بهترین روش گرفتن مهریه چیست؟

بهترین روش گرفتن مهریه

مهریه یکی از حقوق مادی زن است که بعد از جاری شدن خطبه عقد، هر زمان که زن تصمیم بگیرد، می‌تواند آن را به روش‌های مختلف دریافت کند. با توجه به انواع مهریه، این سؤال برای بسیاری از افراد وجود دارد که بهترین روش گرفتن مهریه چیست؟

در ادامه به پاسخ این سؤال می‌پردازیم. هرچند شما می‌توانید با استفاده از مشاوره تلفنی رایگان مؤسسه حقوقی دادنیک اطلاعات کاملی درباره اجرا گذاشتن مهریه و البته بهترین روش این فرآیند به دست آورید.

انواع مهریه چیست؟

پیش از اینکه به بهترین روش گرفتن مهریه بپردازیم، بهتر است با دو نوع اصلی مهریه یعنی مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه آشنا شوید. در واقع مهریه عندالمطالبه همان بخشی از مهریه زوجه است که هر زمان که مطالبه کند، زوج موظف به پرداخت آن خواهد بود. از طرفی پرداخت مهریه عندالاستطاعه به میزان استطاعت مالی زوج بستگی دارد.

باید توجه داشته باشید که مهریه می‌تواند به صورت پول یا سکه باشد که در این حالت بهترین روش برای گرفتن مهریه، همان مطالبه مهریه از دادگاه یا اجرائیات ثبت است. زن با کمک وکیل مهریه می‌تواند از بهترین روش مطالبه مهریه استفاده ‌کند و با کمترین دردسر، مهریه خود را دریافت نماید.

علاوه بر پول و سکه می‌توان ملک هم به عنوان مهریه ثبت کرد. در این حالت نیز قوانین مختلفی وجود دارند که با دقت به آنها و استفاده از سریع ترین راه گرفتن مهریه، می‌توان مهریه را دریافت کرد.

روش‌های مطالبه مهریه

همانطور که اشاره کردیم، دو روش اصلی مطالبه مهریه وجود دارند که برای گرفتن مهریه در طلاق غیابی، طلاق توافقی یا سایر روش‌های طلاق استفاده می‌شوند.

مطالبه مهریه از طریق دادگاه

اگر زن یا وکیل مهریه او به منظور پیگیری دادخواست طلاق یا گرفتن مهریه بدون طلاق متوجه شود که مرد مالی با سند رسمی ندارد که به عنوان مهریه بپردازد، می‌تواند با ثبت دادخواست مطالبه مهریه در سامانه ثنا، از دادگاه تقاضا ‌کند که برای مطالبه مهریه حکم صادر نماید.

گرفتن مهریه با اجرائیات ثبت

روش دیگری که به عنوان بهترین روش گرفتن مهریه در نظر گرفته می‌شود، ثبت درخواست در دفتر اسنادی است که خطبه عقد در آن جاری شده باشد. زن یا وکیل او با پر کردن فرمی مخصوص مطالبه مهریه به واسطه اجرائیات ثبت، درخواست خود را به دفترخانه اسناد رسمی ارائه می‌دهند.

دفترخانه هم می‌تواند از اداره ثبت اسناد و املاک درخواست کند که اموال دارای سند رسمی زوج را توقیف کند تا با مزایده گذاشتن این اموال و فروش آنها مهریه فراهم شود.

مطالبه مهریه از طریق دادگاه

سریع ترین روش گرفتن مهریه

همانطور که توضیح دادیم برای مطالبه مهریه دو روش وجود دارند. بسیاری از وکلا معتقد هستند که گرفتن مهریه با اجرائیات ثبت به عنوان سریع ترین و بهترین روش گرفتن مهریه محسوب می‌شود. برتری این روش نسبت به راهکار دوم یعنی ارائه دادخواست به دادگاه چیست؟

سرعت ثبت درخواست و پیگیری

مهم ترین دلیلی که بسیاری از خانم‌ها یا وکلای آنها را تشویق می‌کند از روش اجرائیات ثبت اقدام کنند، سرعت ثبت دادخواست، ارائه مدارک و پیگیری‌های آن به واسطه مسئول دفتر اسناد رسمی است.

