برای طلاق توافقی چه باید کرد

برای طلاق توافقی چه باید کرد
دریافت دادنامه طلاق از دادگاه
برای مشاوره رایگان در واتساپ روی دکمه زیر کلیک کنید.

گاهی زوجین به این درک و تفاهم می‌رسند که به طور توافقی از یکدیگر جدا شوند. ولی برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ براساس قانون این نوع طلاق جزء راحت‌ترین و سریع‌ترین انواع روش‌های جدایی است. طی طلاق توافقی خانم و آقا در مورد مسائل مختلف همانند مهریه، نفقه، حضانت فرزند، و غیره به توافق می‌رسند. طلاق توافقی از نظر دادگاه نیز قابل‌قبول است و هیچ مانعی بر سر راه زوجین وجود ندارد. دادگاه خانواده کلیه توافقاتی که بین زوجین تنظیم شده است را به طور حتم می‌پذیرد. البته تحت هر شرایطی زوجین باید در جلسات مشاوره دادگاه شرکت کنند و سپس برای ثبت نهایی طلاق خود دست به کار شوند. کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک می‌توانند طی روند طلاق توافقی با شما همراه باشند و به‌روزترین اطلاعات را در اختیار شما بگذارند. در نظر داشته باشید این متخصصان حرفه‌ای به صورت آنلاین و از طریق واتس اپ در خدمت شما هستند. می‌توانید خیلی راحت با آنها ارتباط داشته باشید و مشورت کنید.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

از نام این نوع طلاق مشخص است که خانم و آقا برای جدایی به توافق کامل رسیده‌اند. در نتیجه برای ثبت این نوع طلاق نیازی به حضور زوجین نیست. برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ کافی است پرونده جدایی خود را به دست وکیلی خبره بسپارند تا به عنوان نماینده رسمی آنها در مراحل طلاق حاضر شود.

با این کار زوجین سریع‌تر به نتیجه مطلوب خود می‌رسند و در زمان نیز صرفه‌جویی می‌کنند. علاوه بر حضور وکیل، اسناد و مدارک دیگری نیز در هنگام ثبت طلاق توافقی مورد نیاز است که در ادامه این مدارک را به طور خلاصه نام می‌بریم:

 •       عقدنامه یا سند ازدواج زوجین (در صورت مفقود شدن آن، باید رونوشت سند ازدواج را ارائه دهند.)
 •       کارت ملی زوجین (اسناد هویت و مدارک شناسایی زوجین)
 •       در صورت ادعای خانم در مورد باکره بودن باید گواهی بکارت نیز از پزشک قانونی معتبر ارائه شود.
 •       در صورت دوشیزه و یائسه نبودن خانم، باید گواهی عدم بارداری خانم در اختیار دادگاه گذاشته شود.

مراحل طلاق توافقی

با وجود اینکه طلاق توافقی یکی از ساده‌ترین روش‌های جدایی است. ولی باز هم باید طبق مراحل طلاق توافقی پیش رفت. شاید برایتان سوال شود که برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ در این بخش به طور خلاصه مراحل طلاق توافقی را شرح می‌دهیم.

اولین قدم بعد از ثبت درخواست طلاق،شرکت در مشاوره بهزیستی است. زوجین باید در جلسات مشاوره شرکت کنند و در صورتی که مشاور نتواند آنها را از تصمیم خود منصرف کند، گواهی عدم امکان سازش صادر می‌شود.بعد نوبت به تنظیم دادخواست طلاق توافقی آنها می‌‎‌‌‌رسد. همچنین در مرحله بعد باید وقت رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی خود را تنظیم کنند.

در ادامه خانم و آقا باید برای شرکت در جلسه دادگاه آماده شوند. شرکت در جلسه مشاوره دادگاه نیز مرحله بعدی طلاق توافقی است. سپس زوجه باید به آزمایشگاه مراجعه کند. در صورت عدم بارداری خانم، نوبت به اقرار زوجین برای طلاق توافقی می‌رسد. در آخر زوجین یا وکیل آنها باید دوباره در دادگاه حاضر شوند. با مراجعه به دفتر طلاق، زوجین می‌توانند طلاق توافقی خود را ثبت کنند. مراحل طلاق توافقی بدون وکیل حدود 6 تا 9 ماه زمان می‌برد. 

