مدارک و اثبات خیانت مرد به زن، دادگاه شرایط پرداخت حقوق مالی زوجه، حضانت فرزندان و… را مشخص می‌کند.

بر اساس ماده 637 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که زن خیانت‌کار باشد مرد به خاطر دارا بودن حق طلاق می‌تواند به صورت یک طرفه و بدون نیاز به دلیل از همسرش جدا شود. البته باید زوج خیانت‌کار بودن همسرش را قبل از جدایی ثابت کند.

 طلاق به دلیل خیانت زن

ارتباط زن با مرد دیگر نیز خیانت محسوب می‌شود؛ و همسرش می‌تواند به خاطر اینکه همسرش با مرد دیگری در ارتباط است برای جدایی و طلاق اقدام کند. با توجه به اینکه قانون اسلام تک همسری را برای زنان مناسب می‌داند، هرگونه ارتباطی که زن شوهردار با مرد دیگر داشته باشد به لحاظ عرفی و قانونی پذیرفته شده نخواهد بود؛ و مرد می‌تواند در اسرع وقت برای جدایی از همسرش اقدام کند.

نحوه طلاق به علت خیانت زن (همسر)

برای طرح شکایت و اثبات خیانت زن به مرد نیز لازم است که زوج مدارک و شواهد کافی داشته باشد. از جمله این مدارک می‌توان به پیامک، عکس، فیلم و… اشاره کرد. پس از ارائه درخواست طلاق از طرف مرد به همراه مدارک خیانت، دادگاه اسناد ارائه شده را بررسی می‌کند. اگر خیانت زن به همسر ثابت شود، مرد باید حقوق مالی زن را بپردازد و سپس از او جدا شود.

در واقع به خاطر خیانت‌کار بودن زن مرد نمی‌تواند از پرداخت حقوق مالی او اجتناب کند. تنها شرطی که در این موارد اجرا نمی‌شود تنصیف اموال خواهد بود. اگر مرد توانایی پرداخت حقوق مالی زن مانند نفقه، مهریه و… را نداشته باشد، کافی است زوج درخواست اعسار را به دادگاه ارائه کرده و آن‌ها را به صورت قسطی بپردازد.

حکم خیانت زن به همسرش

برای صدور حکم خیانت زن به همسرش قانون‌گذار شرایط مختلفی را در نظر گرفته؛ و با توجه به نوع جرم حکمی که صادر می‌شود متفاوت خواهد بود.

 1. اگر رابطه نامشروع دون زنا باشد، یعنی زن با مرد نامحرم رابطه‌ای مانند بوسیدن، لمس کردن در آغوش کشیدن و… داشته باشد و رابطه جنسی بین آن‌ها برقرار نشده باشد، طبق قانون زن به 99 ضربه شلاق تعزیری محکوم خواهد شد.
 2. اگر رابطه نامشروع زن به زنا ختم شده باشد و شرایط احصان وجود نداشته باشد، زن به 100 ضربه شلاق محکوم خواهد شد؛ اما در صورت وجود شرایط احصان، یعنی داشتن همسر عاقل و بالغ، تجربه رابطه جنسی زن با همسرش و امکان برقراری رابطه در هر زمان که زن نیاز داشته باشد، حکمی که برای زن صادر می‌شود اعدام خواهد بود.

لازم به ذکر است که حکم تعزیری شلاقی که برای زنا زن در دون زنا و عدم وجود شرایط احصان صادر می‌شود قابل تخفیف و تبدیل خواهد بود.

حکم خیانت زن به همسرش

راه‌های اثبات خیانت زن برای طلاق

برای اثبات خیانت زن به همسرش روش‌های مختلفی وجود دارد؛ و با استناد به یکی از این موارد حکم نهایی توسط دادگاه صادر می‌شود. در ادامه روش‌های مختلف اثبات خیانت همسر را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 • اقرار شفاهی به خیانت
 • شهادت دو مرد عاقل و بالغ
 • علم قاضی و یقین او درباره وقوع خیانت پس از بررسی شواهد و مدارک
 • اماره قضایی یا عکس، فیلم و … نشان دهنده خیانت زن به همسرش

جمع بندی

خیانت پایه‌های زندگی مشترک را سست می‌کند و زن یا مرد را وادار می‌کند که زندگی مشترکش را ترک کند. در صورتی که یکی از زوجین با این موضوع مواجه شوند؛ و دیگر تحمل زندگی کردن با دیگری زیر یک سقف را نداشته باشد، قانون این امکان را برای او در نظر گرفته که برای طلاق یک طرفه مرد یا طلاق یک طرفه زن اقدام کند.

نحوه طلاق و راه‌های اثبات خیانت را در این مقاله به صورت کلی بررسی کردیم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید با وکلای موسسه حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

شکایت از همسر به دلیل خیانت چگونه است؟

جهت طرح شکایت از همسرتان می‌توانید مدارک لازم را آماده کرده و با کمک یکی از وکلای متخصص این حوزه درخواست شکایت و طلاق را تنظیم کنید.

مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد چیست؟

برای اثبات خیانت مرد لازم است که مدارکی مانند پیامک، عکس یا شاهدت 4 نفر مرد را به دادگاه ارائه کنید.

حکم خیانت مرد به زن چیست؟

با توجه به مشروع بودن یا نبودن رابطه مرد و نحوه خیانت او حکم زوج تعیین می‌شود. اگر رابطه نامشروع باشد، امکان صدور حکم حبس و شلاق برای فرد وجود خواهد داشت.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (11 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

شرایط کاهش مدت زمان ملاقات با فرزند
شرایط کاهش مدت زمان ملاقات با فرزند
برای طلاق توافقی به کجا باید مراجعه کرد؟
برای طلاق توافقی به کجا باید مراجعه کرد
تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق
تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق
حکم طلاق صوری
حکم طلاق صوری

9 پاسخ

 1. سلام شوهر من با یه خانوم در ارتباطه ولی هیچی برای ثابت کردنش ندارم نه پیامی نه چتی نه عکس و فیلمی. اینجور که گفتین طلاق به دلیل خیانت اثبات کردن میخواد دستم جایی بند نیست دیگه.

 2. طلاق به دلیل خیانت خیلی زیاد شده زندگیا دیگه مثل قبل نیست متاسفانه.

 3. خانم من خیانت کرده در حالی که من هیچی براش کم نذاشتم.یعنی شرایط احصان ثابت کنم میتونم حکم اعدام خانم رو بگیرم؟

 4. شوهرم رو در حال خیانت دیدم اما شاهد ندارم و هیچ کس حرفم رو باور نمیکنه راهی هست طلاق بگیرم به دلیل خیانت؟

  1. درود
   در صورت اثبات میتونید در غیر این صورت خیر.

 5. سلام شوهرم بهم خیانت کرده و میدونم که زن صیغه ای داره اما صیغه جایی ثبت نشده نمیتونم ازش طلاق بگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)