هزینه وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق

هزینه وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق‎‎

طلاق با داشتن حق طلاق تنها حالتی از طلاق است که داشتن وکیل اجباری است. یعنی خانم از آقا وکالت دارد که به جای آقا، یک وکیل پایه یک دادگستری حضور داشته باشد. در این صورت وکیل از آقا دفاع نمی‌کند و به جای ایشان به امضای اسناد می‌پردازد.

هزینه وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق اولین سوالی است که برای اقدام با حق طلاق مطرح می‌شود. هزینه وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق شامل حق الوکاله وکیل، هزینه امور اداری، دادخواست و هزینه داوری و هزینه گرفتن حق طلاق در دفتر اسناد رسمی می‌باشد.

در صورتی که برای طلاق با داشتن حق طلاق، وکلای دادنیک وکیل شما باشند، نیازی به حضور خانم و آقا در هیچ مرحله ای از طلاق نخواهد بود و برای اطلاع دقیق از هزینه حق طلاق در سال ۱۴۰۲ می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند. 

مراحل طلاق با داشتن وکالت طلاق

در حالت کلی مراحل درخواست طلاق از مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، رفتن جلسات مشاوره و حضور در جلسه دادگاه آغاز شده و با اخذ حکم طلاق و ثبت طلاق در دفتر ثبت ازدواج و طلاق پایان می‌یابد. به جهت اینکه مراحل طلاق از طرف زن بدون حضور زوج یا مرد صورت پذیرد و زن دادخواست طلاق خود را با داشتن حق طلاق ثبت کند، باید به یک وکیل دادگستری مراجعه کند.

مراحل طلاق با داشتن وکالت طلاق چندان تفاوتی با طلاق توافقی ندارد و زوجه پس از اخذ این حکم (گواهی عدم امکان سازش)، ظرف ۳ ماه باید به یکی از دفاتر رسمی طلاق مراجعه و طلاق خود را ثبت نماید.

هزینه وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق

هزینه وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق، یک مبلغ توافقی بین وکیل و موکل است و البته که با توجه به عوامل مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اگر چه بخشی از این هزینه توسط آیین نامه تعرفه حق الوکاله از پیش مشخص شده است اما همانطور که ذکر شد، بخش عمده آن به توافق بین وکیل و موکل بازمی‌گردد. دریافت بخشی از این هزینه، پیش از شروع فرآیند دادگاهی طلاق و باقی آن، پس از اتمام فرآیند طلاق و صدور رأی قطعی صورت می‌پذیرد.

مدارک لازم برای طلاق با داشتن حق طلاق

اصلی ترین مدارک لازم برای طلاق با داشتن حق طلاق به شرح ذیل است:

 • وکالت نامه محضری طلاق
 • اصل عقد نامه یا سند ازدواج
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی زوجه
 • وکالتنامه طلاق فی ما بین زوجه و وکیل دادگستری
 • کپی کارت ملی و شناسنامه زوج در صورت دسترسی

مزایای داشتن وکیل برای طلاق با داشتن وکالت در طلاق

وکیل با در نظر گرفتن قوانین و تعهدات، تمامی جهات پرونده طلاق را مورد بررسی قرار می‌دهد و به مواد و مفاد مهم واقف است. در چنین شرایطی درصد موفقیت افزایش می‌یابد. همچنین با داشتن وکیل طلاق مراحل طلاق یک طرفه سریع‌تر انجام می‌شود.

چرا با وجود داشتن حق طلاق باز هم به وکیل نیاز داریم؟

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، فرجام خواهی با حضور وکیل در دادگاه موفقیت بیشتری را به همراه دارد، چراکه وکیل به تمام مفاد قانون آشناست و پرونده را از تمامی جهات بررسی می‌کند. همچنین از نظر قانونی داشتن وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق الزامی است.

در صورتی که در چنین شرایطی قرار دارید و یا در زمینه حق طلاق، قانون جدید حق طلاق و سایر مسائل مربوط به آن نیازمند اطلاعات و کمک هستید، می‌توانید با مشاوران حقوقی دادنیک در ارتباط باشید.

سوالات متداول

مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق چقدر است؟

مراحل طلاق با داشتن حق طلاق یک فرآیند پیچیده و طولانی با مدت زمان تقریباً مشخصی دارد. این فرآیند شامل مراحلی چون ثبت دادخواست طلاق، رسیدگی به پرونده، حضور در جلسات مشاوره، انجام آزمایشات، صدور گواهی عدم امکان سازش و جاری شدن صیغه طلاق است که به حدود ۲ الی ۳ ماه زمان نیاز دارد.

هزینه وکالت وکیل طلاق به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه وکالت وکیل طلاق به عواملی مانند مدرک تحصیلی وکیل، میزان تخصص و تجربه وکیل، مرحله دادرسی پرونده، میزان تعرفه مشخص شده در هر سال و سایر موارد بستگی دارد.

دادنیک چیست؟

دادنیک یک موسسه حقوقی است که خدمات حقوقی خانواده مانند انواع طلاق، انحصار وراثت، خدمات مربوط به کنسولگری و… را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌دهد.

آیا امکان برگزار جلسه آنلاین با وکیل وجود دارد؟

بله. در صورتی که در شهر و یا کشورهای دیگر سکونت دارید و یا به دلیل مشغله کاری امکان حضور در دفتر را ندارید، می‌توانید جهت تنظیم جلسه آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، به واتس‌اپ یا تلگرام دادنیک پیام دهید.

چگونه به دادنیک اعتماد کنیم؟

وکلای موسسه دادنیک (یا همکاران ما در موسسه دادنیک) وکیل پایه یک دادگستری هستند و دارای پروانه وکالت فعال در کانون وکلا می‌باشند. ضمن اینکه قرارداد فی مابین موکل و وکلای دادنیک در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، تنظیم و ثبت می‌شود. که قابل پیگیری توسط وکیل و موکل می‌باشد.

۴.۹/۵ - (۱۳ امتیاز)
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

8 دیدگاه برای “هزینه وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   بله در صورتی که دادنیک وکیل شما باشد هزینه وکیل شامل هزینه ثبت دادخواست هم می شود.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادنیک گفته:

   سلام، وقت شما بخیر
   برای طلاق با داشتن وکالت در طلاق حتما باید وکیل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)