وکیل طلاق توافقی

 اکنون نوبت به بیان اهمیت حضور وکیل طلاق توافقی رسیده است. با اینکه طلاق توافقی خیلی سریع و راحت به نتیجه مطلوب می‌رسد، اما گاهی خانم و آقا نمی‌خواهند طی مراحل این طلاق حضور داشته باشند یا دائم به دادگاه بروند.

بدین‌ترتیب کمک گرفتن از وکیل طلاق توافقی منطقی است. این وکیل به عنوان نماینده زوجین در جلسات دادگاه حاضر می‌شود و به عنوان نماینده اصلی زوجین کار طلاق آنها را پیش می‌برد. در صورتی که وکیل خبره‌ای برای طلاق توافقی خود انتخاب نکنید، روند طلاق شما طولانی‌تر می‌شود.

برای انتخاب یک وکیل حرفه‌ای و متخصص برای طلاق توافقی می‌توانید از کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای موسسه حقوقی دادنیک نیز کمک بگیرید. در راستای انجام بهتر و سریع‌تر روند طلاق توافقی خود با این کارشناسان مشورت کنید تا وکیل خوبی را به شما معرفی کنند.

شرایط طلاق توافقی

برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ به منظور پاسخ به این پرسش باید شرایط طلاق توافقی را بررسی کنید. برای مثال سامانه نوبت‌دهی دادگاه برای طلاق توافقی یکی از شرایطی است که شاید روند جدایی متقاضیان را به تاخیر بیندازد. زوجین باید در سامانه نوبت‌دهی دادگاه ثبت‌نام کنند و منتظر نوبت خود بمانند.

در ادامه باید در جلسات مشاوره دادگاه حضور داشته باشند، این جلسات تا حدودی اجباری هستند. پس می‌توان گفت جلسات مشاوره اجباری نیز از دیگر شرایط سخت طلاق توافقی به حساب می‌آید. در برخی مواقع نیز زوجین وکیل طلاق توافقی انتخاب می‌کنند تا تمام این روند را به صورت غیرحضوری انجام دهند.

از شرایط مهم طلاق توافقی می‌توان به دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق اشاره کرد. بعد از اینکه زوجین در جلسات مشاوره شرکت می‌کنند و همچنان برای جدایی مصر هستند، این گواهی صادر می‌شود. ناگفته نماند برای ثبت دادخواست طلاق توافقی به این گواهی نیاز خواهید داشت.

طلاق توافقی چقدر زمان می‌برد؟

 در صورتی که برای خود وکیل خبره‌ای انتخاب کنید، روند جدایی شما سریع‌تر از حد انتظار به نتیجه می‌رسد. در صورتی که وکیل شما دانش کمی داشته باشد، روند طلاق توافقی طولانی‌تر از حد معمول خواهد بود.

به طور کلی اگر زوجین به طور حتم در مورد تمام مسائل مختلف از جمله مهریه، نفقه، اجرت‌المثل، حضانت فرزند، و تقسیم اموال به توافق رسیده باشند، طلاق توافقی آنها در مدت زمان کمی انجام می‌شود. 

هزینه طلاق توافقی

طلاق توافقی نسبت به سایر طلاق‌های یک‌طرفه، هزینه کمتری دارد. از آنجایی که زوجین در مورد مسائل مختلف به تفاهم و توافق رسیده‌اند، پس لازم نیست هزینه‌های جانبی برای دریافت حق و حقوق خود پرداخت کنند. همچنین زوجین نیازی به پرداخت هزینه در جهت اثبات دلایل طلاق ندارند.

بنابراین طلاق توافقی هزینه کمی دارد، تنها برای ثبت نهایی طلاق و تنظیم دادخواست طلاق توافقی باید مبلغی پرداخت کنند. در ضمن اگر برای انجام امور طلاق توافقی خود یک وکیل استخدام کنند، باید دستمزد وکیل را بین یکدیگر تقسیم کنند. از این‌رو طلاق توافقی با حضور یک وکیل انجام می‌شود.