مقرون به صرفه بودن

انجام مراحل مختلفی که برای ثبت دادخواست مطالبه مهریه در دفتر اسناد رسمی لازم است، هزینه کمتری نسبت به ارائه دادخواست به دادگاه دارد. بنابراین با کمترین هزینه می‌توان مهریه را دریافت کرد.

بهترین روش گرفتن مهریه بدون طلاق

با توجه به اینکه زن بعد از جاری شدن عقد موقت یا دائم، هر وقت که تصمیم بگیرد، می‌تواند برای مطالبه مهریه اقدام کند، گرفتن مهریه بدون طلاق نیز امکان پذیر است. در واقع باید در نظر داشته باشید که گرفتن مهریه در دوران عقد یا پس از آن و بدون اینکه اختلافی میان زوجین باشد یا تصمیم به جدایی داشته باشند، میسر است.

در این شرایط نیز ثبت دادخواست مطالبه مهریه در سامانه ثنا و ارائه آن به دادگاه می‌تواند برای گرفتن این حق مالی روش مناسبی باشد.

نکات مهم در گرفتن مهریه

گاهی پیش می‌آید که خانم‌ها هنگام عقد یا پس از آن دست به بخشیدن مهریه می‌زنند. این تصمیم باعث می‌شود که دیگر حقی برای دریافت مهریه نداشته باشند. البته بخشیدن مهریه فرصتی به زن می‌دهد که با سرعت و سهولت بیشتری فرآیند طلاق را به پایان برساند. اما بهتر است به این نکته واقف باشید که اگر کار مطالبه مهریه به وکیلی باتجربه سپرده شود، احتمالاً فرصت دریافت این حق مجدداً به وجود می‌آید.

نکته دیگری که در رابطه با گرفتن مهریه باید در نظر داشته باشید، این است که چنانچه زنی در دوران عقد برای گرفتن مهریه اقدام کند، در حالی که دوشیزه باشد، نصف مهریه به او پرداخت خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله توضیح دادیم که بهترین روش گرفتن مهریه کدام است و دو نکته مهم را در این راستا به شما توضیح دادیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات کامل تر و یا ارتباط با وکیل مهریه با مشاوران دادنیک تماس بگیرید.

سوالات متداول

بهترین روش گرفتن مهریه کدام است؟

با اینکه دو روش ارائه دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه و ثبت درخواست در دفتر اسناد رسمی وجود دارند، ثبت درخواست با اجرائیات ثبت بهتر است زیرا در زمان و هزینه صرفه جویی می‌شود.

آیا ممکن است زن نتواند مهریه خود را اجرا بگذارد؟

بله. اگر زن مهریه را ببخشد، دیگر حقی برای اجرا گذاشتن مهریه ندارد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (14 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

قانون جدید حکم جلب مهریه
قانون جدید حکم جلب مهریه
مهریه زن خیانتکار
مهریه زن خیانتکار
بهترین روش به اجرا گذاشتن در خارج از کشور
مهریه خارج از کشور
گرفتن مهریه بدون طلاق
گرفتن مهریه بدون طلاق

5 پاسخ

  1. سلام من میخوام مهریمو بذارم اجرا و قصد جدایی هم ندارم بهترین روش برای این قضیه چی هستش؟ منصوره طاهری

    1. درود
      موردی نداره میتونید مهریه تون رو بذارید اجرا.

  2. بنظر من بهترین روش گرفتن مهریه اینه که همون اولش از همسرت مهریه رو بگیری.

  3. بهترین روش گرفتن مهریه ار طر یق اداره اجرای ثبت هستش. وکیل داشته باشی عالی هم میشه.

  4. برای گرفتن مهریه بنظرم بهترین حالت اینه که وکیل بگیره ادم. بدون وکیل خیلی سخته. مرسی بابت توضیحاتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *