ریز و درشت مهریه در طلاق خلع

شخصی درحال دادن مهریه در طلاق

جدایی زن و مرد امری است که هم در عرف جامعه و هم به لحاظ شرعی تا جای ممکن باید از آن دوری کرد. طلاق خلع نیز یکی از انواع طلاق است که زن برای انجام آن پیش قدم می‌شود. گاهی اوقات کار به جایی می‌رسد که زندگی مشترک، عشق و علاقه جای خود را به نفرت، بغض و کینه می‌دهد. در این شرایط زن پیش قدم شده و اقدام به درخواست طلاق خلع می‌دهد. طلب مهریه در طلاق خلع نیز شرایط متفاوتی با انواع دیگر طلاق دارد.

در انواع دیگر طلاق مهریه درخواست می‌شود اما در این نوع طلاق مهریه باید بخشیده شود تا طلاق جاری شود. کارشناسان حقوقی دادنیک آماده ارائه خدماتی مانند مشاوره رایگان تلفنی و مشاوره رایگان واتساپی هستند تا به هرگونه سؤال یا ابهامات شما در خصوص مهریه در طلاق خلع پاسخ دهند.

طلاق خلع چیست؟

طلاق خلع یکی از انواع طلاق بائن است. بدین منظور که پس از اجرای حکم طلاق، مرد نمی‌تواند در مدت عده زن نزد او بازگردد. طلاق خلع زمانی کاربرد دارد که زن کاملاً از شوهر خود بیزار است. نفرت او به اندازه ای است که حاضر است از مهریه خود یا حتی بیش از آن گذشت کند. در عوض از همسر خود جدا شود.

 طلاق خلق نوعی طلاق از طرف زن محسوب می‌شود. با این وجود، رضایت مرد در این نوع طلاق باید جلب شود. زن با پرداخت مالی که فدیه خوانده می‌شود، این رضایت را به دست می‌آورد. این مال می‌تواند مهریه زن، معادل آن، کمتر از آن یا حتی بیشتر از مهریه باشد.

طلاق مبارات نیز کاملاً شبیه طلاق خلع است. با این تفاوت که فدیه پرداختی زن به مرد در این نوع طلاق نمی‌تواند از مقدار مهریه تجاوز کند.

وکیل طلاق

مهریه در طلاق خلع

یکی از ارکان اساسی این نوع جدایی، مهریه در طلاق خلع است. معمولاً مهریه در طلاق خلع از طرف زن به مرد بخشیده می‌شود. مرد نیز در ازای بخشش این مهریه، تن به طلاق توافقی می‌دهد. البته مرد می‌تواند درخواست مالی بیشتر از میزان مهریه داشته باشد.

برای مثال می‌تواند علاوه بر مهریه طرح شده در سند ازدواج، درخواست مقداری مال دیگر به عنوان فدیه از زن داشته باشد. تا زمانی که رضایت شوهر به دست نیاید، این نوع طلاق قابل اجرا نخواهد بود.

البته ممکن است که مرد به کمتر از میزان مهریه نیز رضایت دهد. در این صورت مقدار فدیه از مهریه درج شده در سند ازدواج کمتر خواهد بود. مهریه در طلاق خلع معمولاً توسط زن بخشیده می‌شود و مرد نیز اقدام به قبول این درخواست زن می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با وکیل طلاق یا وکیل خانواده مشورت کنید. مهریه در طلاق خلع از جمله مواردی است که هنگام جدایی زن و مرد ابهام زیادی به وجود می‌آورد.

در نظر داشته باشید که ممکن است زن نفقه خود یا حق شیر دادن به فرزند را نیز در بندهای مهریه در طلاق خلع بگنجاند. یعنی این موارد را جزء فدیه ای به شمار آورد که باید به مرد پرداخت کند. در این صورت قانون به او این حق را می‌دهد.

شرایط برگشت در طلاق خلع

یکی از مراحل طلاق خلع این است که مرد قبول می‌کند با قبول فدیه از زن جدا شود. در این صورت دیگر نمی‌تواند نزد همسر خود بازگردد. یعنی هنگامی که زن در حال سپری کردن عده خود است، مرد نمی‌تواند نزد زن برگردد. در صورتی که زن و مرد قصد برگشت نزد هم را داشته باشند، باید دوباره عقد آنها خوانده شود. طلاق خلع معمولاً یک طلاق یک طرفه به شمار می‌رود.

2 حلقه ازدواج
شرایط برگشت در طلاق خلع

با اینکه طلاق از طرف زن جاری می‌شود اما باید مرد نیز نسبت به این طلاق رضایت داشته باشد. ممکن است زن پس از مدتی از بخشیدن مهریه خود به مرد پشیمان شود.

برای مثال با بالا رفتن قیمت طلا ممکن است نظر خود را تغییر دهد. در این صورت با توافق میان زن و مرد، طلاق خلع آنها به طلاق عادی و رجعی تغییر پیدا می‌کند و مرد در این صورت می‌تواند نزد همسر خود بازگردد.

عده طلاق خلع

عده به زمانی گفته می‌شود که زن پس از جدایی باید برای ازدواج مجدد صبر کند. در هر نوع طلاقی، زن باید 3 دوره عادت ماهانه برای ازدواج مجدد صبر کند. در صورتی که عادت ماهانه رخ نداد، 3 ماه باید صبر کند. اگر زن در هنگام طلاق باردار بود، باید تا پایان دوران بارداری عده نگه دارد.

جهت هرگونه مشاوره رایگان در خصوص مهریه در طلاق خلع می‌توانید با مجموعه دادنیک در تماس باشید و از خدمات این مجموعه مانند مشاوره تلفنی رایگان و مشاوره واتساپی رایگان استفاده کنید. همچنین تمامی مسائل حقوقی و قضایی خود را در زمینه طلاق خلع می‌توانید به کارشناسان مجموعه دادنیک بسپارید.

پرسش‌های متداول

آیا مهریه در طلاق خلع بخشیده می‌شود؟

بله! برای جلب رضایت شوهر باید فدیه ای که همان مهریه، معادل آن، بیشتر یا کمتر از آن است را به او پرداخت کرد.

آیا می‌توان از بخشیدن مهریه در طلاق خلع پشیمان شد؟

در صورتی که از بخشش مهریه خود پشیمان شدید، باید با توافق با مرد، مهریه را درخواست کنید و طلاق خود را به نوع طلاق رجعی تغییر دهید.

تفاوت طلاق خلع و مبارات در چیست؟

در طلاق خلع تنها نفرت زن از مرد وجود دارد. در طلاق مبارات این نفرت دو طرفه است. در طلاق خلع فدیه پرداختی زن به مرد می‌تواند از مهریه بیشتر باشد. در طلاق مبارات سقف این فدیه معادل میزان مهریه در سند ازدواج است.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5 - (7 امتیاز)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های مختلف منتشر می‌نماید.
برای مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان دادنیک در ارتباط باشید.

وکیل طلاق توافقی در اصفهان
وکیل طلاق توافقی در اصفهان
حضانت فرزند در طلاق غیابی
حضانت فرزند در طلاق غیابی
مراحل طلاق توافقی
مراحل طلاق توافقی چگونه است؟
برای طلاق توافقی به کجا باید مراجعه کرد؟
برای طلاق توافقی به کجا باید مراجعه کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)