بدین‌ترتیب در پرداخت هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی می‌شود. در طول طلاق یک‌طرفه، آقا و خانم هر یک باید وکیل جداگانه‌ای برای خود انتخاب کنند. حضور این وکلا نیز هزینه‌های زیادی در بردارد زیرا باید حق و حقوق موکل خود را دریافت کنند.

دفترخانه طلاق توافقی

بعد از اینکه به پرسش برای طلاق توافقی چه باید کرد، پاسخ دادیم، نوبت به ثبت طلاق در دفترخانه طلاق توافقی می‌رسد. برای جلوگیری از هرج و مرج و بی‌قانونی زوجین بعد از دریافت حکم طلاق توافقی خود، باید به دفتر اسناد رسمی نیز مراجعه کنند تا طلاق آنها به طور رسمی ثبت شود.

به منظور ثبت طلاق در دفترخانه زوجین در ابتدا باید حکم طلاق خود را از دادگاه بگیرند، سپس به دفتر ثبت طلاق بروند و به طور شرعی و قانونی نیز طلاق توافقی خود را ثبت کنند. زوجین باید برای ثبت طلاق توافقی در محضرخانه حاضر باشند یا از یکدیگر وکالت در طلاق داشته باشند.

 

برای طلاق توافقی چه باید کرد
برای طلاق توافقی چه باید کرد

طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور باید براساس قوانین کشور ایران از یکدیگر جدا شوند. فرقی ندارد ایرانیان خارج از کشور برای طلاق توافقی اقدام می‌کنند یا برای طلاق یک‌طرفه، در هر صورت باید هم براساس قوانین کشور محل سکونت خود طلاق بگیرند و هم براساس قوانین طلاق در ایران برای طلاق دست به کار شوند.

در بسیاری از موارد ایرانیان خارج از کشور برایشان سوال است که برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ با توجه به اینکه باید براساس قوانین کشور ایران از همسر خود طلاق بگیرند، آیا باید به ایران سفر کنند؟ خبر خوب اینکه طی طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور، تمام مراحل به صورت آنلاین و اینترنتی انجام می‌شود.

کافی است ایرانیان برای طلاق توافقی خود یک وکیل در ایران انتخاب کنند و به او وکالت دهند تا به عنوان نماینده رسمی آنها مراحل طلاق را انجام دهد و در آخر گواهی طلاق را برای آنها پست کند. در راستای انتقال وکالت‌نامه به وکیل نیز باید به روش‌های زیر عمل کنند.

ثبت‌نام در سامانه میخک

زوجین ایرانی خارج از کشور برای طلاق توافقی خود باید در سامانه میخک ثبت‌نام کنند و مدارک لازم و هویتی خود را در اختیار این سایت بگذارند. وزارت امور خارجه به منظور تسهیل روند امور ایرانیان خارج از کشور این سامانه را راه‌اندازی کرد.

متقاضیان بعد از ثبت‌نام و بارگذاری مدارک خود، باید برای دریافت کد رهگیری منتظر بمانند. سپس برای احراز هویت به سفارت ایران در کشور محل سکونت خود مراجعه کنند. همچنین با بارگذاری اسناد و مدارک وکیل طلاق توافقی خود در ایران، درخواست وکالت‌نامه را برای کارشناسان این سایت ارسال کنند.

ثبت‌نام در سامانه ثنا

سامانه ثنا نیز کارایی مشابه سامانه میخک دارد، با این تفاوت که اداره قوه قضائیه این سامانه را به وجود آورده است. در ادامه ایرانیان باید در این سامانه ثبت‌نام کنند. بعد از احراز هویت امکان وکالت دادن به وکیل در ایران وجود دارد. 

دریافت مهریه در طلاق توافقی

به منظور دریافت مهریه برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ طلاق توافقی همیشه به معنای بخشش مهریه نیست، بلکه خانم و آقا در مورد نحوه دریافت مهریه به توافق رسیده‌اند. برای مثال خانم قبول کرده آقا به صورت قسطی مهریه خانم را پرداخت کند یا اینکه زوجین در مورد دریافت نصف مهریه خود به توافق می‌رسند.

طی طلاق توافقی آقا و خانم به این نتیجه می‌رسند که خانم مبلغی از مهریه خود را بذل کند و مابقی آن را از آقا بگیرد. در ضمن خانم می‌تواند به ازای دریافت سایر امتیازها همانند حضانت فرزند، مهریه خود را به طور کامل ببخشد. تمام این توافقات در مورد دریافت یا بخشش مهریه تنها طبق تصمیم زوجین انجام می‌شود.

بخشیدن مهریه در طلاق توافقی

 بیشتر مواقع خانم و آقا در مورد مهریه نیز به توافق می‌رسند. در واقع طی طلاق توافقی خانم به طور معمول مهریه خود را به طور کامل می‌بخشد. اگر که بین خانم و آقا در مورد مهریه بحث و جدلی وجود داشته باشد، این طلاق، توافقی نخواهد بود. پس بخشیدن مهریه باید با رضایت کامل خانم صورت بگیرد.

به خاطر داشته باشید، طی طلاق توافقی هیچ اجباری برای بخشش مهریه وجود ندارد. تنها خانم و آقا باید بر سر حق و حقوق مالی یکدیگر خودشان تصمیم بگیرند و به توافق برسند. دادگاه طی طلاق توافقی خیلی نقش مهمی در تصمیم‌گیری ندارد. زوجین خودشان تصمیم نهایی را در مورد بخشیدن مهریه اعلام می‌کنند.

نفقه در طلاق توافقی

علاوه بر مهریه، یکی دیگر از حقوق مالی و مسلم خانم نفقه است. طی طلاق توافقی نیز باید تکلیف نفقه خانم مشخص شود. از آنجایی که نفقه برعکس مهریه در سند ازدواج معین نشده است، به طور معمول زوجین خودشان مبلغ خاصی را به عنوان نفقه توافقی انتخاب می‌کنند.

نفقه بلافاصله بعد از جاری شدن صیغه عقد در اختیار خانم قرار نمی‌گیرد، بلکه با گذر زمان و به تدریج طی زندگی زناشویی نفقه به خانم مشخص می‌شود. طی طلاق توافقی نیز باید مشخص شود که آیا مرد موظف به پرداخت نفقه خواهد بود یا زن اقرار می‌کند که نفقه خود را دریافت کرده است.  

حضانت فرزند در طلاق توافقی

در مورد حضانت فرزند برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ حضانت فرزند نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که باید طی طلاق توافقی تعیین تکلیف شود. براساس قانون مدنی کشور ایران حضانت فرزند تا 7 سالگی با مادر است، بعد از این سن، فرزند باید با پدرش زندگی کند.

زمانی که کودک دختر به 9 سالگی و کودک پسر به 15 سالگی رسید، خود می‌توانند برای محل زندگیشان تصمیم بگیرند. طی طلاق توافقی خانم و آقا می‌توانند برای حضانت فرزند به توافق برسند. به گونه‌ای که فرزند حتی بعد از 7 سالگی نیز با مادر خود زندگی کند. در چنین شرایطی قانون و دادگاه هیچ دخالتی در توافق زوجین نخواهد داشت. زوجین حتی در مورد نفقه فرزندان نیز به توافق می‌رسند.

طی جلسات مشاوره برای طلاق توافقی چه باید کرد؟

 به طور معمول جلسات مشاوره طلاق توافقی حداقل 5 جلسه خواهند بود. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم ممکن است سیستم نوبت‌دهی مشاوره دادگاه کند عمل کند.

می‌توان گفت پروسه جلسات مشاوره بین 45 روز تا 3 ماه طول می‌کشد. به خاطر داشته باشید روند جلسات مشاوره هرگز کمتر از 45 روز نخواهد بود. اگر قصد ندارید در جلسات مشاوره شرکت کنید، می‌توانید از وکیل طلاق توافقی کمک بگیرید تا  تمام این مراحل و جلسات مشاوره را مدیریت کند.

برای طلاق‌توافقی کجا باید رفت؟

طی طلاق توافقی خود می‌توانید تمام امور را به دست وکیل بسپارید. اگر برای طلاق توافقی خود وکیل انتخاب کنید نیازی نیست به دادگاه سر بزنید. البته باید با کمک وکیل خود برگه‌های مربوط به طلاق توافقی را امضا کنید. در ادامه وکیل تمام پیگیری‌ها و رسیدگی‌های لازم را انجام می‌دهد.

با وجود اینکه وکیل تمام امور مربوط به طلاق توافقی را بر عهده می‌گیرد، زوجین باید در سامانه ثنا ثبت‌نام کنند. برای این ثبت‌نام باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بروند. در ادامه اگر خانم باکره است، باید به پزشک قانونی برود و گواهی بکارت خود را به دادگاه ارائه دهد. اگر خانم ادعا نکند که باکره است، باید آزمایش عدم بارداری خود را در اختیار دادگاه بگذارد.

برای طلاق‌توافقی شاهد لازم است؟

برای پاسخ به پرسش بالا باید گفت، به منظور تکمیل طلاق توافقی حضور شاهد الزامی است. فرقی ندارد شما براساس چه نوع طلاقی از همسر خود جدا می‌شوید، طلاقی قانونی و شرعی است که در حضور شاهد انجام شود. به نظر شما برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ یکی از اصلی‌ترین موضوعات این نوع طلاق مربوط به شاهد است.

براساس قوانین کشور ایران، هنگام جاری شدن صیغه طلاق توافقی باید تشریفات شرعی طلاق به طور کامل انجام شوند. یکی از این تشریفات نیز حضور شاهد است. با مراجعه به دفتر اسناد رسمی زوجین باید شاهدی برای اثبات جاری شدن صیغه طلاق خود به همراه داشته باشند.  

سخن آخر

طلاق توافقی ساده‌ترین نوع طلاق است اما روند، مراحل، و شرایط مخصوص به خود را دارد. برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ طی طلاق توافقی زوجین باید درخواست طلاق خود را ثبت کنند، حتی در جلسات مشاوره دادگاه حاضر باشند. مدارک لازم را در اختیار دادگاه بگذارند و بر سر مسائل مختلف به توافق برسند.

برای تسهیل در روند طلاق توافقی می‌توان از حضور وکلا خبره طلاق توافقی کمک گرفت. موسسه حقوقی دادنیک نیز می‌تواند در انتخاب وکیل طلاق توافقی حرفه‌ای به شما کمک کند. فرقی ندارد شما در ایران ساکن هستید یا در خارج از ایران زندگی می‌کنید.

به این پست امتیاز دهید
تیم تحریریه دادنیک

این مطلب توسط تیم تحریریه دادنیک گردآوری و منتشر شده است.
تیم تحریریه دادنیک روزانه و در جهت افزایش اطلاعات کاربران سایت، مطالب متعددی در زمینه‌های امور حقوقی خانواده، انحصار وراثت، امور وکالتی و کنسولی ایرانیان داخل و خارج از کشور منتشر می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل متخصص می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادنیک در تماس باشید.

این نوشته در طلاق ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

4 دیدگاه برای “برای طلاق توافقی چه باید کرد

 1. حمید گفته:

  سلام من با خانمم اصلا نمیسازیم و2فرزند پسر داریم یکی 5سالش هست ویکی دیگه 2سالش ایا تو طلاق توافقی میشه هم مهرشو ببخشه هم خودم حضانت بچه هامو بگیرم چون اصلا به فکر بچه ها نیست

   • مهدی اسلامی گفته:

    سلام خسته نباشید من با خانمم نمیسازیم بهم همش تهمت توهین میکنه و دوفرزند دختر داریم یکی 8ساله هست یکی6ساله اونم میگه من به جای مهریم فرزندامو برمیدارم میگه توافقی طلاق بگیریم میخاستم راهنمایی کنید منو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)

برای مشاوره رایگان طلاق توافقی:

ما هم با حوصله پاسخگوی شما هستیم :)